İnfografik: Ekşi Sözlük Hakkında Merak Edilen İstatistikler
Analiz

İnfografik: Ekşi Sözlük Hakkında Merak Edilen İstatistikler

Türkiye'nin en popüler web sitelerinden birisi olmasının yanında, Türkiye'nin aslında internette en bilinen markalarından da biridir Ekşi Sözlük. Ancak hakkında bilinmeyen birçok istatistik olduğu da tartışılmaz bir gerçek.

Sosyal medya terimi bulunmadan, sosyal medyanın merkezi halinde olan Ekşi Sözlük, son yıllarda her ne kadar sosyal medya jargonu içinde Facebook, Twitter ve FriendFeed'den yer bulup bu fenomen dahilinde hakettiği kadar anılmasa da, aslında pazardaki konumu budur.

Bu kadar bilinirliğe rağmen dış dünyaya en kapalı girişimlerden birisi olan Ekşi Sözlük hakkında ReklamZ yine Webrazzi'de öncelikli olarak yayınlanmak üzere bir infografik hazırladı. Aşağıda detaylı olarak inceleyebileceğiniz infografikten önemli gördüğümüz bazı noktaların altını sizin için çizdik.

Öncelikle Ekşi Sözlük'te şu anda toplam 208.286 kayıtlı kullanıcı ve 27.262 yazar bulunuyor. Bunun yanında toplam başlık sayısı 1.812.238 ve toplam entry sayısı ise 10.571.908.

Trafik istatistiklerine bakacak olursak, Temmuz 2010'da Ekşi Sözlük 2.733.449 tekil ziyaretçiye ulaşmış ve siteye toplamda 13.864.596 ziyaret gerçekleşmiş. Bu ziyaretlerden de toplamda 138.993.429 sayfa gösterimi elde edilmiş.

İnfografikte eğlenceli istatistikler de yer alıyor, bunları detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Ama bir örnek vermek gerekirse Ekşi Sözlük'te son 10 yılda ziyaretçiler toplam 19.659.024.000 dakika harcamışlar ve bu 218.433.600 sinema filminin süresine eşit bir zamana denk geliyor. :)

Ekşi Sözlük'ün son 10 yılında yıllar bazında pageview ve tekil ziyaret grafikleri de infografikte paylaşılmış. Burada yıllık ortalama sayfa gösterimindeki düzenli artış rahatlıkla görülebiliyor. Bunun yanında 2001, 2002, 2003 yıllarındaki asıl büyüme de dikkat çekiyor.

Ekşi Sözlük infografiğini aşağıda paylaşıyoruz, görselin üzerine tıklarsanız orijal boyutu da indirebilirsiniz.

ReklamZ reklam ağında bulunan sitelerin istatistiklerinden bu tür infografikleri bizlerle paylaşmaya devam edeceğini bildirdi. Kendilerine teşekkür ediyorum, gerçekten bu tür paylaşımlar sektörel veri oluşturmak adına önemli. Ayrıca infografiği hazırlayan Veysel Kara'ya da teşekkürler ve tebrikler.

Önümüzdeki günlerde hem bizim ekibimizin yarattığı hem de ReklamZ gibi firmaların sağladıkları içeriklerle bu tür keyifli çalışmaları sunmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (12)
 1. Gerçekten süper ötesi bir istatistik, tebrikler..

 2. İstatistikler göz kamaştırıcı.

 3. Onder Eren Onder Eren

  Cok guzel bir infografik olmus bu da. Webrazzide boyle paylasimlarin artacak oldugunu duymak ta sevindirici. Reklamz tesekkuru hak ediyor.

 4. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Hitler ve Page View'lar oldukça yüksek ve iştah kabartıcı olmasına rağmen, bir yerde okumuştum gelirleri o kadar yüksek değil malesef.

 5. eksisözlük gerçekten başarılı bir girşim ancak reklamlarını pahalı buluyorum sağ büyük banner reklamımız 5 gün boyunca yayınlandı dönüşüm fazla olduğu için beklediğiniz tıkı alamıyorsunuz. komple arka plan reklamlarını bilmiyorum ama banner reklamı o tıklara göre baya pahalı duruyor.

  1. Tezcan İsarlı Tezcan İsarlı

   Selam Enver,

   120x600 px banner alanından bahsediyorsun.Bu banner boyutu reklamvereni geridönüs acısından cogu zaman memnun etmedigi için ilerleyen günlerde su an reklamverenler tarafından daha cok rağbet gören ve tıklanma oranları daha yüksek olan 300x250 px banner ile yer degistirecek.Ancak reklamın tıklanma sayısı sadece banner boyutu ya da medya planında kullanılan site ile alakalı degildir. Sektör olarak hala reklam kampanyasının icerik ve kurgusuna özel banner tasarımları konusunda tam anlamıyla uzmanlaşamadık...

   1. Tezcan İsarlı Tezcan İsarlı

    Bannerlarda hedef kitlenize vereceginiz mesaj oldukca çok önemli.Siz bir reklamveren olarak kullanıcıyı websitenize yönlendirmek için tasarlamış olduğunuz bannerda kullanacağınız metin ile bir merak ya da ilgi uyandıramıyorsanız ya da kampanya kurgunuz cok güclü degilse (havuc yetersizse,ilgi cekici bir promosyonunuz yoksa) tıklanma oranlarınız da Türkiye ortalaması olan %0,1'in üzerinde olmayacaktır.Bu oranı banner yayını sırasında Frequency Capping yöntemi ile bir miktar daha arttırabilirsiniz.Önemli olan kampanyanızı anlık olarak rapor ekranlarından takip ederek, hedefiniz ne ise ( Üye kazanımı,satış ve/veya trafik yaratma) buna göre optimize etmenizdir.

    Umarım bir nebze olsun acıklayabilmisimdir.

    Sevgiler,

    Tezcan İsarlı

    Genel Müdür

    Reklamz A.S

 6. Murat Köker Murat Köker

  Muhteşem bir istatistik.

 7. Pırlanta Pırlanta

  İnanılmaz bir istatistik. Daha önce günde 2 milyon tekil ziyaretçi alan bir sitem olmadı kıskanarak bakıyorum ve çokda merak ediyorum. Böyle bir istatistik ancak sitenin kendi yazarları ile büyüyebilir kendi başınıza yapmanız mümkün değil

 8. T.cevher Beydilli T.cevher Beydilli

  Önemli ve harika bir istatistik..Devamını bekliyoruz. :)

 9. Mehmet Ali Mehmet Ali

  Toplam Entry mi? Entry nedir? Şuna giriş diyemiyorsunuz demi? Entry diyince dahamı çok hoşunuza gidiyor? Türkçeyi katletmek, yozlaştırmak daha mı çok hoşunuzu gidiyor? Toplam giriş demek çok mu zor? Benim için webrazzi bitmiştir.. Bunuda herkese yayacağım. Görsün millet sizin bu patavatsızlığınızı. Yazık yazık.. Diline sahip çıkmayan çapulcular topluluğu...

  1. Heralde birileri Webrazzi'yi çekemiyor. :)

   Bu arada ona giriş değil giri deniyor.