iab Raporu: İnternet Reklamcılığı ABD’de Yükselişte

iab Raporu: İnternet Reklamcılığı ABD’de Yükselişte

2009 yılı online reklam gelirlerinde A.B.D. için rekor rakamlar açıklayan dijital reklam sektörünün merkezi IAB (tr), A.B.D. için 2010'un ilk yarısı için reklam gelirleri raporunu yayınladı. Rapor A.B.D.'nin ilk 6 ayda 12 milyar dolar reklam geliri olduğunu gösteriyor.

Amerikan online reklam pazarının 2010 ilk yarı sonucu 2009'un ilk yarısına göre % 11.3  daha iyi. 2010'un 2. çeyrek sonuçları hem 2009'un ilk çeyreğine hem de 2010'un ilk çereğine göre artışta.

Online reklamcılığın başını çeken arama pazarı %11.6 artışla yine zirvede, 2010 ilk yarısı sonunda eriştiği değer ise 5.7  milyar dolar. 4.4 milyar dolara ulaşan gösterim tabanlı reklamların değeri ise ilk yarı da %16 artış göstermiş.

Sektörel olarak yine perakende satış ve telekom en yüksek online reklam gelirlerini oluşturmuş. Finansal servisler ve otomotiv de bu sektörleri takip etmiş. Online dünyada fırsatları barındıran ilaç ve sağlık hizmetlerinde ise geçen yılın ilk yarısına göre %1 reklam geliri görülüyor.

Reklam ücretlendirmelerinde ise eğilimler yine aynı şekilde değişmeye devam ediyor. CPM düşerken performans bazlı reklam ücretlendirmesinin getirisi artıyor. 2010 ilk çeyreğine göre performans bazlı ücretlendirilen reklam gelirleri toplamın %61'ini oluşturuyor. Geçen yılın aynı döneminde ise bu oran %58 civarındaymiş.

Bu istatistiklere video kaynaklı reklam gelirlerinin payının yükseldiğini de eklemekte fayda var. Amerika'da eğilimlerin paralel olarak yansıdığı dünya piyasasında Türkiye'nin detaylı analizlerini de IAB Tr'den alabilirsek daha iyi öngörüler yapmamız mümkün olacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.