Yeni Sinema.com Test Yayında Radara Yakalandı
Eğlence

Yeni Sinema.com Test Yayında Radara Yakalandı

Uzun süre Soda Medya tarafından işletilmiş olan Sinema.com alan adının Tikle tarafından kendi projesi için kullanılmak üzere sözleşme bitiminde şirketten alındığını daha önce paylaşmıştık. Bu sebeple bildiğiniz Sinema.com artık yoluna GencSinema.com olarak devam edecek ve Sinema.com alan adı üzerinde yeni bir proje hayata geçirilecekti.

Bugün aldığımız bir bilgi ile şirketin Sinema.com üzerinde herkese açık şekilde bazı testler yaptığını öğrendik ve sitenin bundan sonra ilerleyeceği yolu gösterebilmek adına sizin için ekran görüntüleri aldık.

Yazıyı hazırladığımız şu dakikalarda siteye erişim mümkün, ancak firma her an testleri şifreli bir alana çekebilir. O yüzden canlı canlı denemek isterseniz elinizi çabuk tutmanız gerekebilir.

Test sayfalarından gördüğümüz kadarıyla Sinema.com'un bundan sonraki yapısı daha önceki yazımızda kaynaklarımıza dayanarak bahsettiğimiz gibi bir video sitesi tadında olacak. Daha doğrusu premium içerik sunan bir tür "on demand" video servisi demek daha doğru olabilir.

Filmler ve diziler hakkında bilgilerin yanı sıra, ücretli ve ücretsiz olarak videoların izlenebileceği Sinema.com yine testlerinden gördüğümüz kadarıyla Tvinci isimli İsrail merkezli firmanın çözümüyle bu çalışmayı yürütüyor.

Tvinci'nin dünyada Sinema.com'un şu andaki testlerinde görebileceğiniz türde gerçekleştirdiği benzer çalışmalar bulunuyor. Örnek olarak Projector.TV'yi inceleyebilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmamız durumunda paylaşıyor olacağız. Ancak şu ana kadar görüldüğü kadarıyla kullanıcılar tarafından desteklenen sinema içeriğinden ziyade belirli bir iş modeline dayanan premium video satışını baz alan yeni bir Sinema.com yolda.

Yeni Sinema.com'un ne zaman yayına alınacağını şu an için bilemiyoruz ancak test sayfaları yayından kaldırılana kadar gidip tahminen yakında karşılacağınız servisi kendiniz inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (23)
 1. 1000 katı hizmeti pek göremedim ama neyse...

  1. Kepezli Kepezli

   herşeye rağmen domain çok güzel

 2. Kıyasettin Kıyasettin

  bu ne ya hazır script mi? bi de israillilerle mi çalışıyorlar ne? http://www.tvinci.com/contact.html

  1. Caglar Tasdelen Caglar Tasdelen

   galiba hazır script. http://vod.orange.co.il/homepage.aspx buradaki scriptle aynı.

   israilliler le çalışıyorlar. ne sakıncası var acaba? iyi kodlama yapamıyorlar mı?

   1. Hazır script değil.

   2. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

    One Minute!

 3. herkesin flash dan kactıgı dondemde her yer flasş ve fazlası ile kasılıyor. bir de powered tıklayınca http://www.tvinci.com bu adrese gidiyor yorumsuz :D

  1. site açılmamış olduğu için olmasın.

 4. çok daha yaratıcı olmuş bence.

  video kaliteleri süperr.....

  1. sistemdeki videolar gencsinema.com dan geliyor şu anda

 5. bence güzel olmuş, donuk, sadece yazı olan sinema sitelerinden sıkılmıştık, bol bol video izleyebileceğiz gibi burda..

 6. ömer ömer

  an itibariyle yayından kaldırılmış...

 7. işleri oldukça zor şöyleki info:sinema.com yazınca hala gencsinema.com infosu çıkıyor.Bunu düzeltmek ayrı bir dert.index title diye yayına sokmaya çalışman tam bir tecrübesizlik.Google ile arası iyi olmayan site (markalaşmış hatta istanbulda otobüse bile reklam veren siteler hariç) hit alma ve hiti gelire çevirme noktasında sıkıntı yaşayacaktır.Sinema kültürü ancak ögrencinin ayın 8inden 8 ine aldıgı devlet bursunun bir hafta sonu gitmesiyle oluşan güzel ülkemde daha uluslar arası projeler çıkarmaya yönelik adımlar atılsa hiçde fena olmaz yoksa sinemax.com x=herhangi bir sayı olarak varsayarsak yeni bir domain alıp sinema kelimesinden çıkmak ancak 40 bin tekil olarak döner bize.Biraz uzun oldu ama neyse :)

 8. Barış Barış

  script şuan için tercüme aşamasında galiba :)

  1. sanırım test aşamasında daha düzgün bir cümle gibi

   1. /dev/mach /dev/mach

    valla ekran görüntülerinden gördüğümüz üzere "tercüme aşaması" daha doğru.

    test yayınında "yakalanan" (!?) sitenin sahipleri, geliştirdikleri teknolojiler / yazılımlar hakkındaki bilgileri bizimle paylaşma nezaketinde bulunmadıklarına , "Türkçe" bir sitenin sağında solunda ( aslen şablonda ) çevirilmeyi bekleyen ingilizce metinler olduğuna göre "tercüme aşaması" daha doğru gibi duruyor.

    inşallah tercümesini yaptıkları yazılımın kaynak kodları ellerinde vardır ve sistemi anlayıp ihtiyaçlarına göre değişiklik yapma potansiyeline sahiplerdir, yoksa - başka bir ekibin sırtından - " bugüne kadar sunduklarının 1000 katını " pek sunamazlar gibime geliyor.

