Wordpress 3.0'daki Yenilikler Neler Olacak?
Blog

Wordpress 3.0'daki Yenilikler Neler Olacak?

Wordpress her yeni versiyonuyla birlikte kullanılabileceği alanları daha da genişletiyor. Bugün sadece bir blog yazılımı olmanın ötesinde çok farklı amaçlar için de kullanılan Wordpress, 3.0 versiyonuyla birlikte CMS olarak kullanılabilme yönünde yeni adımlar atıyor.

Kendi Kullanıcı Adınızı ve Şifrenizi Seçebileceksiniz

Wordpress, kurulumu sırasında size "admin" kullanıcı adını ve rastgele oluşturduğu bir şifre verir. Yeni versiyonla birlikte bu zorunluluk ortadan kalkacak ve istediğiniz kullanıcı adıyla şifreyi kendiniz kurulum aşamasında belirleyebileceksiniz. Özellikle admin kullanıcı adının standart olması beraberinde güvenlik sorunlarını da getiriyordu.

Özelleştirilebilen Arkaplan Resmi

Yeni versiyonda yönetici ekranının arkaplan resmi de özelleştirilebilecek. Premium temaların bazılarında olan özellik yeni versiyonda tüm kullanıcıların kullanımına sunulacak. Bu özellik freelancerlarında işine yarayacaktır özellikle şirketler için yaptıkları blog kurulumlarında yönetici ekranın arkaplanının özelleştirilebilmesi geliştiricilere kolaylık sağlayacaktır.

Özelleştirilebilir Yazı Türleri

Şimdiye kadar Wordpress'te girdiğimiz içerikler sayfa yada yazı olabiliyordu. Wordpress 3.0 versiyonuyla birlikte burada da bir gelişme olacak ve kullanıcılar istediği bir yazı tipini oluşturabilecekler. Resimde görünen örnekte olduğu gibi "Movies" adında bir yazı tipi oluşturularak ve blogda bu tipteki yazılar diğer yazılardan daha farklı şekilde görüntülenebilecek. Bu özelliği kategoriden bir farkı yok gibi görünse de yeni oluşturulacak temalarda geliştiriciler tarafında çokça tercih edileceğini tahmin ediyorum.

Yönetici Ekranının Düzenlenebilmesi

Wordpress'te eksik olan bir başka özellik olan yönetici ekran menüsünün düzenlenememesi bu versiyonla tarihe karışacak. Yeni sürümde menüdeki öğeler sıralanabilecek, farklı şekilde alt kategorilere ayrılabilecek ve menüde görüntülenip görüntülenmemesine karar verilebilecek.

Wordpress, Wordpress MU ile birleşiyor

Wordpress'in çoklu blog tutulmasına olanak sağlayan versiyonu olan Wordpress MU, yeni versiyonda Wordpress'in ana dosyalarına eklenecek. Böylece artık tek bir Wordpress kurulumuyla birden çok blog oluşturulup yönetilebilecek.

Yeni Standart Tema

Wordpress 3.0 versiyonuyla birlikte yeni bir standart temaya kavuşuyor. 2010 isimli temada özelleştirilebilir tepe resmi, arkaplan gibi özelleştirilebilen esnek bir yapıya sahip. Temayı şuradan görebilirsiniz.

Wordpress 3.0'ın Mayıs ayı başında çıkacak. ne zaman çıkacağı konusunda şu anda bir bilgi bulunmuyor. O zamana kadar daha birçok özelliğin yeni Wordpress'e ekleneceğini tahmin ediyoruz.

Yorumlar (15)
 1. Fatihturan Fatihturan

  "Özelleştirilebilir Yazı Tipleri" başlığı altındaki olay aslında ilk okununca sanki font olayında bir yenilik varmış gibi anlaşılıyor. "Özelleştirilebilir Yazı Türleri" diye düzeltmek daha mantıklı olabilir Ali. :)

  1. Doğru düzelttim Fatih, teşekkürler.

 2. Murat Murat

  WordPress 3.0'ın ne zaman çıkacağı Şubat sonu açıklanmıştı. Mayıs başı.

  1. bilgilendirme için teşekkürler. ekliyoruz :)

 3. Yazar Yazar

  Umarım bu sürümde güzel yenilikler olur.

 4. Sesebian Sesebian

  Yorum formunda kullanıcıya farklı seçenekler düşünülebilir.

 5. Japonika Japonika

  Yönetim panel bakground değiştirme özelliği hakkında bir iki not.

  Yönetim panelini özelleştirecek kodlayıcı, zaten bu işi yönetim panel temalarıyla oynayarak yapacaktır(hertarafta bi dünya gereksiz wordpress yazısını temizlemek için). Bu özellik olsa olsa standart wordpress kullanıcının, blog yazmaktan üşenip, wordpress ile oynarken kullanacağı özelliklerden.

  Aslında Wordpress'in çok küçük özellikleri, çok büyük yenilikmiş gibi duyurması bana komik geliyor. Yeni özellik listelerine bakınca buna benzer çokşeyle karşılaşabilirsiniz. Burda listelenen özelliklerden sadece MU ile birleştirmeleri yeni bir değişiklik. Zaten onu da daha önce başka bir yazılımlarında deneyerek yaptılar. Diğer özelliklerin hepsi plug-in ya da basit kodlamalarla yapılacak türden şeyler.

 6. arkadaşlar wordpress 3.0 ne zaman çıkacak peki ?

 7. güzel güzel böyle değişikliklere ihtiyacımız vardı.

 8. Worpress'in bir çok sıkıntısı 3.0 versiyonunda giderilecek gibi görünüyor. Özellikle kayıt olurken rastgele şifre belirleyip kullanıcı'nın e-postasına yollaması, üye olan kullanıcılar tarafından sıkıntıydı (biraz da eringeçlik). Panelde arkaplan değiştirme ve özelleştirebilme gibi artıları da kullanıcı için çok büyük fayda sağlayacak bence.

  Bilgilendirme için teşekkürler.

 9. Tuucem Tuucem

  kesinlikle cok güzel..

 10. Rohat Ok Rohat Ok

  Merak İçerisinde Bekliyoruz :))

 11. Anıl Bilir Anıl Bilir

  WordPress 3.0 Beta sürümünü WordPress sitesinden indirebilirsin Yusuf, Murat'ın dediği gibi Mayıs ayında çıkması bekleniyor.

 12. Hosting Hosting

  Başarılı Bir Yükseltme Oluyor Wordpress gerçekten Bloglama yazılımından dışa çıktı fazlasıyla işlevsel oldu yeni versiyonu bekliyoruz....

 13. Abdullah özg&uu Abdullah özg&uu

  Wordpress.com üzerinden Google Adsense desteği sağlanmayacak yine herhalde.. Yıllardır bekliyoruz halen bir çaba yok bu konuda..