7 Yeni Girişim Demorazzi'de Sektörle Buluştu
Etkinlikler

7 Yeni Girişim Demorazzi'de Sektörle Buluştu

Türkiye’de internet girişimciliğini konu edinen yedinci Webrazzi Gündem toplantımızda, girişimini tanıtmak isteyen web girişimcilerinin başvurularını almıştık.

Dün gerçekleştirdiğimiz toplantımızda ön elemeden sonra finale kalan 28 girişim arasından seçtiğimiz 7 girişim, kendini sektör profesyonelleri ve önemli bir katılımcı kitlesine tanıtma şansı buldu.

İşte Demorazzi olarak adlandırdığımız bölümde sunum yapan, henüz yayına alınmamış ve ilk kez Webrazzi Gündem'de sektörle buluşan 7 girişim:

1) GoruntuluPosta.com - Oğulcan S. Akbulut - Mask Production

İsmiyle tam olarak örtüşen bir proje olan Görüntülü Posta, web kamerası ile kaydedilen videoların e-posta ile gönderilmesine dayanıyor. Siteye üye olan kullanıcılar, adres defterleri ve gruplar oluşturabiliyor, videolarını site üzerinde kaydedebiliyor, bir kişiye ya da gruba görüntülü posta gönderebiliyor. Üyeler isterlerse gönderilerine dosya da ekleyebiliyor.

Servis üzerinde kaydedilen videolar istenirse Youtube ve Vimeo gibi video portallarında yayınlanabiliyor. Ayrıca videolar özel veya genel olarak kaydedilebildiği için genel videoları embed koduyla herhangi bir sitede paylaşmak da mümkün. Ücretsiz modelde 60 sn ile kısıtlı kayıt süresi premium modellerde 5 dakikaya çıkıyor ve daha da kişiselleştirilebilir hizmetler sunulabiliyor. Görüntülü Posta, reklam ve üyelik gelirine dayalı bir iş modeli ile Mayıs sonunda beta versiyonuyla kullanıcılarını bekliyor olacak.

2) H10.net - Altan Tanrıverdi, Gökçe Yalçın, Osman Üngür

Sahneye 2. sırada çıkan girişim H10.net, serbest (freelance) çalışanlar için oluşturulmuş bir iş ağı. Firmaların uygulama, çeviri ve eğitim gibi ihtiyaçlarına yanıt verecek serbest uzmanların yer alacağı proje yeni bir fikir olmadığını ancak ülkemizde bu alandaki boşluğun doldurması gerektiğinin altını çiziyor.

H10.net'in çalışma prensibine göre iş veren ihtiyacını ve işe ayırdığı bütçe aralığını ilan ediyor. Bunun ardından ilgili uzmanlar belirtilen bütçe aralığı için tekliflerini sunuyor. İş veren, en uygun teklifi seçtikten sonra iş süreci başlıyor. İşin tamamlandığı kabul edildiğinde ise H10.net aracılığıyla ödeme gerçekleştiriliyor. Yurtdışı örneklerinden rakamlar veren H10.net, Freelancer.com'da 6250 Türk kullanıcının olduğunu dile getiriyor. Servisin gelir modeli ise yapılan işler üzerinden alınacak komisyona dayanıyor. Sitenin beta versiyonu 1 ay içinde kullanıcılarla buluşacak.

3) QuiPass - F. Taha Gözütok

Quipass, internet siteleri için tek kullanımlık şifre ve mobil onay kodu gönderimini sağlayan bir servis. Online hesap kullanımını daha güvenli hale getirmek isteyen proje, sadece gerçek kullanıcı kaydı almak isteyen servisler için de kullanılabilir nitelikte. API’ları Http ve Https protokolleriyle çalışan Quipass ile sınırsız sayıda uygulama ekleyebiliyor ve eklediğiniz tüm uygulamar için kullandığınız programlama diline uygun API erişim kodunu alabiliyorsunuz. Servis Disperisi.org üzerinden denenebilir.

