Hangi Şehirde Yaşamak Daha Ucuz: Expatistan.com

Hangi Şehirde Yaşamak Daha Ucuz: Expatistan.com

Yurtdışında yaşamayı mı düşünüyorsunuz? Bunun için hangi şehri seçeceğinize karar verirken mutlaka göz önüne alacağınız pek çok farklı kriter vardır. Eğer bu kriterlerden biri de o şehrin ne kadar ucuz veya pahalı olduğuysa, kararınızı kolaylaştıracak bir web servis var: Expatistan.com

Şu anda 255 şehrin kayıtlı bulunduğu Expatistan'da, her şehir için 6 kategoride 33 farklı ürün veya hizmetin fiyatı bulunuyor. Tamamen o şehirlerde yaşayan veya o şehri yakından tanıyan kullanıcıların girdikleri fiyat bilgileri ile oluşturulan fiyatlar iki şehrin; genel olarak ya da kategori veya birim bazında karşılaştırılmasını sağlıyor.

Bu sayede ister yaşamayı düşündüğünüz, isterseniz de yaşamakta olduğunuz şehrin ne kadar pahalı veya ucuz olduğunu karşılaştırmalı olarak görmeniz mümkün.

Son 5 yıl içerisinde 4 değişik şehirde yaşamış olan Gerardo Robledillo tarafından hazırlanan Expatistan'ı kullanmak son derece kolay. Siteye girdiğinizde zaten bulunduğunuz şehri tanıyan uygulama, karşılaştırma için sizden farklı bir şehrin adını istiyor. Daha siz yazarken kayıtlı şehirleri karşınıza getiriyor ve sonra tek bir tıklama ile tüm detayları karşınızda buluyorsunuz.

İlk önemli bilgi, şehrin tüm birimlerdeki ortalamasına göre hangi şehrin daha pahalı olduğu. Expatistan basit bir ortalama almak yerine, bir şehrin pahalılığını doğrudan etkileyen kira ve aylık toplu taşıma ücreti gibi birimlere ağırlık vererek bu hesaplamayı yapıyor. Ayrıca bir şehir için fiyat bilgisi giren kullanıcıların ne kadar dengeli rakamlar yazdıklarını da dikkate alıyor ve ortaya bir rakam çıkartırken bazı gelişmiş metotlar kullanıyor.

Expatistan'ın bir diğer faydalı özelliği de, yaşam indeksi tablosu. Bu tabloda belli başlı şehirleri alt alta, yaşam pahalılığına göre listeliyor. Bu listede yer alan tek Türk şehri olan İstanbul, 130 puanla 57. sırada yer alıyor.

Bu tabloda ayrıca listelenen şehirlere ait fiyatların sistem tarafından ne kadar güvenilir bulunduğu, ne kadar yeni olduğu ve tüm birimlerin girilmiş olup olmadığı gibi ek bilgiler de bulabilirsiniz.

Oldukça ilginç ve keyifli olan bu site yurtdışında yaşamak konusunda karar vermenize yardımcı olabilir mi bilmiyoruz ama en azından incelerken keyifli vakit geçireceğiniz kesin...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.