Windows Live Spaces Yola WordPress.com’da Devam Edecek

Windows Live Spaces Yola WordPress.com’da Devam Edecek

Web 2.0 Expo dışında bugün gerçekleşen bir başka organizasyon olan Techcrunch Disrupt'ta önemli bir açılama yapıldı. Microsoft'un Windows Live'dan sorumlu Direktörü Dharmesh Mehta ve Wordpress.com'un bağlı olduğu şirket Automattic'in CEO'su Toni Schneider tarafından yapılan açıklama ile Microsoft resmen şirketin ücretsiz blog servisi olan Windows Live Spaces'i kapatıp artık Wordpress.com'a entegre olacaklarını açıkladı.

30 milyondan fazla kullanıcısı olan Windows Live Spaces'in Wordpress.com'a entegre olmasıyla birlikte 26 milyon kullanıcıya sahip Wordpress.com ciddi bir güç kazanmış olacak.

Önümüzdeki 6 ay boyunca kullanıcılarına hesaplarını Wordpress.com'a aktarma, tüm verilerini indirme ya da silme hakkı tanıyacak olan Microsoft, bugünden itibaren Windows Live Spaces'de açılacak her blogu da otomatik olarak Wordpress.com'da yaratıyor olacak. Ayrıca sonbaharın sonuna doğru piyasaya sürülecek Windows Live Essentials 2011'de de aynı şekilde Windows Live Writer Wordpress.com'u varsayılan blog platformu olarak kabul edecek.

Gerçekleşen entegrasyonla Messenger Connect'i de Wordpress.com'la buluşturan Microsoft, Wordpress.com'da kullanıcılarının yazdığı her yazıyı otomatik olarak Messenger üzerinden arkadaşlarıyla paylaşmalarına olanak tanıyacak.

Konuyla ilgili hem TechCrunch'ta bir haber yapıldı, hem Microsoft resmi duyurusunu yaptı, hem Wordpress.com konuyu detaylıca paylaştı hem de Wordpress'in kurucusu Matt Mullenweg blogunda bir yazı yazdı.

Bence Microsoft'un Wordpress'le gittiği bu işbirliği son dönemlerde yaptığı en akıllıca, doğru ve önemli çalışmalardan biri. Her ne kadar şirket bir servisini kapatmış gibi görünse de, aslında Messenger'a çok daha fazla güç katacak, şirketi sosyal medyada çok daha önemli bir oyuncu yapacak ve özellikle Google'ın Blogger servisi karşısında üstün kılacak bir hamle olacak görüyorum.

Microsoft'un sosyal arenada bundan sonra çok daha inovatif ve etkili adımlar atabilmesini sağlayacağını düşündüğüm bu gelişme ile ilgili TechCrunch Distrupt'ta yapılan duyurunun videosunu aşağıda paylaşıyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.