İnfografik: Ekşi Sözlük Hakkında Merak Edilen İstatistikler

İnfografik: Ekşi Sözlük Hakkında Merak Edilen İstatistikler

Türkiye'nin en popüler web sitelerinden birisi olmasının yanında, Türkiye'nin aslında internette en bilinen markalarından da biridir Ekşi Sözlük. Ancak hakkında bilinmeyen birçok istatistik olduğu da tartışılmaz bir gerçek.

Sosyal medya terimi bulunmadan, sosyal medyanın merkezi halinde olan Ekşi Sözlük, son yıllarda her ne kadar sosyal medya jargonu içinde Facebook, Twitter ve FriendFeed'den yer bulup bu fenomen dahilinde hakettiği kadar anılmasa da, aslında pazardaki konumu budur.

Bu kadar bilinirliğe rağmen dış dünyaya en kapalı girişimlerden birisi olan Ekşi Sözlük hakkında ReklamZ yine Webrazzi'de öncelikli olarak yayınlanmak üzere bir infografik hazırladı. Aşağıda detaylı olarak inceleyebileceğiniz infografikten önemli gördüğümüz bazı noktaların altını sizin için çizdik.

Öncelikle Ekşi Sözlük'te şu anda toplam 208.286 kayıtlı kullanıcı ve 27.262 yazar bulunuyor. Bunun yanında toplam başlık sayısı 1.812.238 ve toplam entry sayısı ise 10.571.908.

Trafik istatistiklerine bakacak olursak, Temmuz 2010'da Ekşi Sözlük 2.733.449 tekil ziyaretçiye ulaşmış ve siteye toplamda 13.864.596 ziyaret gerçekleşmiş. Bu ziyaretlerden de toplamda 138.993.429 sayfa gösterimi elde edilmiş.

İnfografikte eğlenceli istatistikler de yer alıyor, bunları detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Ama bir örnek vermek gerekirse Ekşi Sözlük'te son 10 yılda ziyaretçiler toplam 19.659.024.000 dakika harcamışlar ve bu 218.433.600 sinema filminin süresine eşit bir zamana denk geliyor. :)

Ekşi Sözlük'ün son 10 yılında yıllar bazında pageview ve tekil ziyaret grafikleri de infografikte paylaşılmış. Burada yıllık ortalama sayfa gösterimindeki düzenli artış rahatlıkla görülebiliyor. Bunun yanında 2001, 2002, 2003 yıllarındaki asıl büyüme de dikkat çekiyor.

Ekşi Sözlük infografiğini aşağıda paylaşıyoruz, görselin üzerine tıklarsanız orijal boyutu da indirebilirsiniz.

ReklamZ reklam ağında bulunan sitelerin istatistiklerinden bu tür infografikleri bizlerle paylaşmaya devam edeceğini bildirdi. Kendilerine teşekkür ediyorum, gerçekten bu tür paylaşımlar sektörel veri oluşturmak adına önemli. Ayrıca infografiği hazırlayan Veysel Kara'ya da teşekkürler ve tebrikler.

Önümüzdeki günlerde hem bizim ekibimizin yarattığı hem de ReklamZ gibi firmaların sağladıkları içeriklerle bu tür keyifli çalışmaları sunmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.