E-ticaret, eğitim ve kurumsal kampanya sitelerinde kullanılabilecek servis, elektronik bankacılıkta da kullanılan mobil doğrulama sistemini düşük maliyet ve kolay kullanılanılabilen yaygın bir servis haline getirmek istiyor. Sms iletimini yurtdışı üzerinden sağlayan Quipass, açık kaynak kodlu sistemler için hazırlanacak eklentilerle bilgi güvenliği sağlamada geniş bir alana hizmet vermeyi ve servislerini genişleterek mobil güvenlik platformu oluşturmayı hedefliyor.

4) RemoteSpots.com - Mustafa Dalcı - UserSpots

Remotespots, kullanılabilirlik testleri ile daha verimli görsel tasarımların oluşturulmasını sağlayan Userspots'un yeni bir adımı. Userspots'un Affectspots hizmeti kullanıcıların ekranın neresine baktığını, algısını ve ne hissettiğini ölçerken, Remotespots ise online kullanılabilirlik ve online etkiyi test ediyor.

Kullanıcı dostu arayüzler için ekran görüntüsü üzerinden analiz yapan serviste eklediğiniz görevlere göre değişik düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Remotespots, kullanıcıların tıklama alışkanlıklarını göz önünde bulunduruyor ve en pratik arayüz teklifini sunuyor.

5) Sordu.com - Zafer Gürel

Sordu.com öğretmen, eğitmen ve danışmanlar tarafından canlı eğitim verilebilecek bir platform sunuyor. Sordu.com'da canlı eğitimler görüntülü ve sesli olarak özel ders ve danışmanlık adı altında verilebiliyor. Uzmanlara birebir canlı görüşme imkanı sunulmasının yanında uzmanlar çok sayıda kullanıcının katılabileceği eğitimler de düzenlenebiliyorlar. Servis, 10.000 uzaktan eğitim öğrencisinin kullandığı Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sistemi’ne de entegre edilmiş Perculus Sanal Sınıf teknolojisini kullanıyor.

Gelir modeli olarak uzmanlarla gelir paylaşımı planlayan Sordu.com, Innovent'ten aldığı yatırım ile yola çıkıyor.

6) Terapi.com - Önder Eren, Hakan Tekinaslan - Mavi Kelebek New Media

Online ortamda canlı uzman desteği verecek Terapi.com için Sordu.com'un dikey bir modeli diyebiliriz. Psikolojik desteğe ihtiyaç duyan kişilerle terapistleri buluşturacak bu servis Psikolog Dilek Kırcaoğlu danışmanlığında sadece online psikolojik destek sunacak. İş gücünü en fazla düşüren rahatsızlık olarak bilinen ve Türkiye'de yoğun olarak görülen depresyon sorununa eğilen ekip, bu işi bir sosyal sorumluluk çalışması olarak da görüyor.

İş modelini dakika ücretlendirmesi üzerinden yapacak servis, makul fiyat, gizlilik ve basitlik ile farklı dikey alanlara da uyarlanabilecek bir altyapı sunuyor. Servis, yazılı ve görsel içeriklerle bu alanda önemli bir kaynak olmayı ve Terapisi.com üzerinden altdomain satışını da hedefliyor. Terapi.com'un tüm uzmanlıkları kapsayan modeli Cevapliyor.com ise Haziran 2010'da kullanıcıyla buluşacak.

7) Townster - Volkan Taban, Turhan Yiğitbaşı, Onur Karcı - Gamester

Sosyal oyun alanına yönellik kurulan bir şirket olan Gamester'in ilk oyunu Townster, şehir inşa ve planlama oyunu. Ekip, kullanıcıların yeni donanımlardan ziyade sosyalleşebilecekleri yeni deneyimler sunan sosyal oyunlara yöneldiğini belirtiyor. İngilizce ile globale açılacak oyun, Türkiye'nin bu alanda aktif olan popülasyonundan da faydalanmak istiyor.

