Türkiye'nin Açık Kaynak Kodlu Uzaktan Eğitim Sistemi: Akademik LMS

Türkiye'nin Açık Kaynak Kodlu Uzaktan Eğitim Sistemi: Akademik LMS

Günümüzde teknolojinin ulaştığı sınırlar artık insanları mekanlardan daha da bağımsız hale getiriyor. Banka işlerini evden çıkmadan tamamlamak normal hale geldi. E-devlet uygulamaları sayesinde kamu kurumlarında sıra beklemeye gerek kalmadan pek çok işlemi gerçekleştirmek mümkün. Hatta yemek sipariş etmek için bırakın evden çıkmayı, telefon etmeye bile gerek yok. Benzer şekilde eğitim dünyasında da önemli gelişmeler yaşanıyor.

Bunun son örneği Sakarya Üniversitesi ve Advancity'nin iş birliği ile hayata geçirilen Akademik LMS (ALMS). Uzaktan eğitim konusunda önemli bir adım olan ALMS, yüksek öğrenim alanında öğrencilerin eğitimlerini internet üzerinden sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla geliştirildi ve tüm üniversitelerin ortak fayda sağlaması, uzaktan eğitimin yaygınlaştırılması için açık kaynak kodlu hale getirildi.

Böylece Akademik LMS Türkiye'nin ilk açık kaynak kodlu uzaktan eğitim sistemi oldu.

Türkiye'deki yüksek öğretim sistemine uygun olarak tasarlanan ve geliştirilen ALMS, halen Sakarya Üniversitesi'nin yanı sıra Çukurova Üniversitesi, Bosgüb ve Kavram Meslek Yüksekokulu'nun da bünyesinde bulunan 10 bin öğrenci tarafından kullanılmaya devam ediliyor.

Yatırım maliyetlerini önemli oranda düşüren bu sistemin açık kaynak kodlu hale getirilmesi, kurumların kendi programlarını hazır alt yapı üzerinde geliştirip, kendi ihtiyaçlarına en uygun hale getirebilmelerini sağlıyor. Kurumların kayıt sistemlerine de entegre edilebilen yazılım bu sayede eğitim sürecinin her aşamasında öğrencilere gerçek zamanlı eğitim veya zaman bağımsız şekilde kendi kendine eğitim amacıyla kullanılabiliyor.

Sakarya Üniversitesi'nde sonbaharda gerçekleştirilecek bir çalıştay ile oluşturulacak olan konsorsiyum, ALMS'in bundan sonraki gelişimine yön verecek çalışmaların ne şekilde gerçekleşeceğini belirleyecek. Konsorsiyumun ilk hedefi ALMS'in Türkiye'de yaygınlaşmasını sağlamak, ikinci hedefi ise sistemin dünyaya açılmasını sağlayacak çalışmaların gerçekleştirilmesi olacak.

Başta yüksek öğretim kurumları ve öğrencileri olmak üzere pek çok eğitim kurumu için açık kaynak kod imkanı sayesinde önemli bir uzaktan eğitim alternatifi olacak olan ALMS'i denemek için demo sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.