iPad 9 Ülkede Daha Satışa Çıkacak - Türkiye'deki Son Durum Ne?
Teknoloji

iPad 9 Ülkede Daha Satışa Çıkacak - Türkiye'deki Son Durum Ne?

Apple yaptığı açıklamayla önümüzdeki cuma günü yani 23 Temmuz'da iPad'in 9 ülkede daha satışa sunulacağını duyurdu. Hali hazırda iPad'lerin satıldığı Avusturalya, Kanada, Almanya, İtalya, Japonya, İspanya, İsviçre, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nin arasına katılacak şanslı 9 ülke Avusturya, Belçika, Hong Kong, İrlanda, Lüksemburg, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda ve Singapur olacak.

Ülkemizde ise iPad'in resmi lansmanı yapılmamasına rağmen önce İstanbul Bilişim tarafından, ardından sırasıyla Gold Bilgisayar ve Migros tarafından bir grup ürün satılmaya başlandı. Mayıs ayında İstanbul Bilişim iPad'lerini satışa sunmuş, yaklaşık bir ay önce de Gold Bilgisayar iPad Wi-Fi 16 GB versiyonunu 1599 TL fiyatla satışa sunmuştu, firma daha sonrasında ise diğer modelleri getirdi. Geçtiğimiz haftasonu ise Migros herkesi şaşırtarak iPad 3G 32GB'ı 2290 TL'den 3G 64 GB'lık versiyonu ise 2490 TL'den satışa sundu. 2 yıl garantili olarak satılan cihazların garantilerinin ise nasıl sağlanacağını bilemiyoruz. Bilkom bugün yaptığı açıklamayla resmi olarak lansmanı yapılmayan bir Apple ürününe Bilkom tarafından teknik destek verilmesinin mümkün olmadığını duyurdu. Apple'ın uluslararası garantisinin geçerli olması için Türkiye'de ürünün resmi lansmanının yapılmış olması gerektiği bilgisini de ayrıca ekledi.

iPad Migros'larda Satışa Başladı. *

Sonuç olarak İstanbul Bilişim, Gold Bilgisayar ve Migros'un sattığı ürünler en azından resmi lansman yapılıncaya kadar Bilkom servislerinden içeriye giremeyecek. Bu durumda şirketler bozulan ürünlere nasıl bir destek sağlayacaklar merak ediyoruz. Gold Bilgisayar özelinde durumu değerlendirirsek, şirketin konumu açısından iPad'leri tamir ettirecek bağlantıları kurması mümkün, ancak yetkili servis dışında yapılan tamiratlar ürünleri garanti kapsamından çıkaracaktır. Bu durumda sorunu bu şekilde çözmek pek akıllı bir yöntem değil. Migros tarafında ise durum çok daha ilginç. Bildiğimiz kadarıyla teknik destek sağlayabilecek bir birimi bulunmayan şirketin bozulan iPad'ler için çözüm üretmesi pek mümkün olmayacaktır. Bu durumda geri getirilen cihazların büyük ihtimalle aynılarıyla takası söz konusu olacaktır.

Garanti konusunun dışında iPad'lerin ülkemizdeki satış fiyatı da tartışma konusu. ABD'de 499$'a satılan 16GB Wi-Fi iPad Türkiye'de 1599TL'den satılıyor. 32GB'lık 3G'li modeli ABD'de 729$'dan satılan ürünün ülkemizdeki fiyatı ise 2290 TL iken 64GB'lık versiyonu 2490 TL'den satılıyor. Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi Gold Bilgisayar'ın ve Migros'un belirlediği fiyatlar ABD fiyatlarının direkt iki katı. iPad'ler resmi olarak Bilkom elinden satıldığında bu fiyatların biraz daha aşağıda olmasını bekliyoruz ancak çok büyük bir fark olmayacaktır.

Şayet iPad'lerin satış fiyatları İngiltere'de 429 £'dan başlıyor. Avrupa genelinde de bu seviyede olduğu düşünüldüğünde fiyat beklentisinde çokta iyimser olmamak gerekiyor.

* Görsel Radikal gazetesinden alınmıştır.