Townster'da ev, iş yeri ve dekorasyon geliştirme, şehir ve zaman planlama, emlak yönetimi ve sosyal etkileşim mümkün kılınıyor. Küçük binalardan büyük gökdelenlere kadar geniş bir portföy sunan oyunun şu anki hali 3 aylık bir geliştirmeye dayanıyor. Oyunun 1-1,5 ay gibi bir süre içinde alfa versiyonunun yayınlanması planlanıyor.

İlkini gerçekleştirdiğimiz Demorazzi konseptinin, bu projelere başarı getireceğini umuyor ve yorumlarınızı bekliyoruz. ;)

http://www.gamester.com.tr/
Yorumlar (26)
 1. Önder Eren Önder Eren

  Demorazzi'ye seçilme mutluluğumuz, hem kahve arasında hem de sunumumuz sonrasında gelen güzel eleştirilerle katlandı. İnternet girişimciliği uzun soluklu ve yorucu bir yolculuktur. Yeni girişimler için doğru bir platformda yapacakları bir tanıtımla yola çıkmak büyük bir fırsattır.

  Daha önce takasmerkezi.com, şimdi de terapi.com ile bu zor yolculukta webrazzinin desteğini her zaman yanımızda bulmuş olmaktan dolayı gururlu ve müteşekkiriz.

  Bu harika etkinliği düzenleyen - başta Arda Kutsal olmak üzere - tüm Webrazzi ailesine tekrar teşekkür ediyorum.

 2. Türkiye pazarı için en fazla 2 proje'nin şansı var diye düşünüyorum gerisi için her ne kadar güzel projeler olsalarda Türkiye içinde fazla şansları olduğunu düşünmüyorum.

 3. Öncelikle webrazziden beklediğim asıl haberleri aldığımı dile getirmem gerek. Artık ipad vs. haberlerini görmekten gına gelmişti.

  Bütün girişimcileri öncelikle tebrik ediyorum. Umarım istedikleri hedefe ulaşabilirler.

  Ama bu fikirleri Naçizane bir kaç görüşümüle kendimce belirtmek isterim.

  1) görüntülü posta, mynet bu servisi yıllar önce devreye sokmuştu diye hatırlamaktayım. Yanlışım varsa düzeltirsiniz. Ama tabiki yeni işlevsellikler katarak yenilikçi bir yaklaşım yapacağına inanıyorum bu servisin.

  2) h10.net ismi duyunca birşeyin taklidi gibi geldi sanırım herkes bilir. Ama ödeme sorunu en büyük dert kod yazarları için, bu yönü düşünülünce cazip geldi. Ama hedef görülen 5-6bin kod yazarı üzerinden ne kadar kazanç sağlayabileceğini hesaplarsak, yatırım almayı planlıyorlarsa, yatırımın çok büyük olacağını düşünmüyorum. Global projelerin kazanç oranları ile türkiyenin kazanç oranları çok ters oranlar göstermekte. Ayrıca birşeyin taklidi gibi algılanabilecek bir isimle çıkmak dez avantaj.

  3) quipass bence başarılı olacak projelerden, mobil sektörün nasıl cazip geldiğini bir yıldır takip etmekteyim. Ayrıca tckimlik ve mobil imzanın yerini tabiri caizse yeni jenerasyon hali olarak doldurabilecek başarılı bir çalışma olarak görmekteyim.

  4) RemoteSpots.com hiç şüphesiz hedef odaklı, özellikle ticari sitelerin stratejik planlamalarında başarılı olacak, gelecek vaad eden bir proje. Takip edeceğim.

  5) sordu.com eminim en çok eğitimciler bu işe sevinecektir. Onlar için gerçekten kazanç kapısı niteliğinde olacaktır. Özellikle eğitimcilerin hali ve ülke çapındaki populasyonu hesaplanınca başarılı hedef odaklı lokal bir çalışma olarak görüyorum. Gelecek vaad etmekte, başarılar dilerim.

