Türkiye'de Sosyal Medya Hangi Servisleri Kullanıyor?
Analiz

Türkiye'de Sosyal Medya Hangi Servisleri Kullanıyor?

StatCounter'ın yaklaşık 1,5 sene önce sahip olduğu verileri GlobalStats adıyla herkese açtığını hatırlarsınız. Şirketin yaptığı bu paylaşım ile ülkeler bazında tarayıcı, işletim sistemi, mobil internet kullanımı gibi bilgileri dönemsel olarak incelemek mümkün oluyor.

Şirket geliştirmeyi devam ettiği servisinde bir süredir sosyal medya kullanımına yönelik verileri de paylaşmaya başlamıştı. Biz de Türkiye'ye özel olarak bir analiz yaptık ve Türkiye'nin en popüler sosyal medya servislerini GlobalStats verileri ile sizlere sunmak istedik.

Aşağıdaki grafik Ocak 2010 ile Haziran 2010 arasındaki dönemi kapsamaktadır ve Facebook, Twitter, StumbleUpon, FriendFeed, YouTube, MySpace, Digg gibi sosyal medyanın önemli global servislerinin Türkiye'deki kullanım trendini göstermektedir.

Tahmin edeceğiniz gibi Facebook bu siteler arasında Türkiye'de en çok kullanılan servis konumunda. Ancak Ocak ayında %98.02 oranında bir kullanıma sahipken Nisan ayında yaşadığı düşüşün ardından Haziran ayında %89 oranına geldiğini görüyoruz. Bu düşüşün genel olarak diğer servislerde de oluştuğunu gördüğümüz için kesin olmamakla birlikte bu düşüşü oldukça genç bir nüfusa sahip Türk internetindeki sınav dönemine bağlıyoruz.

İlginç bir şekilde Facebook'un hemen ardından en çok kullanılan servisler Twitter ve StumbleUpon olarak gözüküyor ve iki servis neredeyse eşit kullanım oranlarına sahip.

Yukarıdaki grafiği GlobalStats'ın sağladığı tüm verilerle oluşturduk ancak Facebook'un açık ara lider olduğu sosyal medya dünyasında altta kalan servislerin arasındaki durumu görmeniz için ayrıca bir grafik oluşturmamız gerektiğini düşündük. Çünkü bu şekilde Twitter, YouTube, FriendFeed gibi servislerin durumunu incelemek pek mümkün olamayacaktı.

Bu sebeple GlobalStats'dan aldığımız verileri sizler için tekrar bir grafiğe dönüştürdük ve Facebook verilerini bu sefer analizin dışında bıraktık.

Yukarıdaki Facebook hariç grafiğimiz sayesinde genel düşüşü daha rahat görebildiğimiz gibi, servisler arasındaki oran farklarını da daha rahat tespit edebiliyoruz.

Mesela FriendFeed ile Twitter arasında açılan fark sanırım birçok kişinin dikkatini çekecektir. Ancak Twitter ile birlikte StumbleUpon'un nasıl aynı oranda bir yükselme sergilediği konusunda pek fazla yorum üretmek mümkün değil. Gerçi benzer bir grafiği dünya geneli, Avrupa ve özel olarak Almanya gibi Türkiye pazarına benzer ülkeler için de aldığımızda, yine StumbleUpon'un yüksek kullanım oranlarını ve aşağı yukarı tüm sosyal medya araçlarındaki benzer trend değişimlerini gözlemleyebiliyoruz.

Yukarıdaki grafiklerden net sayıları almanızın zor olacağını düşünerek aşağıda dönemler bazında kullanım oranlarını görebileceğiniz ayrı bir tabloyu paylaşıyoruz.

Türkiye'de sosyal medyaya yönelik pazarlama çalışmaları yapılırken buradaki verilerin değerli olacağını düşünüyorum. Facebook'un zaten başı çektiğini bildiğimiz pazarda, Twitter'ın ulaşabildiği kitlenin Haziran 2010 itibariyle toplam internet kullanıcılarının %4.04'ü olduğunu, aynı şekilde FriendFeed'in ise toplamın %1.33'üne ulaşabildiğini bilmek sanıyorum ki işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Yorumlar (9)
 1. Seonokta Seonokta

  Son bir aydaki düşüşler, yaz ayının gelmesine bağlı olabilir :)

  1. Çağlar Taşdelen Çağlar Taşdelen

   eğer grafikler "kullanım oranı" değilde "kullanım sayısı" olsa dediğinizde haklı olabilirsiz fakat oran % hesabıyla hesaplandığı için ve % = 100 üreinden olduğu için bu grafiğe bakılarak yazın toplam sayıda nasıl biretki yaptığını bilmemiz pek olası değil.

   not: üşenmeden ocak ayının verilerini topladım% 100.01 çıkıyor .belkide haklısınız . kışın %100.01 yazın %100 dür :)

 2. Bence artık ortamda öyle birşey mevcutlaştı ki Facebook hesabı insanların TC Kimlik numarası gibi oldu.Sahte hesaplar bilmem neler ortada dolaşıyor sürekli.Bunun üstüne birde Twitter vb sistemler eklenince....

