Semanticum Sosyal Medya Takibine Anlam Katıyor
Semantik Web

Semanticum Sosyal Medya Takibine Anlam Katıyor

Sosyal medya takibi, önemini giderek arttıran bir alan olmuş durumda. Özellikle sosyal medya odaklı ajansların sahip olması gereken altyapıyı sunan Semanticum, marka ve kurumlara özel sosyal medya takibini adından da anlaşılacağı gibi semantik analizle harmanlıyor.

Sosyal medya takibinin olmazsa olmazı gerçek zamanlı aramalar ile sonuçları analiz eden Semanticum, istatistiklerini içeriklerin raporlandığı konuşmalar, içeriklerin anlamlandırıldığı semantic, içeriklerin yönlendirildiği mecralar ve mecraların değerlendirildiği pagerank adı altında 4 bölümde sunuyor.

Çeşitli servislerde yakalanan paylaşımlardan pozitif, negatif, nötr gibi anlamsal değerler çıkarımlar yapan Semanticum, sosyal medyada kriz yönetimini de bu şekilde yönlendirebiliyor. Ayrıca servisin bu sonuçlara dönüş yapılan bir de CRM tarafı da bulunuyor.

Sosyal ağlar, haber siteleri, forumlar, bloglar gibi farklı kategorilerde 100.000 siteyi incelediğini paylaşan servis SWOT analizi ile markaların sosyal medya itibarını da karşılaştırmalı şekilde ortaya koyuyor. Özellikle sıcak rekabetin yaşandığı alanlarda işe yarayacak bu analizlerin, sosyal medya stratejilerinde doğru kararların alınmasını yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Sosyal medya takibi adına bu tür servislerin yaygınlaşması ile hem kalitenin artması, hem de bireysel kullanıcılara dönük servislerin de üretilmesi açısından sevindirici buluyoruz.

Yorumlar (5)
 1. Teoman Teoman

  Faydali ve ihtiyaci karsilayan bir sevris. Paylastiginiz icin tesekkurler

 2. Yiğit Yiğit

  İsim seçimi hatalı olmuş. İçinde "cum" geçen bir domain yabancılar tarafından tuhaf karşılanabilir.

 3. M.akif M.akif

  Farklı alanlarda incelemsi güzel.Artı olarak kendi hesaplaması ile de bir puanlaması sistemi olursa ki varsa şu anda göremedim ben çok daha iyi olur kanaatindeyim (:

 4. Salih Salih

  semantik tarama diye bir şey yok türkçe yazıların hangi konudan bahsettiğini tespit edecek bir teknoloji yok bu program göz boyamaca...

  1. Keziban Coşkun Keziban Coşkun

   Farklı platformlardaki datanın toplanması ve incelemesi güzel olduğu kadar da detay gerektiren bir iş. Aynı şekilde her kullanıcının yaptığı yorumun eş değer görülmesi de tartışılır.

   Bu noktada sağlıklı çıktılar için en önemli püf noktası etki-değer analizidir.