iPad İlk Gününde 300 Binden Fazla Sattı!
Genel

iPad İlk Gününde 300 Binden Fazla Sattı!

İnternet alemi 3 gündür iPad ile yatıp kalkıyor. Hangi internet sitesine girerseniz en az bir tane iPad haberi görmeniz mümkün. Apple'ın yeni ürünü iPad satışa çıktığı günden beri büyük ilgi gördü. Apple dün yaptığı açıklamayla A.B.D.'de Cumartesi günü satışa çıkan iPad'in ön siparişlerle birlikte ilk gününde 300 bin adet sattığını duyurdu. Apple ayrıca App Store'dan 1 milyon uygulamanın indirildiğini ve iBookStore'dan da 250 bin e-kitabın indirildiğini açıkladı.

Amerika'lı bazı analistlere göre ilk gününde 700 bin satacağı öngörülen iPad, 300 bin satışla aslında Apple'ın en büyük ilk gün satışlarından birini gerçekleştirdi. İlk iPhone satışa çıktığında 270 bin satmış ve ancak 74 gün sonunda 1 milyona ulaşmıştı. iPad'in 3G versiyonunun çıkmasıyla birlikte 1 milyona daha kısa sürede çıkacağı tahmin ediliyor.

iPad'in satışa çıkmasıyla birlikte tekrar hareketlenen bir diğer alan olan App Store'da, Mobclix'in paylaştığı rakamlara göre 3122 iPad uygulaması bulunuyor. Bu uygulamaların 599 tanesi yani %20'si ücretsiz olarak sunuluyor. Beklenildiği gibi bu 3122 uygulamanın 942 tanesi oyun kategorisinde yer alıyor. Mobclix, ücretli uygulamaların ortalama fiyatının 4.99$ olduğunu hesaplamış. Distimo'nun geçtiğimiz ay açıkladığı rakamlara göre en popüler ücretli iPhone uygulamalarının ortalama fiyatı 3$ civarında, en popüler uygulamaların dışında App Store'daki 150 bin uygulamayı değerlendirmeye kattığımızda bu rakamın daha aşağılara düşeceğini tahmin etmek zor değil.

Apple'ın yeni oyuncağına dair haberler bir süre daha blogları meşgul edecek gibi görünüyor.

Yorumlar (20)
 1. Bana kalırsa birçok kişinin elinde sadece görüntü amaçlı taşınan bir alet olacak geliştirilmesi için biraz daha zaman lazım. O çığlıklar meraktandı. Şuan çoğu hüsran...

 2. amerikan türkiyeye 2.el apple ürünleri köprüsü kurmak lazım. bu deli gibi alanlar yeni oyuncaklarından çabuk sıkılır

 3. Labsms Labsms

  Çok yakında ipad çılgınlığı dünyayı sarar. Kesinlikle kült olacak bir cihaz. Tablet ile kindle arası bir cihaz olduğunu düşünüyorum. Çoklu işlem desteği büyük ihtimal ile olmasada büyük ve renkli ekran yanında 3G olunca hit olması kaçınılmaz.

 4. Dmoz_Zede Dmoz_Zede

  bunun adı kapitalizm, tüketim toplumu ya da öğrenilmiş caresizlik nasıl çağırmak isterseniz.

 5. Fırat Fırat

  Abicim adamlar tek bir ürün üzerine çok iyi yoğunlaşıyolar bitane yapıyolar tam kalite yapıyolar şimdi toshibaymş hp miş onlara bakıyosun tonlarca benzer modeller var ama hiç biriside applenin ürettiği kadar satamıyo adamların kafa çalışıyo az yapıyolar öz yapıyolar:)

 6. USB girişinin olmadığını öğrendim. Böyle saçma bir cihaz olabilir mi?

 7. dun iPad imize kavusabildik..her eve lazim diyorum :)

 8. rekora kosuyor

 9. Cem Vatandas Cem Vatandas

  Zaten ipad benzeri cihazlar piyasada mevcuttu. Adam sadece isin reklamını iyi yapıyor. Kurmuslar kendi aralarında bir reklam ağı haydi hucum ipade millet hucum ediyor. Steve aga sakız satsa onu da 1 milyon satar.