  6) terapi.com gerçekten ilginç bir fikir. Böyle fikirleri 2000'li yıllarda görürdük artık bir şey kalmadığını düşünürken kendisi şaşırttı beni. Evinden kalkıp terapiste gitmeye üşenenler için biçilmiş kaftan :)

  7) Townster vb. oyunların asıl başarısının oyun kurgusu ve işlevsellik değil, aslında pazarlama - reklam stratejisi ve sosyal ağlar aracılığıyla başarı gösterdiğini ve asıl etkenin bu olduğunu düşünüyorum. Yoksa mitolojik çağdan, uzay çağına kadar sıçrama yapan oyunların yerine, sadece çiftçi olun diye farmville gibi bir oyunun piyasaya çıkması ve tutması görüşlerimin doğru olduğunu kendimce kanıtlıyor.

  Hatalarım, yanlışlarım varsa affola. Kendi görüşlerimi sadece içtenlikle yazmak istedim.

  Tüm girişimcilere ve sahip oldukları girişimlere başarılı olması dileğimle.

  1. h10 adı ve freelancer sitesini makalede okuyunca aklım direkt olarak kod yazarlarına gitmiş. Tabiki hak verirsiniz ki incelemeye şuan müsait olmayan bir proje, direkt böyle bir çağrışım yapmış bende. Dolayısı ile bu gibi yorumların en baştan gelmesi sonradan gelmesinden daha iyidir. Biz noktayı koymuş olduk. ;)

   Eğer doğru anlamışsam, sanırım bu projenin çağrışımı odesk.com sitesini akla getiriyor. Ki bu aslında türkiyede olması gereken bir boşluktu zaten. Bu boşluğu dolduracağınıza inanıyorum.

   Başarılar, İyi çalışmalar

 4. Oğulcan Selçuk Akbulut Oğulcan Selçuk Akbulut

  Yakında VIP davetiyelerinin webrazzide yayınlanacağınıda söyleyerek , tüm webrazzi ekibine teşekkür ederiz.

  yakında görüntülü olarak görüşmek üzere

  Sevgiler

  OSA

 5. Oğulcan Selçuk Akbulut Oğulcan Selçuk Akbulut

  Merhaba Melih , küçük bir düzeltme yapmak isterim. mynet "sesli posta" ile bir girişim başlatmıştır. ve tarih http://yenisafak.com.tr/Bilisim/?i=66401 adresinde yazdığı gibi ( ilk bulduğum kaynaktır) YAYIN TARİHİ: 04.09.2007 - Cuma olarak görülmektedir. görüntülüposta nın domain alımı 2005 alfa yayını 2006 mayıs olarak kayıtlarımızda mevcuttur. gösterilen ilgi içinde ayrıyetten teşekkür ederiz. Saygılar

  OSA

  1. Düzeltmeleriniz için teşekkürler, yanlış anlaşılmalara sebep olmak istemem.

   İyi çalışmalar.

 6. Yedincisenol Yedincisenol

  Yeni heyecanlar yeni girişimler gelmesi sevindirici. Tüm girişimcilere başarılar diliyorum. İnternet renkleniyor. :)

 7. Iki Yazar Iki Yazar

  Quipass'ı beğendim fakat tam olarak nasıl çalıştığını anlamadım?Mobil onay kodunu nasıl gönderiyor?

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   İki yazar,

   Cep telefonunu numaranızı giriyorsunuz ve sze sms ile bir şifre gönderiliyor. Bu şifreyi site üzerindeki işlem(kayıt, giriş..) için tek seferlik kullanıyorsunuz.

   Bilinen smsle şifre onaylı sistemler gibi. Sadece sms yönlendirmesi Türkiye dışından yapılıyor ve buradaki operatör prosedürleri uygulanmıyor.

 8. Bende bir girişim ile başvurmuştum fakat seçilmedim, seçilmeyince hissettiğim üzüntü, seçilen girişimleri görünce bin kat daha arttı. 7 girişim arasında 4'ünün halihazırda Türkiyede zaten olduğunu gördüm. Sanırım webrazzi google'a yazıp bakmak gibi bir harekette bulunmadı.

  h10.net= acikis.com

  GoruntuluPosta.com=videomessages.live.com

  QuiPass= tüm operatörler bu hizmeti veriyor

  Terapi.com=anlatrahatla.com

  1. Önder Eren Önder Eren

   eleştirinizi nereden tutacağıma şaşırdım açıkcası. kimseyi savunacak değilim ama böyle bir mesajı da görmezden gelmemek lazım diye düşünüyorum.