   2. Caglar Tasdelen Caglar Tasdelen

    "sanırım test aşamasında daha düzgün bir cümle gibi"

    bu senin yazdığında "düzgün bir cümle gibi değil" :D ve arkadaşa katılıyorum test aşamasından çok tercüme aşamasında.

 9. Mujaheed Mujaheed

  Profeyonellik dışı hareketler, tecrübesizlik kokuyor her hareketleri. İsrail'li bir firmaya yaptırdıkları bile hitlerini etkileyebilir. Domaini yönlendirmeleri, infolar.. Berbat. Tasarıma baktığımdaysa 1000 katı değil, flash'ın yokolmaya yüz tuttuğu bu günlerde 2 katını bile göremiyorum.

  Bakalım ne olacak.

 10. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Ayrica sevgili Arda bey, surekli irdeliyorum ve size aciklamaniz icin rica ediyorum, hangi projeleri acaba webrazzi'de yayimlamaya layik goruyorsunuz ? Yani hazir bir cozum kullanip daha tercumelerini bile bitirememis bir websitesini mi ? Bu sitenin artisi neydi de webrazzi de yayinlandi merak ediyorum, hadi haksahibi (medya) sirketleriyle lisans sozlesmesi yapmis olan bir sirket ve onlari parayla stream etmeyi planlayan ama hazirlik asamasinda olan bomba bir site olsa tamam derim ama bu konuda herhangi bir aciklama da yok. Bir tane websitesi, IT cozumunu baska bir sirketten almis bir site. Ortada tek ilgili sey, daha once bildigimiz ve ismi jenerik olan bir websitesi. Elbetteki istediginiz projeyi yayimlarsiniz, fakat sizin bizde yarattiginiz bu degeri korumak adina, bu soruyu size bir okuyan olarak sorma ihtiyacinda hissettim kendimi. Amacim, yarin birgun projelerimizi tanitmaniz icin size sundugumuzda, hangi kriterlere gore projeleri degerlendirip bu projeleri webrazzi'den duyurmak isteyeceksiniz?

  Dikkat ediyorum onemli haberleri genelde sizin agzinizdan okuyoruz, ya da ben yaniliyor olabilirim.

  1. Bu haberi Sinema.com olduğu için yaptık. Eğer OylesineBirSinemaSitesi.com olsaydı çok büyük olasılıkla haberi yapılmazdı, zaten teste açıldığından da haberimiz olmazdı büyük olasılıkla.

   Webrazzi'de kendimizce artık içimize işlemiş seçim kriterlerimiz var ama nedir bunlar derseniz çok çok uzun yazmam hatta detaylı olarak tekrar düşünem gerekiyor.

   Kısaca özetlemem gerekirse,

   - Bulunduğu alanda bir fark yaratıyor mu?

   - Yenilikçi bir tarafı var mı?

   - Önemli bir eksikliği gideriyor mu?

   - Pazarın önemli bir alanında rekabet yaratıyor mu?

   - Girişimcileri kimler?

   - Gelecek vaad ediyor mu?

   - Yeni nesil bir girişim mi?

   - Yapısı, içeriği ve genel duruşu itibariyle Webrazzi'de yer alabilir mi?

   - Bir yatırım söz konusu mu?

   - vs...vs..vs...

   ...gibi yukarıda bahsettiğim türden listelemesi biraz uzun sürecek ama artık bir bakışta hızlıca sorgulamasını yapabildiğimizi düşündüğüm kriterlerimiz bulunuyor.

   Ama bu haber özelinde konuşuyorsak, bence Sinema.com'un alan adının yeni bir projeye aktarılması önemli bir haberdi, bu önemli sitenin ve haliyle alan adının test aşamasında yeni bir iş modeliyle birkaç dakikalık yayınını yakalamak daha da önemli bir haberi.

   Önemli haberleri benim yazıyor olmam şeklinde özel bir durum yok aslında. Öyle denk geliyor olabilir, ya da belki ben yazınca önemli olarak düşünülüyor olabilir. Yatırım haberlerini çoğunlukla benim yazıyor olmam ise, bu tür duyumların özüne inip detaylarını kontaklarımızdan öğrenen çoğunlukla ben olduğum için olabilir. Kısacası, işin zor kısmını bana bırakıyorlar galiba :)

 11. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Acikcasi, daha once kiraladiklari bir domaini, sozlesmeleri biter bitmez, kendilerine bir websitesi acmalari pek etik gelmedi. Elbetteki bu yonde gencsinema.com ile bir anlasma yapmislardir, ama su an sinema.com'un sahip oldugu potansiyel tamamen gencsinema.com'dan yani eski sinema.com'dan gelen bir potansiyel, sinema.com jenerik olmasindan gelen bir arti degil.

 12. sinema.com Sabırsızlıkla bekliyorum ! ! !

 13. herşeye rağmen domain çok güzel