Chrome 70 Milyon Kullanıcı İle Firefox'a Kafa Tutuyor
Teknoloji

Chrome 70 Milyon Kullanıcı İle Firefox'a Kafa Tutuyor

Bugün San Francisco'da başlayan Google I/O konferansında Chrome'un aktif kullanıcı sayısı açıklandı. Temmuz ayında 30 Milyon olan aktif Chrome kullanıcıları bugün 70 Milyon'a çıkmış durumda. Bu haberi alan Mozilla ekibinden Asa Dotzler ise bir açıklama yapma gereği duymuş ve Firefox'un aynı zaman aralığında kazandığı kullanıcı sayısını 100 Milyon olarak açıklamış.

Google'ın özellikle hızıyla iddialı internet tarayıcısı Chrome, son dönemde HTML5 özellikler ve sürekle-bırak yeteneği ile donatılmıştı. Ayrıca eklenti sayısındaki artış ile de Firefox'a yetişmeye çalışıyordu. Google'ın her alanda desteklediği tarayıcısı bu şekilde yaklaşık 1 yılda %100'den fazla büyümüş oldu. Ancak bu büyüme Firefox'tan ziyade Internet Explorer için olumsuz oldu. Çünkü Chrome'a geçiş yapanlar genellikle eski IE kullanıcıları. IE 6'ya karşı düzenlenen eylemlere de maruz kalan Microsoft, IE 9 için tüm bunları göz önünde bulunduruyor ama Firefox'un da bu durumdan kendine pay çıkarması gerekiyor.

Firefox'un aynı dönemde kendini Chrome ile kıyaslaması çok doğru olmasa da, Google'ın ulaşabildiği kitle düşünüldüğünde Firefox'un hala oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Chrome'un gelecek günlerini tahmin edecek olursak, Firefox'un kendini korumak için daha çok çalışması gerekeceği açık. Bu görüşü savunan Firefox'un kurucularından Blake Ross da artık Firefox'un pasif kalmaya başladığını ve önemli yenilikleri hızla entegre edemediğini söylüyor.

Mozilla Ceo'su John Lilly ise bu görüşe pek katılmamakla birlikte rekabetten ve değişimlerden memnun olduğunu dile getiriyor. John Lilly, Firefox'un kullanıcı sayısını 400 Milyon olarak paylaşıyor. Asa Dotzler'ın blogunda verdiği grafikte(solda) dikkat çeken düşüş ise Dotzler tarafından yaz aylarında tatil nedeniyle yaşanan normal bir düşüş olarak nitelendiriliyor.

Diğer yandan mobil cihazlar ve tablet bilgisayarlardan internet kullanımının artması tarayıcılar için ayrı bir rekabet alanı olarak görülüyor. Bu noktada ise Apple ön plana çıkıyor.

Sonuç olarak Chrome'un yükselişi Firefox için tehlikeli boyutlara ulaşıyor denilebilir. Mozilla mobil versiyonu ve Firefox 4.0 için iddialı bir şekilde hazırlanırken yaz ayının geliyor olması bakalım neler değişecek hep birlikte göreceğiz.

*Şu sıralarda Google, Chrome için bir web uygulama marketi açacağını paylaştı. Ancak detaylar henüz netleşmiş değil.

Yorumlar (13)
 1. Chrome için StumbleUpon eklentisi olsa Firefox'u anında bırakırım.

 2. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Chrome'ı ilk duyurulduğu günden beri kullanıyorum. Şimdiden, her açıdan en iyi tarayıcı olduğunu düşünüyorum.

  Her ay yayın ağımızdaki kullanım istatistiklerinde tarayıcıları analiz ediyoruz. Şu anda Chrome Türkiye'de %6 oranına yaklaşmış durumda, ve hızla büyüyor.

  Firefox kullanım oranı da yavaş oranda artarken, IE kullanımı hızla düşüyor.

 3. Chrome kullanmaya başladım eksikligini hissettigim şey google toolbar yok. Firebug kısıtlıda olsa chrome versiyonu mevcut.

  1. Can Erdoğan Can Erdoğan

   Osman chrome'un Sahip olduğu geliştirici aracı (developer tool) ile firebug ile yapabileceğin hemen hemen herseyi hatta fazlasini yapabiliyorsun. İlk baslarda firebug eksikliğini bende çok hissetmiş olsamda keşfettikten sonra en ufak bir eksiklik hissetmedim. :) tavsiye ederim..

 4. Ziyaretçi Ziyaretçi

  Firefox böyle durgun devam ederse misyonunun sonuna geldiğini düşünmeye başlayacağım bende, bende diyorum çünkü 2005 ten beri aralıksız sadık bir Firefox kullanıcısıyım. Hem Google Chrome Ubuntu da bile bariz fark atıyor hız konusunda ama alışkanlıklar da kolay değişmiyor.

 5. Chrome'ya ısınamadım bir türlü. Ama Firefox'tan kesinlikle daha hızlı.

 6. Yorumlar için teşekkürler.

  Artık Chrome'un Firefox ile de rekabete girdiğini görüyorum. Sıkı bir Firefox kullanıcısı olarak ben de gerekli kıyaslamaları yaparak Chrome'a taşınma fikrindeyim.

  Gelişmeleri paylaşmaya çalışacağım. =)

 7. Ahmet Aslan Ahmet Aslan

  Chrome un hızlı olduğu bariz. Ancak ben alışkanlıktan olsa gerek tasarımını sevmedim. En azından bir süre firefox a devam:)

 8. Firefox 3.6.x sürümleri ile birlikte CPU ve RAM konusunda inanılmaz büyük sorunlar yaşıyor. Ve bir kaç sekme açtığınız tarayıcı kilitlenmeye ve yavaşlamaya başlıyor. Hiç bir hareket yapmadığınız halde Firefox'un ram kullanımının arttığını görebilirsiniz. Favori tarayıcım Firefox'u sırf bu yüzden terk edip Chrome'a geçmeyi düşünüyorum ama FIREBUG eklentisi yüzünden hala bırakamıyorum Firefox'u.

  1. Can Erdoğan Can Erdoğan

   Demir yukarıda Osman'a da yazdım seninde aynı sekilde chrome'un developer toolunu kullanmani tavsiye ederim.

 9. Can Erdoğan Can Erdoğan

  Yıllardır firefox kullandıktan sonra chrome'un hizi sebebiyle ve ekranın boyutunun büyüklüğü ve rahatlığı sebebiyle ilk çıktığı zamanlardan beri kullanıyorum. İlk aşamada eklentiler konusunda sıkıntı olsada suanda en ufak bir sıkıntı yasamiyorum.

  Tabi hala mukemmele ulaşamamış olsada :) Flash video oynatiminda hala bir yavaslik soz konusu.

  Bir çok eklenti hizla cikarilsada hala eksikler var tabi :) ancak chrome'un yukarıda sizin de yazdığınız gibi IE'nin yerini aldığını gormek bir programcı olarak oldukça sevindirici :)

 10. Baran Akcan Baran Akcan

  Bence mozillayı kims ekolay kolay indiremez

 11. Chrome bence diğer tüm tarayıcılardan daha hızlı, paylaşım için teşekkürler