Twitter Mesajlarından Gazete Yapmaca: Paper.li

Twitter Mesajlarından Gazete Yapmaca: Paper.li

Twitter mesajlarından oluşturulmuş online gazete üreten Paper.li isimli servisi duyduğumda "Demek ki yapmışlar" dedim. Gerçi daha önce benzerleri denenmişti ama uzun süredir "olsa nasıl olur" derken hayal ettiğim tadı vermemişlerdi. Paper.li'den haberim olunca hızlıca denemek istedim ve "bayıldım" desem yeridir.

Servis ile ilgili düşüncelerime gelmeden önce hızlıca yapılan işin ne olduğunu paylaşayım.

Paper.li seçmiş olduğunuz Twitter kullanıcısı, onun takip ettikleri, belirlediğiniz etiket ya da anahtar kelimelerden bir online gazete yaratmanızı sağlayan başarılı bir servis.

Bu işlemi yaparken de tahmin ettiğiniz ucuz görünümde değil, son derece kaliteli bir yapıda ve başarılı yazılım özelliklerini kullanarak sunumunu yapıyor. Bu kaliteye çok hızlı bir örnek vermem gerekirse. Gazete sitesi tasarımında Twitter mesajlarından içeriğini besleyen size özel sayfayı oluştururken, Twitter mesajları, nam-ı diğer tweet'lerin içindeki linklerden görsel çekiyor, hatta yazıların ilk cümlelerini kullanıyor.

Siz sadece Twitter'dan kullanmasını istediğiniz arama kriterlerini giriyorsunuz ve sonrasında sadece birkaç dakika bekliyorsunuz. Yaratılan size özel Paper.li sayfası 24 saatte bir güncelleniyor ve Twitter'dan yaratıldığı tahmin edilemeyecek başarıda bir online gazete oluşturuluyor.

Çok büyük olasılıkla Paper.li hiçbir zaman günlük olarak servisi kullanan çok büyük bir kitle yaratamayacak. Ama yine çok büyük olasılıkla yakın zamanda burada kullanılan teknoloji ve yazılım önemli online yayıncıların aklında bir kıvılcım çakmasına sebep olup, bu tür bir yapı bazı büyük haber sitelerine entegre olacak. Türkiye'nin önde gelen bazı haber siteleri belirleyecekleri Twitter listelerinden kendi içlerinde bu tür bir sayfa oluştursalar, inanıyorum ki bu hareketin övgü dolu geri dönüşleri olmasının yanında, oldukça da beğeni toplayacaklardır.

Eğer bu kadar sözden sonra hızlıca bir örnek incelemek isterseniz, Paper.li üzerinde sadece @webrazzi ve takip ettiği hesapları baz alarak yarattığımız sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Paper.li gibi küçük, yenilikçi ve fayda sağlayan araçları ne kadar sevdiğimi sürekli Webrazzi okuyucuları bilirler. O yüzden bu ve bunun gibi servislerle ilgili çalışmalarınız varsa kesinlikle bize değerlendirebilmemiz için bilgi verin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.