Ve karşınızda Wordpress 3.0!
Blog

Ve karşınızda Wordpress 3.0!

Blog dünyasının çok uzun zamandır beklediği, dünyanın en popüler blog alt yapısı olan Wordpress'in yeni sürümü Wordpress 3.0 nihayet yayınlandı. Orijinal olarak Mayıs ayında çıkması planlanmış olan yeni sürüm, kabul edilebilir bir gecikme ile dün yayınlandı.Tam 218 kişinin geliştirilmesinde katkıda bulunduğu, 6 aylık bir çalışmanın ürünü olan Wordpress 3.0; değişen varsayılan teması, yeni API desteği, MU sürümünün artık standart bir özellik haline gelmesi, daha başarılı eklenti yönetimi, geliştirilen yardım ekranları, düzeltilen 1000'in üzerinde hata ve pek çok ufak yenilik ile beklediğimize değdiğini gösteriyor. Wordpress 3.0'ın çok daha detaylı bir tanıtımını daha önce yayınlandığımız incelemede bulabilirsiniz. Dilerseniz Wordpress 3.0'ın yeni özelliklerini tanıtan aşağıdaki 3 dakikalık (İngilizce) videoyu izleyebilir veya hiç zaman kaybetmeden yeni sürümü şu adresten indirip, yenilikleri test etmeye başlayabilirsiniz.Türkçe sürüm de hazır ve şu adreslerden indirilebilir: http://tr.wordpress.org/ ve http://www.wordpress-tr.com/wordpress-turkce-3-0/ (Yorumlarla Türkçe sürüm konusunda bilgilendirenlere teşekkür ederiz).

Yorumlar (15)
 1. Acaba Buddypress in su anki sürümü uyumlu mu ? WP 2.0 icin düzenlenmis temalar wp 3.0 dada calisiyor mu ?

  Bilgisi olan ???

 2. Türkçesi de çıkmış otomatik güncelleme harika...

 3. http://tr.wordpress.org/ + http://www.wordpress-tr.com/wordpress-turkce-3-0/ adreslerinde, şu an Türkçe sürüm hazır gözükmekte.

 4. Cenk Esel Cenk Esel

  Wordpress kendisiyle özdeşleşen blog mantığından ayrılmış CMS olma yolunda epey bir yol katetmişe benziyor. Ayrıca MU ile WP nin tek sürüm olması gereksiz ağırlaştırmalar yapacaktır diye düşünüyorum.

 5. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Türkçe sürüm hazır.

 6. Sevda Kolukısa Sevda Kolukısa

  :( ben sitemde güncelleme yaptım ama inanın hiçbir farklılık bulamadım. sadece güvenlik için güncellememi acaba ?

 7. Bence yeni sürümü hemen kullanmak güvenlik açısından sakıncalı.Yeni sistemlerde açıklar oluyor ve birçok kişi hemen kullanıma başladığından bu konudan sorun çekiyor.

 8. Konuşmaya değer en büyük yeniliğin hız olduğu düşüncesindeyim. Yeni sürüm önceki sürümlere göre çok daha hızlı. Bakalım kullanıcıların memnuniyeti ne yönde olacak, 3.1 sürümünün çıkması ne kadar sürecek.

 9. gerçekten muhteşem temalar var.

 10. T.cevher Beydilli T.cevher Beydilli

  OZD Tasarım blogu gerçekten hoş ve faydalı içerik sunuyor. Benim bloguma da beklerim..

 11. Harika bir derleme olmuş. Kısa sürede blog yapıp, daha kısa sürede ortadan kaybolan arkadaşların okuması faydalı olacak..

 12. Hd Film Blogu Hd Film Blogu

  Yani temalar ancak bu kadar güzel tasarlanabilir.Hakikaten premium temalar kadar kaliteli 7 tema.

  Özellikle skylight teması çok hoşuma gitti.Teknoloji blogu veya portalı açacak kişiler kaçırmasınlar bence skylight temasını.

 13. Veli Akçakaya Veli Akçakaya

  Merhaba,

  bir wordpress sitem vardı, 2.6 versiyonundaydı ve hacklendi. Daha sonra 3.0 versiyonunu kurdum ve geçenlerde çıkan update ile 3.0.1 versiyonuna yükselttim. Son sürüm wordpress olmasına rağmen site hacklendi. Wordpress'in son zamanlarda güvenlik konusunda sıkıntıları olduğunu duyuyorum. Böyle birşey var mı?

 14. Karabulut Karabulut

  Faydalı bir kaynak olmuş, blog açmayı düşünen arkadaşlar için okunması gereken bir konu.

 15. Crysisnews Crysisnews

  daha kendi temalarını yapmaktan aciz bir site :P geç bu işleri.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri