Bing Dünyada Tam Sürüme Geçti Sırada Türkiye Mi Var?

Bing Dünyada Tam Sürüme Geçti Sırada Türkiye Mi Var?

Microsoft'un geçtiğimiz yıl piyasaya çıkarttığı arama motoru Bing, ilk yılında yüksek paylara ulaşamasa da gelişmeye devam ediyor. İlk açıldığı günden itibaren Türkiye dahil birçok ülke için ayrı ayrı siteleri açılan arama motorunda, bugünlerde betadan çıkmak için çalışmalar yapıldığını öğrendik.

Dikkatli kullanıcıların farkedebileceği gibi Haziran ayının başından beri bing.com.tr'ye girildiğinde, bing.com'a yönlendirilme yapılıyor ve uluslararası (international) versiyon açılıyor. Ayrıca sağ üst menüde yer alan ülke seçimi menüsünde Türkiye bulunmuyor. Ancak detaylı ayarların bulunduğu sayfadan arayüzü dili olarak Türkçe seçmek mümkün.

Bing'in Türkiye operasyonundan da sorumlu olan Microsoft Türkiye Tüketici ve İnternet Servisleri İş Grubu Yöneticisi Emre Tok'tan aldığımız bilgiye göre Bing yaklaşık iki hafta önce beta sürecinden çıkmış. Bu doğrultuda ilk önce A.B.D. ve İngiltere'de betadan çıkılarak full sürüme geçilmiş. Diğer ülkelerde ise uluslararası versiyon yayına alınmış.

Beta sürecinden çıkan Bing'de arama sonuçlarının doğruluğu iyileştirilmiş ve video arama seçeneği eklenmiş. Video ve resim aramasında bir takım geliştirmeler yapılan Bing'de arama sonuçları aşağıya doğru limitsiz uzayan bir ön izleme modunda sunuluyor. Türkçe aramalar için geliştirilmesine devam edilen Bing'in, Türkiye sitesinin tekrar ne zaman yayına gireceği ise şimdilik net değil.

Microsoft Avrupa'nın Google'ın arka plan özelleştirmesi hakkında dün Twitter'dan yaptığı espriyi hatırlattığımızda ise Emre Tok şunları söyledi.

Microsoft arka plan resmi özelliğini sunmaya 2008’de Live Search iken başladı. 2009 Haziran’dan beri BING’de uluslararası pazarda beta olan ülkelerde statik bir görsel kullanılıyor. Beta olmayan ülkelerde ise (ABD ve İngiltere) günün anlam ve önemini vurgulayan, bir ülkeyi, olayı ya da doğayı tanıtan dinamik arka plan görseli sunuyor. Bu arka plan görselinin üzerindeki kabarcıklardan çıkan bağlantılara bastığınızda  o görselle ilgili daha detaylı harita, imaj, video ya da Wikipedia içeriğine ulaşabiliyorsunuz. Bunun amacı o gün içerisinde Bing kullanıcılarına farklı bir şey tanıtmak, anlatmak ve öğretmek.

Kısacası Google'a arama pazarında rakip olmayı kafasına koymuş olan Bing'in, dünyadan sonra diğer pazarlara da yoğun olarak hazırlandığını anlayabiliyoruz. Türkiye sayfaları ne zaman tam sürüme geçer ve yayına alınır şu anda net bilgimiz olmasa da, fazla uzun sürmeyeceğini tahmin ediyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.