  Ama herşeyden önemlisi bence sosyal sistemlerin kullanılış amacı çoğu zaman yerini bulmuyor.Türkiye'de henüz bu yapı yok...

 3. Ben Türkçe içerikli sitelerimde 4-5 yıldır statcounter kullanıyorum. Benim için SC'ın bu verileri reklam yerleşiminde kullandığım ,scroll'a gerek kalmadan reklamı gösterebileceğim, hangi çözünürlüklerde ekranların yoğun olarak kullanıldığı açısından faydalı oluyor.

  Ancak sosyal ağlardaki özellikle Facebook'ta reklamın şu anki haliyle TV reklamlarından çok da farklı olmadığını düşünüyorum.Yani yaş, cinsiyet, ülke gibi hedeflemeler yapabilmenize rağmen adwords kadar etkili bir geri dönüş sağlanmıyor.

  Çünkü sitelerimde bulunan statcounter verilerine göre insanlar facebook ya da twitter'dayken bir şey aradıklarında yeni pencerede google'ı açıyor, aramasını yapıyor ve tekrar sosyal ağa dönüyor. Bu verileri herhangi bir sitenin alexa verilerinde upstream ve downstream bölümlerinde de görebilirsiniz.

  Facebook her ne kadar "likes" sistemiyle birbirine benziyen siteleri arama sonuçlarında göstersede yakın zamanda google'ın kalitesini yakalayabileceğini düşünmüyorum.

  Daha önce webrazzi'de "sosyal ağlarda yoksan internette yoksun" yazısı okumuştum. Bunun önümüzdeki 10 yıllık süreçte olacağını düşünmüyorum. Hizmet arama, ürün arama, firma ve bilgi arama konusunda google'ın %1-5 arası değişen arası oranlarda pazar payını tüm bu servislerin toplamına kaptırsada aslan payı yine google'da kalacaktır.

  Bence şu anda ve gelecek 10 yılda (internette 100 yıla eşit olsada iddia ediyorum) sosyal ağlarda bulunan firmaların ,marka bilinilirliğinin artması, insanlara yakın olmak, tüketiceleri anında bilgilendirmek avantajı olsada, buradan kazandıkları müşteri oranları adwords'le kıyaslandığında yüzde%10 barajının altında kalacaktır.

  Bunun yanında kendi sitelerinde bilgilendirici içerik sunmak, kaliteli arama motoru optimizasyonu önem kazanacaktır.

 4. @teamvoiyk @teamvoiyk

  Türkiye de Sosyal Medya kullanımının daha başlangıç aşamasında. Grafikten Facebook la kısıtlanmış gibi gözüküyor. Facebook Türkiye de 18 yaşından büyük 18.200.000 kişi gösteriyor. Sebebinin eğlenceli içerikden kaynaklandığını düşünüyorum.

  Sosyal medyanın sadece Facebook ve Twitterdan oluşmadığı, görsel ve hareketli içerik, mobil uygulamalarla desteklenen kampanyaların ilerlediği, basitçe silsile yaratabilecek içeriğin önemi anlaşılacaktır. Genel medyanın kullandığı bütün söylem ve yaklaşımların (eğlence, reklamlardaki benzer içerik vb), Sosyal medya da geçerli olduğunun önceden farkına varıp kullananlar daha hızlı yol alacaktır düşüncesindeyim.

  Bütün bu sosyal hareketliliğin sonucu müşteri push marketing yerine pull marketing, %100 müşteri odaklı firmalar, içerik oluşturabilen ve işini iyi yapan için fırsatlar ve sonuçta da gücünü bunlaradan alan sosyal alışveriş.

  Hepimiz hissettiklerimizi bütün dünyaya yayabiliyoruz ne kadar büyük güç değil mi?

 5. Abdullah Abdullah

  Türkiye'de sosyal medya diyince kişiler sadece Facebook'u biliyor , ha pardon biraz daha elit ve yaşı fazla olan kesim Twitter'ı da biliyor

 6. StumbleUpon şaşırttı beni, Türkiye'de bu kadar kullanıcısı olacağını beklemiyordum.

 7. Çiğdem Çiğdem

  bu orablar neye göre kullanım oranları? internet kullanıcıları arasında mı? Öyleyse oranlar tutarsız kalıyor, 35 milyon internet kullanıcısı var facebook kullanımı 24,7 mio içinde %70'lerde kalıyor.Kullanım oranının sabit noktası nedir? nüfus/internet kullanıcılar v.s..

 8. Youtube kullanım oranının %0.6 olması pek gerçekçi görünmedi bana. Nasıl açıklıyorsunuz bu düşük oranı? Acaba youtubeda profili olan kullanıcıları mı dikkate almışlardır?