Lost Biterken Dizi Severler için Yeni Bir Site: Dizimizi.com
Eğlence

Lost Biterken Dizi Severler için Yeni Bir Site: Dizimizi.com

Dizimizi.com, yerli ve yabancı dizilerin hayranlarını ortak bir platformda buluşturan bir komünite sitesi. Sitede diziler hakkında kısa tanıtım yazısı, oyuncu bilgileri, haberler ve site içerisinde dizi hakkında yapılmış tartışmaları görmek mümkün.

Kullanıcılarında dizi, kişi veya grup ekleyerek içeriğine katkıda bulunabildiği dizimizi.com, kemik kullanıcı kitlesini oluşturduktan sonra tam anlamıyla bir user generated content sitesi olacak gibi duruyor. Kullanıcıların sorularıyla ve quizleriyle renklendirdiği sitede girişimin kurucusu Şenel Şahin'in küçük bir şansızlığının söz konusu olduğunu da vurgulamış olalım.

Şöyle ki; Dizimizi.com başarılı bir dizi sitesi olma potansiyeli göstermesine rağmen Lost'un bitişiyle birlikte, FlashForward, Heroes ve Scrubs'ın da yayın hayatlarına son verilmesi biraz kör talih olarak düşünülebilir.

Türk internetinde aslında birçok dizi sitesi bulunmakta, ancak bunların büyük çoğunluğu yasadışı dizi stream etmekle ilgileniyor. Televizyon dizileri konusunda yayın yapan geriye kalan 22dakika, dizifilm.com, dizidizi.net ve daha aklıma gelmeyen birkaç site daha bulunmakta ama bu sitelerin hiçbiri kullanıcının geliştireceği çok çeşitli içeriklerden oluşan bir komünite sitesi olma çabasında değiller. Dizimizi.com, bu anlamda rakiplerinden ayrılıyor.

Hatırlıyorum da bundan 6-7 sene önce yabancı diziler Türkiye'de yeni yeni popüler olup elden ele dolaştığı zamanlarda, dizi sitesi kurmak istemiştim ve ilk baktığım alan adı dizimizi.com olmuştu. Ne yazık ki alan adı dolu olduğu için alamamıştık. Kısmet oldu, bugün yazısını yazmak bana düştü. :)

Yorumlar (5)
 1. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  2005 yılından beri yayında olan 22dakika sitesinin içeriği hep kullanıcıları tarafından üretiliyor. 22dakika'dan alıntı: "bu site hep beraber içerik üretip, gelirini paylaştığımız pillinetwork'ün bir parçasıdır"

 2. Haluk Akın Haluk Akın

  Dizimizi.com 22dakika'dan daha doğru bir yaklaşımla girmiş sektöre.

  Dizimizi'nin genel görüntüsü sanki hazır bir script kullanılmış havası veriyor. Hazır bir script kullanmakta sakınca yok tabi ama thumbnailler vesaireler doğru scale edilmemiş, sanırım script'e az müdahale edilmiş. Muhtemelen yazılım maliyeti düşük tutulmuş. Sektöre hızlı girmek de önemli şüphesiz ama ürünün kalitesi yüksek olmadığında bu kez başka riskler alınmış oluyor.

  Dilerim başarılı olurlar. Türkiye'de "dizi" üzerine iyi bir social network'e ihtiyaç var.

 3. Yazarın 22dakika için yazdığı 'eksik yorum' yazının önüne geçer gibi olmuş. Dizimizi Türkiye'nin ilk dizi sitesi değil, ilk sosyal sitesidir ve gerek içerik, gerek yapısal anlamda daha yolun çok başında. Tasarım ve yazılım hazır değil, özel yazılımdır. Ben önümüzdeki günlerde dizimizi'nin adını daha çok duyacağımızı düşünüyorum. Bu arada girişimciler eksik yazılmış, dizimizi.com Şenel Şahin ve Emrah Beyazkaya girişimidir.

 4. Serhat Ekim Serhat Ekim

  Dizimizi.com un başarılı olacağına inanıyorum.

 5. Alparslan Alparslan

  Kaliteli bir çalışma olmuş, haberler kısmında yerli dizi haberlerine biraz daha ağırlık verirlerse tadından yenmez.