Web Sitesi Sahiplerine Geçmiş Olsun - Google Analytics'e Erişmek Artık Mümkün

Web Sitesi Sahiplerine Geçmiş Olsun - Google Analytics'e Erişmek Artık Mümkün

Bir süredir Türkiye'deki web sitesi sahiplerinin zor zamanlar yaşamasına sebep olan YouTube'a bağlı Google IP engellemeleri Google'ın aldığı bazı önlemlerle yavaş yavaş çözülüyor.

Bugün Google tarafından Google Analytics kullanıcılarına gönderilen e-posta'lar ile verilen bilgi, şirketin erişim sorununu çözdüğünü müjdeledi. Burada özellikle müjdeledi sözünü kullanıyorum çünkü Google Analytics'e erişim YouTube engellemesi kapsamına alınan Google IP'lerinden dolayı bir süredir mümkün olamıyordu. Bu da Türkiye'de web sitesi sahiplerinin büyük çoğunluğu tarafından kullanılan web sitesi istatistik servisinin kodlarının yüklenememesinden dolayı bu sitelerde ciddi trafik düşüşleri yaşanmasına sebep oluyordu.

Bu düşüşler o kadar ciddi seviyedeydi ki, kişisel olarak bildiğim önemli servislerde %80'ye kadar düşüşler olduğunu gördüm diyebilirim.

Konuyla ilgili Google tarafından Analytics kullanıcılarına gönderilen e-posta aşağıdaki gibidir.

Merhaba,

Geçen birkaç haftalık süreçte Google Analytics'e erişimde zorluklar yaşadığınızı biliyoruz.

Google Analytics'in de dahil olduğu bazı Google servislerine erişimde yaşanan zorluklar, Türkiye'de halen devam etmekte olan YouTube yayın yasağıyla doğrudan ilişkilidir. Bu doğrultuda yapılan gerekli düzenlemelerle Google Analytics'in Türkiye erişiminin şu anda düzeltilmiş olduğunu memnuniyetle bildiririz.

Bu süreç boyunca gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla, Google Analytics Ekibi

Google Inc, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, California 94041

Bu mesaj Google Analytics hesabınızla ilgili olarak yapılmış önemli güncellemelerle ilgili bilgiler içeren zorunlu bir e-posta bildirimidir.

Kısacası, erişim engellemeden dolayı Analytics'le sorun yaşayan web sitesi sahipleri kodları tekrar sitelerine ekleyebilirler. Geçmiş olsun. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.