Oyun

Yoğurtistan Açıldı!

Yoğurt Teknolojileri‘nin uzun zamandır merakla beklenen projesi Yoğurtistan, bugün itibariyle kapılarını açtı. Facebook üzerinden oynanabilen üç boyutlu bir dünya olan Yoğurtistan, kullanıcıların bilgisayarlarına hiçbir şey yüklemelerine gerek kalmadan oyun oynarken sosyalleşebilecekleri sanal bir platform.

Beta süreci tamamlandıktan sonra bugün yayına başlayan Yoğurtistan, bu alanda büyük başarılar yakalayan Second Life benzeri fakat tamamen Türkçe bir sanal dünya oyunu.

Sizlere ilk olarak bundan 2 yıl önce Arda Kutsal’ın yazısı ile duyurduğumuz Yoğurtistan’ı, daha sonra ilk vatandaşlarından Erhan Erdoğan’ın incelemesi ile tanıtmıştık. Bugün bizim de test etme imkanı bulduğumuzYoğurtistan, şimdilik biraz kısıtlı imkanlar sunuyor. Verilen görevleri yerine getirdikten sonra, oyundaki Atari salonunda vakit geçirebilir ve bilardo ya da Avogadro adındaki keyifli oyuna göz atabilirsiniz.

Grafikleri oldukça güzel görünen oyunda şu an için ufak tefek bazı sorunlar göze çarpsa da, kısa sürede tümünün giderileceği ve bu sanal dünyanın daha da genişleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yoğurtistan’ın web sitesinden veya Facebook sayfasından daha fazla bilgi edinebilir veya Facebook’ta hemen oynamaya başlayabilirsiniz.

Yorumlar (13)
 1. Murat Turan Murat Turan

  Emek verilmiş bir projeye benziyor. Umarım karşılığını alırlar, başarılar dilerim.

 2. bi türlü açamadım :S :D yüklenior diyor dön dönn acılmıor :D

 3. peroje başarılı olabilr ama bi amacı yok gibi insanlara bişeyler öğretmesi lasım ve devamlı kullanıcılar tarafından üretilebilen bi sistem olması lasım yoksa bu tür oyunlar zaten var piyasada neyse lafın özü gene farkı yakalayamadık:S

 4. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Sedat Bey, Adobe Flash Player'in son surumunu yuklerseniz bu hata ortadan kalkacaktir.

 5. Turgut Çelebiler Turgut Çelebiler

  Ne Yoğurtistanmı ? Sosyalleşmek mi Ne alaka? Daha önceki Yoğurtistan yazılarınızı bir kontrol etmenizi tavsiye ederim.

 6. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Webrazzide haber yapılmadı ancak bir türk yazılım şirketi tarafından üzerinde 1buçuk yıl çalışılan ve geçen hafta faaliyete geçen mini planet bundan çok daha güzel ve kullanışlı. Facebook içerisinde mini planet diyerek aratıp, deneyebilirsiniz

 7. Tonmayster Tonmayster

  Dikkatimi çekti de, 2008'deki incelemeyle bu yazının başlıkları aynı ("Yoğurtistan açıldı!"). İncelemede alışveriş gibi özelliklerden bahsediliyor, şimdiki sitede ise en fazla oyun oynanıyor. 2 senede grafikler haricinde çok ilerleme olmamış sanki :)

  Ne işe yaradığını ben de pek anlamadım. Ama bu saatte hala sanal dünya(?) için yatırımcı bulunabiliyorsa ne güzel.

 8. Enes Akar Enes Akar

  İnsanlar emek göstermiş, vakit ve para harcayıp belirli risklere girip birşeyler üretmek istemişler. Arkadaşlar peşin fikirli ve olumsuz yorum konusunda biraz cömert değil misiniz? Yabancı forumları da takip ediyorum, üreten insanların heveslerine yönelik saldırıları bu kadar yoğun gözlemlemedim. Bu gidişle ülkemizde kimse birşey üretmeyecek herkes yatırımını gayrımenkula yapacak. Biz de Stanford'daki doktora öğrencilerinin yaptıklarıyla yetineceğiz. İyi öyle istiyorsanız öyle olsun..

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Elbetteki üretsinler ancak doğru zamanda doğru nesneleri.

   Ben geçen sene yoğurdistanın demo tanıtımına katılmıştım. O gün gördüğüm şey bugün burada gördüğümden çok da farklı değildi...

   1 yıl içinde farmville gibi bir uygulamanın neden insanların bu kadar çok dikkatini çektiğine dair onca makaleler tezler yazıldı. Yarattıkları teknoloji güzel, ancak çok eksikleri var. Yoğurt bilişim çok sevdiğim bir şirkettir ancak yoğurdistanın işe yarar bir uygulama olması için çok fazla eklentiye ihtiyacı var. Haberin başlığı "Yoğurdistan betanın betası açıldı" olursa o zaman olumsuz değil aksine destek verecek bir yorum yazmayı tercih ederim.

 9. Ahmet Gönenç Ahmet Gönenç

  sanırım oyun hedef kitlesi 7-15 yaş grubu.

 10. birkaç gün önce haberleri okurken bir zamanların gözdesi ve next big thing olarak tanımlanana Second Life oyununun arkasındaki şirket olan LindenLabs'ın yöneticilerinden biri şirketten ayrıldığı haberi okumuştum, ondan önce de galiba yüzde kaç işçi çıkarmışlardı, sanal dünya sektörü 2-3 sene çok iyi gidiyordu ama artık değil, google'ın bile bir projesi vardı ve bitirdiler. Bugün ise türk yapımı webde oynanan sanal dünya sitesi Yoğurtistanın 2 yıllık geliştirmeden sonra yayına girdiğini öğrendim. Umarım başarılı olurlar ve sanal dünya sektörü fos çıktı dedikodularının tersini ispatlarlar.

 11. Tonmayster Tonmayster

  Ya şefkatli anne misali, "aman çocuklar üzülmesin, emek vermişler" diye olmadık şeylere destek çıkılır ya da ürün yerin dibine batırılır. Vur deyince öldürmeyi seviyoruz.

  Eyvallah, ar-ge piyasası zaten ufak, kimse pastanın daha da küçülmesini istemez. O nedenle projelerin başarısız olmasını da istemez. Ancak şişirilmiş işlere şuursuzca arka çıkmak da kaynakların heba edilmesi anlamına geliyor. Pusu adlı oyun da benzer şekilde gecikmemiş miydi?

  Neticede "biz bize" takılacaksak hadi neyse de, piyasa ve beklentiler çok acımasız. Uzun vadede şişirilmiş işler bu sektörden geçinenlere daha çok zarar veriyor, çünkü Türkiye'de ciddi iş yapılamayacağına, zamanında bitirilemeyeceğine dair bir kanı oluşuyor. Bence asıl bu "bebelere balon" kültüründen kurtulmamız gerek.

 12. Cidden isim ve işlev arasında hiç bir alaka kuramadım ben de. Ne diyelim, yolu açık olsun