   öncelikle şunu bilmeniz lazım ki "bir hizmeti biri veriyorsa başkaları veremez" diye bir kaide yoktur. eğer sizin mantığınızdan hareket edilseydi altavista.com veya yahoo.com var diye google.com olmamalıydı. teziniz fazlası ile klişe olduğu için bu tek cümle yeterli olacaktır umarım.

   ikincisi elma ile armutu birbirine karıştırmışsınız.

   goruntuluposta ile ms'in hizmetini, terapi.com ile herhangi bir gizlilik imkanı olmayan (terapi.com'da terapistler danışanın kimliğini, danışan istemedikçe bilemezler) ve bir platform değil bir terapi merkezinin yan hizmeti olan bir sayfayı, gsm operatörleri ile quipass gibi herkese tek kullanımlık sms şifre güvenliği kavramını indirmeye çalışan bir servisi kıyaslamanıza üzüldüm.

  2. Oğulcan Selçuk Akbulut Oğulcan Selçuk Akbulut

   yahoo varken açılan hotmail için kesin bir fikriniz vardır ama yazmamışsınızdır.

   yinede görüşler önemli. teşekkür ederiz.

   OSA

  3. Eskisi varken yenisi açılmaz diye bir tutumum yok zaten. 7 Yeni girişim " girişim" tanımı içinde saymıyorum sizin yaptıklarınızı.

   altavista.com ve yahoo.com varken google.com geldi ve arama sektörüne yenilik getirdi. Bu yukarıda saydığım 4 kopya ne gibi yenilik getiriyor. Bana göre hiçbir yenilik getirmiyor.

   1. Oğulcan Selçuk Akbulut Oğulcan Selçuk Akbulut

    sizin girişimciden beklentilerinizi bilmiyoruz. ve "size göre olmayan yenilikler nelerdir? "bunu da bilmiyoruz. + aol varken altavista ne yenilik getirdiyse bizde onu getirdik. (acaba o günleri hatırlarmısınız)

  4. Onder Eren Onder Eren

   Kabul edilmediginiz icin objektif olmskta zorlandiginizi dusunmek cok kolay. Hatali oldugumuzu, secilenleri gordugunuzde hayalkirikliginizin buyumesine sebep olan, ozgun, yeni projesinizi bizimle paylasarak kanitlamaniz da bir o kadar kolay. Paylasin ki troll nicklerle yorum yazan "yeni girisimlerin muzmin dusmanlarindan biri" olmadiginizdsn emin olalim en azindan

   1. Mert Özkul Mert Özkul

    Eğer bu projeler "7 yeni girişim" adı altında değerlendirilecekse benim de ufak bir eklemem olacak. Terapi.com'u görünce, bundan 2.5 sene arkadaşlarım tarafından hayata geçirilen ve halen başarılı bir şekilde hayatına devam eden, çok paralel bir proje (e-psikologum.com) aklıma geldi. http://www.dijimecmua.com/telepati/441/index/802553_cenk-yapici-e-psikologum-com-psikologlar-web-araciligi-ile-gunun-her-saati-karsinizda-e-psiologum-nedir/). Açıkcası ben ciddi bir yenilik göremedim. Aynı şekilde bahsi geçen anlatrahatla.com da çok yakın geliyor bana. O yüzden çok da "yeni" bir proje olduğunu düşünmüyorum açıkcası.

   2. Önder Eren Önder Eren

    "7 yeni" ifadesini "7 hiç denenmemiş, yapılmamış, dünyada tek, benzersiz" şeklinde algılamak bana çok doğru gelmiyor. Buradaki 7 girişimin 7sininde bu anlamda "dünyada tek" olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim ki biraz internet kültürü olan herkes te hemfikir olacaktır. Bu sebeple umarım bu hatalı algılamaya mahsus yorumlar son bulur.

