Arabam.com Yeni Arayüzü ile Yayında
Arama
Yenilikler

Arabam.com Yeni Arayüzü ile Yayında

Türkiye’nin en büyük dikey servislerinden biri olan Arabam.com‘ün yeni arayüzü yayına girdi. Mart 2010 verilerine göre her iki dakikada bir otomobilin satıldığı Arabam.com’un yeni arayüzünde, hem işlevsel değişimler yapılmış hem de yeni reklam modelleri için hazırlıklar yapılmış.

90 bini aşkın ikinci el ilanının, haberler ve testler ile desteklendiği Arabam.com’da içerikler artık daha rahat takip edilebiliyor. Sitede ortalama 20 dakika kalan kullanıcılar için oldukça verimli olan arayüzde, özelleştirilmiş arama seçenekleri de dikkat çekiyor. Özellikle ilan arama bölümü oldukça kolay bir kullanım sunuyor.

Yeni yüzü ile kullanıcılarını memnun edeceğini düşündüğümüz Arabam.com’un, istatistiklerine göz attığımızda ise 1.5 milyonun üzerinde üyesi bulunan servisin günde 180 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini ve 4.7 milyon sayfa ziyareti aldığını öğreniyoruz. Her ay 23 binin üzerinde aracın el değiştirdiği Arabam.com’a ait dikkat çekici istatistiklerden biri de bugüne kadar girilmiş toplam ilan sayısının 2 milyon 600 bin’i aşmış olması.

Kendi alanında tartışmasız bir kaynak olan Arabam.com’un yeni reklam modellerini ise yarın kullanıcılarına duyuracağını öğrendik.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (17)
 1. reyonist dedi ki:

  kullanılan renkler biraz itici gibi ancak kullanım kolaylığı çok iyi

 2. guru fasulye dedi ki:

  sonunda sagda solda cikan organ buyutucu ilaclarin reklamlari, ilan detay sayfasindaki asiri reklamlardan bogulan icerigi birazda olsun duzeltmeyi akil edebildiler diyecegim de yok aynen devam ediyor hersey.. sanki 16 yasinda bir webmaster kafasiyla isletiliyor site..

 3. Mustafa Namoğlu dedi ki:

  Bazı şeyler itici geldi benim gözüme, yani UX perspektifinden doğru iş çıkarılmış denilebilir ama tam anlayamadığım bir sıkıntısı var bu arayüzün.

 4. Abuzer Kadayıf dedi ki:

  Tasarımı gördüğümde adeta büyülendim, sanıyorum web 3.0’ın adım adım gelişine şahitlik ediyoruz.
  Arabam.com bu önderliğini sürdürmeli.

  Üst navigasyonun gölgesi, kullanılan renkler, tonlar, efektleri süper! Tüm bunları sıradan bir insan yapmış olamaz.

  Arama formu ve butonun büyüklüğü özellikle görme engelli kullanıcılar içinde çok iyi düşünülmüş. Ülkemizde az rastlanan erişilebilir sitelerden biri haline gelmiş.

  İlan ver ve Detaylı ilan ara butonları tüm site için ben buradayım diye çığlık atıyor.

  Manşet vitrinindeki arabaların özelliklerinin yazılmaması, kullanıcıyı kişisel gelişime zorluyor. Artık her kullanıcı, görselini gördüğü bir aracın hangi model ve kilometrede olduğunu şıpp diye bilebilecek.

  Vitrin alanının sadeliği, insanı alıp 10 yıl öncesine götürüyor. Tam bir nostaji yaşadım.

  Günün 512bin Liralık 0 Km otomobili Maserati tam bir halk arabası.

  Unutmadan, vitrin ve benzeri alanlardaki küçük araç fotoğraflarınada filigran koyarak, anlaşılırlığını güçleştirmiş olsalarda, güvenlikten ödün vermediklerini bir kez daha kanıtlamış görünüyor.

  Alt sayfalarda tamamen değişen arayüzler, bize bambaşka deneyimler yaşatıyor. Sanki tüm interneti, tek bir sitede bulabiliyoruz.

  Başta sayfanın tasarımcısını, başındaki yöneticisini ve arabam.com üst yönetimi dahil, bu harika çalışmada emeği geçen herkesi canı gönülden kutluyorum.

  Abuzer Kadayıf der ki;
  “Kader sana gülmüyorsa.. İstedğin olmuyorsa.. Hayat sana gülmüyorsa.. Boşver abi dalgana bak, çak o zaman çak çak çak çak..!”

