Adobe, Apple'a Küstü Yüzünü Android'e Döndü

Adobe, Apple'a Küstü Yüzünü Android'e Döndü

iPhone için Adobe Flash üzerinden uygulama geliştirilmesini kabul etmeyen Apple, bir süre önce bu yolla AppStore'a gönderilecek uygulamaları reddeceğini yeni gizlilik sözleşmesine eklemişti. Adobe'da bu atağa karşılık iPhone OS platformundan uzak duracağını açıkladı.

iPad'de de Flash'ı göz ardı ederek HTML5 ve CSS 3'ü desteklediği bilinen Apple, Flash temelli iPhone uygulamalarını da reddederek Adobe'un önemli planlarına darbe vurmuştu. Creative Suite 5'in tanıtımını yapan Adobe Flash ürün yöneticisi Mike Chambers, blogunda yaptığı açıklamayla artık iPhone için araçlar geliştirilmeyeceğini ve iPhone'un pazardaki tek oyuncu olmadığını dile getirdi.

Chambers, dileyenlerin Flash CS5 ile bu işe soyunabileceğini ancak Apple'dan açıklamasız red cevabı alabileceklerini de yazısına eklemiş. Uygulama geliştiricilerin Android'e yönelmelerini isteyen Chambers, bu platformda Flash Player 10.1 ve Adobe AIR 2.0 için çalıştıklarını paylaşmış;

Android'in yükselen çıkışına bakacak olursak bu alanda Adobe, Apple'i pişman eder mi bilinmez. Google mühendislerinin HTML 5 ile geliştirdikleri Quake II oyununa bakacak olursak, Google'ın bu alanda desteğini çekmesi de Adobe'un öngörmesi gereken bir durum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.