Türkiye'nin Açık Kaynak Kodlu Uzaktan Eğitim Sistemi: Akademik LMS
Yenilikler

Türkiye'nin Açık Kaynak Kodlu Uzaktan Eğitim Sistemi: Akademik LMS

Günümüzde teknolojinin ulaştığı sınırlar artık insanları mekanlardan daha da bağımsız hale getiriyor. Banka işlerini evden çıkmadan tamamlamak normal hale geldi. E-devlet uygulamaları sayesinde kamu kurumlarında sıra beklemeye gerek kalmadan pek çok işlemi gerçekleştirmek mümkün. Hatta yemek sipariş etmek için bırakın evden çıkmayı, telefon etmeye bile gerek yok. Benzer şekilde eğitim dünyasında da önemli gelişmeler yaşanıyor.

Bunun son örneği Sakarya Üniversitesi ve Advancity'nin iş birliği ile hayata geçirilen Akademik LMS (ALMS). Uzaktan eğitim konusunda önemli bir adım olan ALMS, yüksek öğrenim alanında öğrencilerin eğitimlerini internet üzerinden sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla geliştirildi ve tüm üniversitelerin ortak fayda sağlaması, uzaktan eğitimin yaygınlaştırılması için açık kaynak kodlu hale getirildi.

Böylece Akademik LMS Türkiye'nin ilk açık kaynak kodlu uzaktan eğitim sistemi oldu.

Türkiye'deki yüksek öğretim sistemine uygun olarak tasarlanan ve geliştirilen ALMS, halen Sakarya Üniversitesi'nin yanı sıra Çukurova Üniversitesi, Bosgüb ve Kavram Meslek Yüksekokulu'nun da bünyesinde bulunan 10 bin öğrenci tarafından kullanılmaya devam ediliyor.

Yatırım maliyetlerini önemli oranda düşüren bu sistemin açık kaynak kodlu hale getirilmesi, kurumların kendi programlarını hazır alt yapı üzerinde geliştirip, kendi ihtiyaçlarına en uygun hale getirebilmelerini sağlıyor. Kurumların kayıt sistemlerine de entegre edilebilen yazılım bu sayede eğitim sürecinin her aşamasında öğrencilere gerçek zamanlı eğitim veya zaman bağımsız şekilde kendi kendine eğitim amacıyla kullanılabiliyor.

Sakarya Üniversitesi'nde sonbaharda gerçekleştirilecek bir çalıştay ile oluşturulacak olan konsorsiyum, ALMS'in bundan sonraki gelişimine yön verecek çalışmaların ne şekilde gerçekleşeceğini belirleyecek. Konsorsiyumun ilk hedefi ALMS'in Türkiye'de yaygınlaşmasını sağlamak, ikinci hedefi ise sistemin dünyaya açılmasını sağlayacak çalışmaların gerçekleştirilmesi olacak.

Başta yüksek öğretim kurumları ve öğrencileri olmak üzere pek çok eğitim kurumu için açık kaynak kod imkanı sayesinde önemli bir uzaktan eğitim alternatifi olacak olan ALMS'i denemek için demo sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. /dev/mach /dev/mach

  Güzel bir şey yapılmış belki ama takıldığım iki nokta var :

  1- http://akademiklms.advancity.net/deneyin/kaynak-k...

  Neden Şubat 2011′e kadar herkese açık değil?

  AkademikLMS’in bir anda fazla yaygınlaşması istenmemektedir. Yavaş yavaş geliştirici topluluğu oluştukça büyümesi daha sağlıklı olacaktır diye düşdüğümüz için böyle bir kademeli geçiş yapıyoruz.

  Nasıl bir kafa yapısı bu kadar saçma bir fikri düşünüp savunabilir ? Yazılım açık kaynak olsun, herkes kullansın ama bir anda fazla yaygınlaşmasın, geliştirici topluğu artsın ama o zamana kadar kimse kodlara ulaşamasın.

  2- Yazılım asp.net ile yazılmış, sanırım veritabanı olarak ms sql kullanıyordur ( sitede detaylı bilgi yok ) . Yazılımı geliştirecek yada kullanacak kişi / kurum'un MDSN hesabı yoksa çok ciddi lisans maliyetleri yüklenmek zorunda kalıyor. Amaç kurumları özgür kılmak ve aynı zamanda maliyetleri düşürmekse Php / Ruby + PostgreSQL daha mantıklı bir seçim ve yazılım olabilirdi. Yazılım şu anki platform seçimi nedeniyle almanyada ki herhangi bir universite tarafından büyük ihtimalle fazla incelenmeden redd edilecektir ( dip not: çoğu uni. http://www.his.de tarafından üretilen yazılımları kullanmakta ).

  Sanal sınıf kısmı firefox altında adam akıllı çalışmadığından ve yazılımın diğer bölümlerinde sürekli "missingResource[XXXX ]" tarzında hatalar çıkardığından tam inceleyemedim ama moodle'n yanında http://www.ilias.de/ de belki başka bir alternatif olabilir.