 5. Google dedi ki:

  Site sanki ortaokul öğrencisi elinden çıkmış gibi duruyor. Renkler epey itici bağzı bölümler kocaman kocaman yapılmış bağzı bölümleri ise minik minik olmuş. Ciddi anlamda orantısal sorunlar var ve renk kombinasyonu çok şık durmuyor.

 6. Cem Sümer dedi ki:

  Herkes tasarım açısından irdelemiş 🙂 Sonucunda tasarım kişiye göre değişebileceğinden göreceli bir kavram o yüzden o noktaya çok girmeden yeni eklenen fonksiyonlar hele ki akıllı text bazlı arama bence çok faydalı.

  Ben internette genel olarak sonuca bakarım ihtiyaç duyduğumda sonuca beni en hızlı beni kim götürüyorsa onu tercih ederim bu doğrultuda sonuç odaklılık açısından bence iyi iş çıkarılmış ama mutlaka hala eksikler var ama zamanla gelecek yorumlar eğer değerlendirilerek daha iyi noktalara gidilecektir diye düşünüyorum… 🙂

  1. coheper dedi ki:

   Sevgili Cem,
   “sonuçunda tasarım kişiye göre değişebileceğinden göreceli bir kavram” demişsin ancak ne yazık ki doğru bir yaklaşım değil bu. Tasarımın da genel doğru ve yanlışları vardır. Doğru tasarımlar arasında kişiye göre değişin unsurlar yani göreceli unsurlar vardır. Ancak burada ki durum bambaşka. Tümüyle yanlış bir tasarım anlayışı var burada. Sitenin son hali anlaşılır gibi değil.

 7. Hasan Aytekin dedi ki:

  @Abuzer Kadayıf detaylı ilginiz için teşekkürler…

 8. Emre dedi ki:

  gerçekten harika bir site olmuş. özellikle istediğiniz ilana ulaşma süresi kısa ve çok basit. 3 4 adımla istediğiniz arabanın ilanına ulaşabilmek süper. ilanın dışında bir araba meraklısı olarak sitede vakit geçirmek acaip eglenceli

 9. Gülten Can dedi ki:

  Bence sitenin yeni arayüzü gayet güzel,kullanım kolaylığı ise sitenin farkı.

 10. Tutku Yamak dedi ki:

  Text bazlı arama tek kelimeyle süper. Gerçek zamanlı filtreleme zamandan tasarruf anlamında çok başarılı. Böylelikle kriterleri yazarken düşünmediğim özellikleri de listeliyor önüme. Google gibi maşallah 🙂 Bir de text kutusunda kelime tamamlasa yok artık lebron james diyeceğim 🙂 Tasarımsal olarak elbette her gözün estetik anlayışı farklı ama hepimizin bildiği/takip ettiği tasarımsal trendler de göz ardı edilemez. Genel anlamda ziyaretçilere sıkıntı yaratan tüm pürüzlerin zamanla iyileştirileceğine eminim.

  Emeği geçenlerin eline sağlık.

 11. 2LU dedi ki:

  Test arama tam anlamıyla etkileyici olmuş. Bence her aranan kolayca bulunuyor. Sadece alışmak gerekiyor. emeği geçenlere teşekkürler.

 12. purple dedi ki:

  yapı itibariyle oldukça hoş ancak renk seçimi cok basit gösteriyor sayfayı. daha zengin renklendirilmeler yapılmalı. iki column arasındaki dikey çizgi de çok kaba olmuş. ama olmuş 🙂

 13. darara dedi ki:

  Yeni tasarım eski tasarıma göre gayet iyi olmuş. Text bazlı arama tek kelimeyle süper.

 14. Mehmet Sokulu dedi ki:

  Yorumlar süper olmuş. Arabam.com ekibine bir tavsiye vereyim http://www.araba.com ve http://www.tasit.com a bir baksınlar ve biraz günümüz designlarından yararlansın. Kullanım olarak ve görüntü olarak araba.com ve tasit.com uzak ara öndeler. Olmuyor arabam.com ne yapsanız da olmuyor bu iş vizyon istiyor. Ama yine de bu asiminize saygı duymak gerek tabi.

  Bol şanslar

 15. serkan kozan dedi ki:

  uzun süredir arabam com takip ediyorum. yeni siteyi beğenmedim en eski site daha iyiydi

 16. Kişisel Blog dedi ki:

  Bu hali her zamankinden daha iyiydi ve sadeydi ama nedense arayüzde sabit durmuyorlar.

Bir Yorum Yazın