Facebook: Memnun Olan Yok Ama Kimse Vazgeçemiyor!

Facebook: Memnun Olan Yok Ama Kimse Vazgeçemiyor!

2010 yılında ilk kez sosyal medyanın da ölçüldüğü ABD Tüketici Memnuniyet Endeksi'nde 500 milyonluk kullanıcıya sahip dev sosyal ağ sitesi Facebook 100 üzerinden sadece 64 puan alabildi ve incelenen 223 şirket arasında en kötü 10 firmadan biri oldu. Facebook'un geçebildiği sayılı firma arasında 63 puanla MySpace yer aldı.

Buradaki en ilginç nokta ise tüketicilerin memnun olmadıkları Facebook'un Hitwise'ın rakamlarına göre Google ve Yahoo'yu da geçerek ABD'nin en çok ziyaret edilen sitelerinden biri konumunda olması. Yani bir anlamda kullanıcılar Facebook'tan hiç memnun değiller ama ziyaret etmekten de kendilerini alamıyorlar…

ForeSee'in hazırladığı raporda yer alan 30 internet şirketin arasında en düşük puanı alan Facebook ve MySpace olurken, sosyal medya şirketleri, incelenen 18 sektör içerisinde 70 ortalama puanla ancak 16.lığa ulaşabildi.

Düzenlenen ankette Facebook ile ilgili şikayetler arasında gizlilik ve güvenlik problemleri, reklamlar, kullanıcı ara biriminin sıklıkla değişmesi, spam ve sürekli uyarılar ile can sıkan uygulamalar başı çekiyor.

ForeSee'in raporuna göre Facebook'un puanını düşürenler özellikle ileri yaş guruba dahil kullanıcılar. Daha genç kullanıcılar site üzerindeki rahatsızlıklardan daha az etkilenirken, genellikle bilgisayar ve internet bilgisi daha kısıtlı olan ileri yaş guruba dahil kullanıcıların siteden memnuniyeti daha düşük.

Yine ForeSee'in raporunda öne çıkan bir etmen, insanların Facebook'tan bu kadar mutsuz olmalarına rağmen gerçek bir alternatifleri olmamasının Facebook'u onlar için vazgeçilmez kılıyor olduğu. 500 milyona ulaşan kullanıcı sayısı ile insanların tanıdığı pek çok kişiye Facebook üzerinden kolaylıkla ulaşabiliyor ve bunun yapabilecekleri başka bir site yok. Diğer yandan pek çok kişi için Facebook fotoğraf ve videolarını biriktirip, paylaşabilecekleri en pratik alternatif.

Hatta bu anlamda Facebook o kadar rakipsiz ki, Facebook'un bazı uygulamalarına karşı çıkan kişiler bile en çok destekçiyi toplayabilecekleri platform olarak Facebook'u görüyor ve seslerini Facebook grupları ile duyuruyorlar.

Raporda başarılı olarak nitelendirilebilecek internet sitelerinden biri ise Wikipedia. Sosyal medya içerisinde 77 puanla en yüksek skoru elde eden Wikipedia hakkındaki en olumlu görüşler genellikle kullanım kolaylığı ve çok çeşitli konularda derinlemesine bilgi sağlayan içeriği olarak gösteriliyor.

Wikipedia ile ilgili kullanıcılara memnun olmadıkları özellikler sorulduğunda en çok gelen iki yanıtlar; "memnun olmadıkları bir özelliği olmadığı" ve "kullanıcıların oluşturduğu içeriğin geçerliliğinden emin olmanın zor olduğu" olarak öne çıkıyor.

Raporda yer alan diğer internet şirketlerinden Google geçen yıl 86 puan alırken bu yıl 80 puanda kaldı. Bing ise Wikipedia ile birlikte 77 puan elde etmeyi başardı. Yahoo 76, YouTube ise 73 puan topladı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.