  Bu iki noktaya rağmen uni - özel sektör iş birliği ve açık kaynak yazılımlar kullanarak iş modeli kurma denemesi güzel gelişmeler. Umarım devamını getirebilirler.

 2. Gectigimiz birkac yil icinde uzaktan egitim konusunda arastirmalarim olmustu. http://www.elementegitim.com/ ve http://www.enocta.com/ her ne kadar Turkiye'de bu alanda lider olarak gozukse de acik kaynak kodlu bu proje oldukca heyecan verici...

 3. 2011 Subat ayindan once gercek anlamda acik kaynak kodlu oldugu soylenemez. Heyecana gerek yok.

  "AkademikLMS kontrollü açık kaynak koda geçiş politikası çerçevesinde Şubat 2011′e kadar talep eden yükseköğretim kurumlarına açılacaktır. 2011 Şubat’ından itibaren ise herkese açık hale gelecektir."

 4. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Yükleyip denemeyi çok isterdim ancak sunucularında bir sıkıntı var sanırım sayfaları açılmıyor :(

 5. üniversite eğitiminin sıradan birşey olduğu bu zamanda uzaktan eğitimin çok önemli bir katkı sağlayacağını sanmıyorum. şirketler personel eğitiminde kullanırsa başarılı olabilir. üniversitenin bir tanesi uzaktan eğitime ingilizce dersini dahil etmiş. saçmalık. ingilizce uzaktan eğitimle olsa ingilize video setleri yok satardı. Açık kaynak kodlu olması bu sisteme ihtiyacı olan diğer birey yada kurumlara fayda sağlayacaktır.

 6. Murat Bişkin Murat Bişkin

  Moodle varken ,mysql desteği vb özelllikleri varken , yine katkı yapmak varken klonlama gibi bir yola gidiliyor

 7. Cem Atacik Cem Atacik

  Sevgili Dev/mach,

  Şubat 2010 kadar açılmamasının sebebini sitemizde açıkladık. Ticari olarak geliştirilen bir yazılımı daha sonra open source yapma tecrüben oldu mu bilmiyorum ama birgün sen de bu duruma gelirsen neden böyle yaptığımızı çok daha iyi anlayacaksındır. Bu yazılımın üniversiteleri hedeflediğini ve realist bakarsak Türkiye'de yer alan tüm üniversitelerde bu yazılımların bulunduğu bir gerçek. Diğer taraftan belirttiğin hatalarla arkadaşlar ilgileneceklerdir. Amacımız bir anda yayılıp arkasını getirememektense yavaş yavaş yayılıp sağlıklı büyütmek.

  Murat Bişkin arkadaşımıza da cevabım şu, Moodle tüm üniversitelerin ihityacını karşılamamaktadır. Şu an Türkiye'de bu işi ciddi yapıp da Moodle'la yola devam eden üniversite sayısı çok çok azdır. Ayrıca bir open source yazılım var diye başka yazılım geliştirlmeyecek diye bir mantık sanırım open source mantığına çok ters. Yazılım dili olarak MS teknolojileri seçilmesi tamamen bir tercih, her opensource php/mysql olacak diye bir kaide de yoktur. Umarım yazılımı zamanla yayma şansımız olur. Bunun için bir konsorsiyum kuracağız üniversiteler ile birlikte bu sene içerisinde ve onların da katılımı ile geliştirmeye devam edeceğiz.

  1. Kerim Sarıgül Kerim Sarıgül

   Birincisi demo sayfası şu an hata veriyor ve bu hata bir kaç gündür var. Sanırım birileri ilgilenip hatayı giderecektir.

   ikinci konu, bu sistem eğer açık kaynak haline getirildi ise sistemi indirip inceleyip ihtiyaçlara göre ek özellikler hazırlayıp geliştirmek de gerekecek. Ancak o zaman açık kaynak mantığına hizmet etmiş olacak. Bugüne kadar bir çok açık kaynak kodlu öğretim yazılımını incelemiş ve kullanmış biri olarak Türkiye'de bir üniversitemizin böyle bir hizmete öncülük etmesi beni sevindirdi. Ancak arkasında durmak, ilgilenmek, tanıtmak, kullanımını artırmak, ek özellikler geliştirmek, kısacası ihtiyaçlara cevap verebilecek duruma getirmek bizim elimizde.

   Bu vesile ile Sakarya üniversitesine de teşekkürler. Bugüne kadar bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da ilk adımı atmış olması ve başka üniversitelere örnek olması desteklenmesi gereken bir durumdur.

   Hayırlı olması dileğiyle....

 8. @cgural @cgural

  @Cem Atacık, aslında "Ticari olarak geliştirilen bir yazılımı daha sonra open source yapma tecrüben oldu mu bilmiyorum ama birgün sen de 'bu' duruma gelirsen neden böyle yaptığımızı çok daha iyi anlayacaksındır."dan ziyade, bu kararın nasıl verildiğini ve "bu" durumun ne olduğunu ayrıntılarıyla belirtseniz, tüm takipçiler ve ilgililer için daha iyi olmaz mı acaba? (Mümkün olduğunda bunu, uygulamanın "Kaynak kod" sayfasında da belirtir misiniz?)

  İyi günler dilerim.