Web Sitesi Sahiplerine Geçmiş Olsun – Google Analytics’e Erişmek Artık Mümkün
Arama
Genel

Web Sitesi Sahiplerine Geçmiş Olsun – Google Analytics’e Erişmek Artık Mümkün

Bir süredir Türkiye’deki web sitesi sahiplerinin zor zamanlar yaşamasına sebep olan YouTube’a bağlı Google IP engellemeleri Google’ın aldığı bazı önlemlerle yavaş yavaş çözülüyor.

Bugün Google tarafından Google Analytics kullanıcılarına gönderilen e-posta’lar ile verilen bilgi, şirketin erişim sorununu çözdüğünü müjdeledi. Burada özellikle müjdeledi sözünü kullanıyorum çünkü Google Analytics’e erişim YouTube engellemesi kapsamına alınan Google IP’lerinden dolayı bir süredir mümkün olamıyordu. Bu da Türkiye’de web sitesi sahiplerinin büyük çoğunluğu tarafından kullanılan web sitesi istatistik servisinin kodlarının yüklenememesinden dolayı bu sitelerde ciddi trafik düşüşleri yaşanmasına sebep oluyordu.

Bu düşüşler o kadar ciddi seviyedeydi ki, kişisel olarak bildiğim önemli servislerde %80’ye kadar düşüşler olduğunu gördüm diyebilirim.

Konuyla ilgili Google tarafından Analytics kullanıcılarına gönderilen e-posta aşağıdaki gibidir.

Merhaba,

Geçen birkaç haftalık süreçte Google Analytics’e erişimde zorluklar yaşadığınızı biliyoruz.

Google Analytics’in de dahil olduğu bazı Google servislerine erişimde yaşanan zorluklar, Türkiye’de halen devam etmekte olan YouTube yayın yasağıyla doğrudan ilişkilidir. Bu doğrultuda yapılan gerekli düzenlemelerle Google Analytics’in Türkiye erişiminin şu anda düzeltilmiş olduğunu memnuniyetle bildiririz.

Bu süreç boyunca gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Google Analytics Ekibi

Google Inc, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, California 94041

Bu mesaj Google Analytics hesabınızla ilgili olarak yapılmış önemli güncellemelerle ilgili bilgiler içeren zorunlu bir e-posta bildirimidir.

Kısacası, erişim engellemeden dolayı Analytics’le sorun yaşayan web sitesi sahipleri kodları tekrar sitelerine ekleyebilirler. Geçmiş olsun. 🙂

Yorumları GösterYorumlar Gizle (15)
 1. Seonokta dedi ki:

  Bu çok sevindirici bir haber, bir çok web sitesinde ki yavaşmala son bulacak. Detaylı istatistiklerimize tekrar ulaşacağız.

  1. cemils dedi ki:

   Zaten düzeldiydi diye biliyorum son 10 gündür. Düzelmeyen Google Maps. Maps servisi hakkında bilgisi olan var mi arkadaslar. Hiç bir sitemdeki harita servisi calismiyor.

   1. Can Dogan dedi ki:

    maps servisi artık google rehber servisiyle ilişkilendiriliyor. Biraz daha farklı bir yapıda artık. Google girip google rehber yazarak sistemi incelemenizi tavsiy ederim.

 2. M.Akif dedi ki:

  Evet mail atmışlar iyi oldu (:

 3. Enes dedi ki:

  Düzeleli 2 hafta oluyor. Bu yazıyı kaldırın, gördüğümde, "webrazzi baya geriden takip ediyor" izlenimi doğdu. Böyle kritik bir olayı resmi maillerle takip etmeniz eksi puan..

  1. Arda Kutsal dedi ki:

   Resmi açıklama yapıldığına göre sorun tamamen düzelmiş durumda, kısmen değil. Bu yüzden Webrazzi bu konudaki haberi resmi olarak açıklandığında yaptı.

 4. trgy dedi ki:

  Google Analytics kullananlar sevinmesinler. Google Adplanner yüzünden hitlerinizi kaybedebilirsiniz. Rakip siteler kelimelerinizi çalabilir. Arda Bey Google Adplanner hakkında da yazı yazabilirse sevinirim.

  İyi günler.

 5. yazar dedi ki:

  Evet,bu sorun çözüldü.Ben belki diğerleri de çözülmüştür diye bir bakayım dedim ama hayal kırıklığına uğradım.

 6. m.ozan.hazer dedi ki:

  Walla hep memleketime kızardım bu yasaklamalardan dolayı ama artık Google'ın da üzerine düşeni yapmadığını ciddi ciddi düşünmeye başladım.

  "Google Advertising and Marketing Ltd Sti" kurmayı çok iyi biliyolar da ulaştırma bakanının yalancısıyım, bir ülkenin resmi başvurularına resmi cevap vermeye tenezzül etmiyolar ya da edecek bir yapı kurmuyolar.

  Üstüne bi de bu yani, daha önce düzeldiyse niye teee şimdi haber veriyosun, yok yeni düzeldiyse bu kadar zamandır neredeydin.

 7. Demir dedi ki:

  Eh nihayet. ama trgy'nin bahsettiği adplanner'ı ben de merak ettim.

 8. ambalaj dedi ki:

  ben kaldırdım tabi beni çok etkiledi sıralamalardan bile düştü bir ara dur bakalım şimdi tekrar ekleyeyeyim.

 9. karot dedi ki:

  Önceden erişebiliyordum ancak iki gündür problem yaşıyorum analytics’e erişmekle ilgili. Acaba yine eskisi gibi bir problem olmuş olabilir mi ?

 10. Ambalaj dedi ki:

  Evet banada geldi pek anlayamadım ama bu yorumdan sonra dank etti 🙂

Bir Yorum Yazın