2010 İlk Çeyrek Mobil Cihaz Satışları: Apple %100 Büyüdü

2010 İlk Çeyrek Mobil Cihaz Satışları: Apple %100 Büyüdü

Teknoloji sektörüne dair önemli araştırmalar yapan Gartner, son olarak 2010 ilk çeyreği için global mobil cihaz satışlarını raporlamış. Gartner'a göre mobil cihaz satışları 2010'un ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %17 artmış. Akıllı telefonlarda ise %48.7'lik bir artış yaşanmış.

Araştırmaya göre 2010 1. çeyrek mobil cihaz satışları 314.7 Milyon olarak gerçekleşmiş. Geçen yıla kıyaslandığında üreticiler arasında ilk sırada yer alan yine Finli üretici Nokia olmuş. Nokia 110.1 Milyon satış rakamına ulaşırken, uzak doğudan Samsung ve LG Nokia'yı takip etmiş. Pazar paylarına baktığımızda Nokia %1.2'lik, LG ise %1.3 bir düşüş yaşarken, Samsung %1.5'lik artış yakalamış.

Motorola ve SonyEricsson ise ciddi pazar kaybına uğramış. Blackberry üreticisi RIM ise pazar payını %0.7 yükseltmeyi başarmış. 7. sıradaki Apple'ın ulaştığı satış rakamı %100'ün üzerinde bir artışla 8.3 Milyon olmuş, pazar payı da %1.5'tan (burada paylaşmıştık) %2.7'ye çıkmış. HongKong'lu G-Five ise listeye ilk kez giren üretici olarak dikkatimizi çekiyor.

Akıllı telefon pazarı yıllık karşılaştırmalarda 2006'dan bu yana en iyi yükselişi yakalamış ve mobil işletim sistemlerinin savaşı da bu nedenle oldukça hareketlenmiş. Nokia'nın baskın kıldığı Symbian'ın pazar payı düşmüş olmasına rağmen hala %44.3 ile en büyük paya sahip. 2. sırada yer alan RIM de %1.2'lik bir pazar kaybına uğrayan bir diğer isim. İki büyük rakipten iPhone OS pazar payını %15.4'e, Android ise %9.6'ya yükseltirken, kendini koruyamayan Windows Mobile %3.4 oranında gerilemiş ve %6.8 pazar payına sahip olmuş.

Genel tabloya bakıldığında eğilimlerin akıllı telefon pazarına kaydığı açıkça görülüyor ve kimlerin kendini toparlaması gerektiği ortada. Gartner analisti Roberta Cozza da mobil cihaz üreticilerine mesaj göndererek, cihazlara sadece Qwerty klavye eklenmesinin akıllı telefon üretmek olmadığını söylemiş. Cozza, ilgi çekici olunabilmesi için kullanıcı arayüzü ve gelişen zengin sosyal internetin cihazlara doğru şekilde entegre edilmesi gerektiğini söylüyor. Önceden sadece ses haberleşmesinde kullanılan mobil cihazların artık bilgiye erişimde, görüntülü iletişimde, sağlık ve eğitim gibi bir çok alanda etkin olduğunu unutmamak gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.