    Fakat yine de bir düzeltme yapma gereği hissediyorum. Terapi.com, kendi bünyesindeki psikologlarla danışmanlık hizmeti verecek bir girişim değildir. Dileyen ve yetkin her terapistin, serbest zamanlarını gerek maddi gerekse sosyal sorumluluk ekseninde değere çevireceği bir yer sağlayıcıdır.

    Örnek verdiğiniz siteyi zamanında incelemiştik ve türevlerinden onlarca olduğuna da emin olabilirsiniz. Umuyoruz ki bugüne kadar sayısız "psikolojik destek ihtiyacı duyan insana" çare olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

    Özetle temel noktada bile ayrışıyor ve sizin tabirinizle bile "yeni" olduğumuza inanıyoruz.

    Altyapımızın "danışman-danışan" ihtiyacının sözkonusu olacağı her alanda da iş ortaklıkları kurarak, klonlarını açma hedefinde olduğumuzun altını çizeyim.

    http://www.terapi.com adresindeki formu doldurursanız açıldığımızda, farkı bizzat deneyimlemeniz için size haber vermek isteriz.

    Saygılarımla

 9. Mustafa Mustafa

  remotespots, townster ve sordu.com un başarılı olacağını umuyorum.diğerleri hakkında şimdiden yorum yapmak erken olur.

 10. kimse seçilen girişimleri sorgulamamalı bence. kendileri de girişimci olanlar sektöre yön verenler kendilerini sorgulamalı açıkçası ne demorazzi'de ne de etohum'da beni çok heyecanlandıran bir girişim göremedim. seçilenler mutlaka aralarındakilerin en iyisidir. ancak toplamda kalitenin çok düşük olduğunu düşünüyorum.

  umarım yakın zamanda daha cin girişimler görebiliriz.

 11. Murat Balkan Murat Balkan

  Seçilen projeler arasında gelecek vaad eden sadece Goruntuluposta (sunduğu ekstra özellikler ve sosyal ağ bağlantıları sayesinde öne çıkacaktır) ve Townster (hızla büyüyen oyun sektörüne hitap etmesi ve İngilizce olması sebebiyle)...

  Bütün yorumları okudum. İlgimi çeken noktaları paylaşmak istiyorum:

  1) Ön elemeden sonra finale kalan 28 girişimden seçilen 7 girişim bu. Bence moderasyonda(yani seçim sürecinde)kesin sorun var. Umarım ülkemizdeki klasik ahbap-çavuş ilişkisi ve önceki tanışıklıklar işlemiyordur diyeceğim ama Önder Eren'in ilk yorumunu - daha önce takasmerkezi.com, şimdi de terapi.com ile bu zor yolculukta webrazzi'nin desteğini yanımızda bulmaktan..- görünce böyle olduğunu ne yazık ki görüyorum, nasıl aynı kişilere ve gruplara aynı tanıtım vs. fırsatlarının verildiğini ve göremediğimiz o 28 girişimin içinde nice altın projenin değerlendirilmediğini düşünüyorum.

  2) Seçim sürecinde sorun olduğuna dair bir kanıt da, birbirine nerdeyse tıpatıp benzeyen iki projenin birden(terapi ve sordu) seçilmesi. Ne yani, başvurular arasında bunların birinin yerini alamayacak değerde özgün bir proje olmadığına kimse beni inandıramaz.

