iPhone 4 Cuma Günü 17 Ülkede Daha Satışa Çıkıyor - Türkiye Biraz Daha Bekleyecek
Genel

iPhone 4 Cuma Günü 17 Ülkede Daha Satışa Çıkıyor - Türkiye Biraz Daha Bekleyecek

Antenindeki probleme rağmen Apple'ın en hızlı çıkışı yapan ürünü olmayı başaran iPhone 4, 17 ülkede daha satışa çıkıyor.

Hali hazırda Almanya, Fransa, Japonya, İngiltere ve A.B.D'de satışta olan ürün; 30 Temmuz'dan itibaren Avusturalya, Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Hong Kong, İrlanda, İtalya, Lüksenburg, Hollanda, Norveç, Yeni Zelanda, Singapur, İspanya, İsveç ve İsviçre'de de satışa sunulacak.

Bu durumda yeni iPhone'ların da modellerde olduğu gibi ülkemize 4. turda gelmesi kesin görünüyor. Tahminen Ağustos'un sonuna doğru 20 küsür ülkede daha satışa çıkarılacak olan ürün, Eylül sonlarında aralarında Türkiye'nin de bulunacağı toplam 88 ülkede satışa sunulmuş olacak.

Biz yeni iPhone'u ülkemizde görmeyi beklerken Apple tarafından ise ürün yetiştirmekte zorlanıldığı haberleri geliyor. Geçtiğimiz haftanın sonunda Apple yaptığı açıklamayla beyaz iPhone 4'lerin üretiminde beklediklerinden daha çok zorlandıklarını ve cihazların ancak yıl sonunda piyasaya çıkacağını duyurmuştu.

Bugün çeşitli bloglarda yer alan bir başka haber ise Apple'ın iPad'e olan aşırı talep yüzünden uluslararası genişlemesini biraz yavaşlatabileceği yönünde. iPad'in önemli parça sağlayıcılarından biri olan LG'nin CEO'su Kwon Young-Soo gazetecilere verdiği röportajda "Apple, yoğun talep ve parçaların yeterli miktarda temin edilememesi yüzünden bazı ülkelerde iPad'in çıkış tarihini erteleyebilir." şeklinde net bir açıklamada bulunmuş. Apple'ın geçtiğimiz hafta 9 ülkede daha iPad'leri satışa çıkarttığını göz önünde bulundurursak kalan ülkelerde ürünün resmi olarak satışa çıkması biraz daha gecikebilecek.

Yeni ürünlerin beklenenin üzerinde talep görmesi kuşkusuz Apple tarafında büyük bir mutluluk yaratmıştır, diğer taraftan ise şirketin istenilen miktarda ürün sağlamakta zorlandığı görünüyor.

Yorumlar (6)
  1. neden 4. turdaki ülkeler arasındayızki zaten burda hiç olmadığı kadar pahalı satılıyo ürün e alanda bi hayli fazla neden hepğ ikinci plandayız bence kendimizi ezik göstermişiz en başından

  2. Firma Rehberi Firma Rehberi

    İkinci sırada olduğunumuz ve gereğinden yüksek fiyata satıldığı konusuna katılıyorum.

  3. İthal edilen tüm ürünlere 2 kat fiyat biçiyor distribütörler. Starcraft 2 yurt dışında 75 lira iken bize 140 liraya geldi. 1500 liralık ipadleri 3000 liraya satıyorlar. Aral İthalat'ı da Bilkom'u da %18 KDV alan devleti de kınıyorum.

  4. Gökhan Gökhan

    Birde duruma iyi yönünden bakalım, Iphone 4 çıktığından beri anten problemi nedeniyle sorunlar yaşıyor bu da Apple'ın son çıkacak ürünlerinde bu problemi düzelteceği yani Türkiye'ye en sağlam problemsiz ürünler gelecek :)

  5. Arkadaşlar acaba ürünün Türkiye pazarına girişini Apple mı yoksa Türkiye'deki Gsm operatörlerimi karar veriyor yada bu kararın verilişinde Apple yönetiminin kararını ne kadar etkileyebilir Türkiye'deki Gsm operatörleri bu sorunun yanıtı önemli ve merak ediyorum ?

  6. Yorumlar sanki fiyatları apple belirliyormuş gibi.. Türkiyede fiyatların yüksek olmasının kaynağı apple değil. meraklısını kazıklamaya bayılan fahiş kâr olmadan varlığını sürdüremeyen ithalatçı firmalardır.