Akıllı Telefonların Radyasyon (SAR) Değerleri ve Öneriler
Teknoloji

Akıllı Telefonların Radyasyon (SAR) Değerleri ve Öneriler

Kablosuz cihaz kullanımının düşündürücü boyutu olan radyasyon yayılımı özellikle cep telefonlarında pek göz ardı edilmiyor. Yüksek özellikli ve sürekli internet alışverişi yapan akıllı telefonlar için de bu durum daha büyük önem arzediyor.

SAR (Specific Absorbtion Rate - Özgül Soğurma Oranı) vücudun 1 kg’ının sıcaklığını 1° C yükselten elektromanyetik enerji miktarı olarak biliniyor. SAR'in genel düzeyde üst limiti ICNIRP: SAR= 4 Watt/kg değerinin 50’de 1’i yani 0.08 W/kg olarak kabul ediliyor. Yaydığı radyasyon değerine göre mobil cihazları listeleyen Çevresel Çalışma Örgütü(EWG) tercih yaparken daha az rasyasyonlu cihazların kullanılmasını öneriyor.

Mobil cihazlarda SAR limitleri kıtalararası farklılıklar gösterebiliyor. ABD ve Avusturalya'da 1.6 watt/kg olan SAR limiti Türkiye'nin da dahil olduğu Avrupa bölgesinde 2 watt/kg. Yanda EWG'nin akıllı telefon listesinden Türkiye için önemli olanları derledik. Piyasada olan ve piyasadan kalkan tüm cep telefonları için de EWG listelerine göz atabilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin konuya ilişkinin önerisi ise SAR değeri 1 W/kg'in altında olan cep telefonlarının tercih edilmesi yönünde. İlgili birim 16 yaş altındaki çocukların cep telefonu kullanmamaları, kullanmalarının zorunlu olması durumunda ise günde 10 dakikayı geçmemeleri gerektiğini Dünya Sağlık Örgütü (WHO) referansıyla aktarıyor.

Ayrıca cep telefonu konuşmalarında kulaklık kullanılması, cep telefonunu - açıksa - en uzak mesafeye bırakılması, acil durumlar dışında vücutta taşımamaya özen gösterilmesi gerektiği öneriliyor.

3G mobil ağların standart haline gelmeye başladığı günümüzde mümkün olduğunca bu önerilere dikkat etmek doğru olur. Ek bilgi için Nokia, Samsung Mobile ve Sony Ericsson'un ve diğer mobil cihaz üreticilerinin sayfalarına göz atılabilir.

Yorumlar (4)
 1. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Listede Apple iPhone ve iPhone 4 bulunması çelişkili olmuş doğrusu.

 2. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  SAR değeri 1 W/kg'nın altındaki telefonlar genelde eski telefonlar, yeni Nokia modelleri umarım 1'in altında olur ve alabilirz. iPhone 4'ün 1'in üstünde olması ise hoş değil.

 3. dünyanın parasını alıyorlar SAR değeri konusunda niye kaynak ayırıp nasıl düşük tutacaklarını araştırmıyorlar, sony ericson bir cep telefonu aldım başağrısından kullanamıyorum tüketici hakem heyetine verdim... sony almayın satış sonrası berbat

 4. Nejat Nejat

  http://www.gsmarena.com/samsung_i9000_galaxy_s-3115.php

  bu telefona bir bakmanızı öneririm. yukarıdaki lesteye samsungun bu modeli neden konulmamış gerçekten düşündürücü,ilk mesaja bende katılıyorum, çelişkili bir liste olmuş, hiç yönlendirici değil