  3) Önder Eren projenin sahibi olduğu için duygusal davranıp her yazana cevap yetiştirme telaşında olmuş:))

  4) Mesajlarda tartışılan olayın özü şudur. Tabiki bir projenin tıpatıp aynısını başkasını yapabilir, buna engel yoktur, zaten piyasa en iyi yapana para kazandırır, bkz. yemeksepeti.com. Ama e-tohum,vs girişim desteklerinin ve webrazzi gibi sunumların öncelikli amacı, yenilikçi ve özgün projeleri desteklemek olmalıdır bence. Başvuran projelerin denenmiş ve işleyen birçok örneği varsa (terapi örneğinde e-psikologum.com, anlatrahatla.com) bunu araştırmalı ve o projelere hiç değilse öncelik vermemelidir. Sonuçta e-psikologum.com yatırım almıyor da terapi alıyor, bunu belirleyen nedir, tabiki e-psikologum.com a verilmeyen fırsat eşitliğidir!!

  5) Terapi üzerinden örnekler verdik, ama terapinin de sordu nun da başarılı olma ihtimali ülkemizde şu an için hiç yok, Amerika'da olabilirdi! Niye derseniz online danışmanlığın tüketici gözünde birinci yararı, yüzyüze görüşme ve hislerin karşıya tam iletilmesidir. Kameralı görüşmede bu olmaz. İkinci ve daha önemli olarak, psikolog veya yaşam koçu olsun hiçbir kaliteli, çevre edinmiş ve güvenilir uzman randevusuz çalışmaz, msn(kamera) başında bekleyerek her an nazır "şimdi bağlan" modunda beklemez, bekleyemez!! Bekleyene de para verenin aklına şaşarım! Haberturk Bloomberg'de Dragons' Den var. Takip edenler bilir. Onda dedikleri gibi "Sen güvenilirsin ama bu fikir hiç güvenilir değil. Hemen vazgeç, yoksa çok para kaybedeceksin, normal işin neyse onu yapmaya devam et, I'm out" :))

  Kendi görüşlerimi içtenlikle yazdım.

  Saygılarımla

  1. Cihan Özışık Cihan Özışık

   yalnışın var . yatırımı alan terapi.com değil sordu.com okumadan yorum döşemişin.

   "Gelir modeli olarak uzmanlarla gelir paylaşımı planlayan Sordu.com, Innovent’ten aldığı yatırım ile yola çıkıyor."

   bi bakınca amatörlüğe şaşırdım : sordu.com .net'i kaptırmış .org ise hala boşta .

   sordu.net daha sonra alınmış .comdan . ve googlede 300 sayfa indekslenmişler şu an !

   15 doların cimriliği ile projeyi riske atmak : priceless !

   türkiyede olmuyor bu işler sebebi belli !

 12. finale kalan 28 girişimi nasıl öğrenebiliriz ?

  1. Murat Balkan Murat Balkan

   Güzel noktaya parmak basmışsın Gio! Arda Kutsal bey, gerçekten finale kalan 28 girişim hakkında kısa bir bilgilendirme yapabilirseniz, siteyi takip eden ve yorum yapan bu kadar insanın bu tarz Gündem sunumlarındaki seçim süreçleri, moderasyon ve başvuruların kalite düzeyi gibi konularda kafalarındaki soru işaretlerini azaltmaya yardımcı olacaksınız?

   İlginizi bekliyoruz :))

 13. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  http://www.projekurdu.com a da bir bakın derim. h10.net dns hatası veriyor ve açılmıyor (bunca reklamdan sonra kötü bir haber). Açılmadığı için 1e1 karşılaştırma yapamadım ama ikisi arasında bir fark varmı çok merak ediyorum?

  1. Daha önce projekurdu'na da Webrazzi'de çeşitli yazılarda yer verdik.

   ProjeKurdu benzer bir modelle uzun süredir yayın hayatını sürdürüyor. Ancak şimdiye kadar ilan formatından öteye gidemediler. Harhangi bir ödeme sisteminin de entegre etmeye çalıştıklarını görmedik.

   Kısaca girişimlerin işleyiş modelleri arasında farklar bulunmakta. Aslında aynı işi yapmak isteyen birde bilisim.ws var. Gözümüzden kaçmış değil.

   Benim görüşüm bir alanda birden çok girişimin olması o alanda hareketliliğe sebep olacaktır.

   Örnek olarak Groupon Klon savaşlarını gösterebiliriz :)