Yorumlar (11)
 1. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Yanlış bilgilendirme yapmışsınız düzeltirseniz sevinirim. İpad'i ilk defa İstanbul Bilisim getirdi ve yaklaşık 3 ay gibi bir süre oldu. Ayrıca yazım hataları var kontrol etmeniz gerek. İyi çalışmalar.

  1. Kac tane getirmislerdi ve tam olarak hangi tarihte satisa suruldu?

  2. Her şeyi ilk İstanbul Bilişim getirir zaten:)

   Çünkü İstanbul Bilişim'in yasal temsilcilik gibi konulara aldırdığı yoktur. Amerika'dan gemiye doldurur her şeyi, getirir burada satar. Bu nedenle zamanında benim gibi İstanbul Bilişim'den Vaio alanlar, laptop'la ilgili sorun yaşadıklarında Sony'den destek alamazlar. Yine İstanbul Bilişim'in yolunu tutarlar. Eğer karşılaında bir yetkili bulurlarsa hizmet, bulamazlarsa nasihat alırlar:(

   1. İstanbul Bilişim İstanbul Bilişim

    İstanbul Bilişim A.Ş. ithalatçı firmadır.Bu sebeple Türkiye de en yeni ürünleri en iyi fiyat garantisi ile satma rekorunu elinde tutmaktadır. Türkiye' de firmalar ithal ettikleri ürünlerin teknik servis hizmetlerini vermekle yükümlüdür, aksi takdirde Sanayi ve Ticaret Bakanlığından yeterlilik belgesi alamazlar, aslında belirttiğiniz markayıda Türkiye ' de firmamız dışında farklı başka firmalarda ithalatını yapmaktadır, ama diğer firmalardan bizi ayıran en büyük farkımız verdiğimiz hizmet kalitesi ile 2 yıl üst üste tüketici ödülü almamız ve diğer hiçbir firmada olmayan Türkiye nin 81 ilinde rekor 390 servis noktasına sahip olmamızdır.Detaylı bilgi almak için 0212 4440912 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.Saygılarımla...

 2. Helal olsun adamlar çok güzel pazarlama taktiği oluşturmuşlar. Hem 2.sınıf ülke muamelesi yap hemde diğer ülkelerden 2 kat pahalıya sat yinede almak için sıra olsun. Ha bu arada alanların çoğuna sorsak ne için alıyosun ne işe yarıyor diye büyük bölümü cevap veremiyecene eminim...

 3. Aylin Erkul Aylin Erkul

  İstanbul Bilişimden bir şeyler almak bazen hata gibi geliyor. Neyse firma kötülemek gibi bir amacım yok ama migros'un böyle bir teknolojik cihazı ilk satanlardan birisi olması çok garip. Ayrıca migros da bilkom da koç grubunda değil mi ? Birbirilerinden habersiz mi iş yapiyor bunlar ?

  1. Koç grubu 2 yıl önce Migros'u BC Partners'a sattı. Artık bir grup şirketi değil. http://www.internethaber.com/migros-super-fiyata-...

   1. Aylin Erkul Aylin Erkul

    Hatırlatman için teşekkürler ali. Firma ismini duyar duymaz konuyla ilgili gazete haberleri beynimde canlandı :)

 4. Cengiz Eselioğlu Cengiz Eselioğlu

  Avusturalya, Kanada, Almanya, İtalya, Japonya, İspanya, İsviçre, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra 9 ülke Avusturya, Belçika, Hong Kong, İrlanda, Lüksemburg, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda ve Singapur da satılıyorsa ve Türkiye'de hala satılamıyorsa İstanbul Bilişim, Gold Bilgisayar ve Migros yapılması gerekeni yapmıştır.

 5. Murat Murat

  Türkiye'de Bilkom olduğu sürece Apple ürünlerinin zamaninda gelmesi sadece bir hayalden ibarettir bence :)

  1. Mustafa Mustafa

   Demekki neymiş bizim ülkemiz 3. dünya ülkesi değil şirketlerimiz 3.dünya ülkesi mantığıyla çalıştığı içinmiş.Bizim işimiz miş miş miş :((