 10. Yiğit Gürsoy Yiğit Gürsoy

  Bu ürüne Türkiye'de 1500 lira gibi bir etiket konulur.

  Bu gün Acer Ferrari One almayı düşünüyorum. Bu ürünün 12 katı ram'e, 15 katı hard disk alanına sahip, daha hızlı bir işlemci ve grafik işlemci içeriyor ve hepsinden öte apple store'a bağımlı değil üzerine her türlü işletim sistemi ve yazılım kurulabiliyor. Fiyatı da 1000 lira.

  iPad'in bu kısıtlı ilk sürümüne bu kadar para veren ancak marka bağımlısı ya da tiki olabilir.

  -----------------

  Linux, macos, windows ve benzeri herhangi bir işletim sistemini ve bu işletim sistemlerinde çalışan her hangi bir uygulamayı çalıştıramayan telefondan bozma bir ürün.

  10 sene önce kullandığım bilgisayarımdan az ram’e sahip olduğu için apple tech specs sayfasında bile bu bilgiyi saklamışlar. (256 mb)

  1. Umut Akyol Umut Akyol

   Enteresan olanı Acer'in teknik üstünlüğüne rağmen Apple iPad'in çok daha hızlı çalışacak olması. :)

 11. Aziz Yesilyurt Aziz Yesilyurt

  bu cihaza bu parayi veren ya aptaldir ya da tuketim cilgini, parayi nereye harcayacagini bilmeyen, gozu apple dan baska bi sey gormeyen marka bagimlisidir.

  alternatifleri icin,

  http://opensource.com/life/10/4/five-open-source-alternatives-ipad

 12. Iki Yazar Iki Yazar

  Iphone ilk çıktığında da bu kadar ilgi görmüşta.fakat bence iphone'u yakalayamaz :)

 13. Karasu Karasu

  HP2nin bundan daha iyi kameralı, usb girişli, bundan daha iyi işletim sistemli, bunun 2 katı hafızaya ulaşabilir destekli ürünü ama appleye hücum ediliyor. Demekki iyi reklam yapılıyor.

 14. Gerçekten de USB girişi yok mu yani şimdi?

  1. Hayır, iPad'in USB girişi bulunmuyor

   1. Öncelikli amacı "pratiklik" olan bir cihazda en pratik kopyalama sisteminin olmaması çok ironik olmuş gerçekten de.

 15. Yani USB özellikle eklenmemiş. iPhone'nun ilk modelinde birçok özellik olmadığı gibi. Birde ne diyoruzu akıllanmış tüketici var. Neresi akıllı. 6 ay sonraki USB girişli modelini piyasa bulabilirsiniz. Bu kadar kör bir tüketici varken adamlar yapmazlar mı...

 16. Arkadaşlar Apple'ın genel olarak prensibi her fonksiyonu barındırmak değil ki. Basitlik. (Zaten geri kalanını uygulama geliştiricileri hallediyor.) 2,5 yaşında bir çocuk bu aleti kullanabiliyor. 60 yaşında bilgisayarla tanışmamış insanlarda kullanabileceklerdir.

  Ürünün teknik özellikleri mutlaka bir laptop'tan düşük olacaktır. Çünkü kulvarlı da farklı. Kim PSP'de veya NDS'de uygulama geliştirmek ister ki. Kaldı ki evinizdeki PCler iPhone işletim sisteminden daha fazla hata veriyorlardır.

  USB özelliği bence bir eksik değil. Şahsen ben sadece klavye mouse ve benzeri çevrebirimleri için kullanıyorum USB teknolojisini. Depolama olarak düşünüldüğünde, her yerden internete girme imkanımız var ve dosyalarınızı saklamanız için ücretli, ücretsiz bir sürü servis var.

  Bunun bir "hype" olduğu konusunda hak veriyorum size. Apple yani Steve amcamız nasıl reklam ve pazarlama yapacağını çok iyi biliyor. Ve bizim ülkemizde (aslında tüm dünyada) iPhone kullanıcıları gibi, iPad kullanıcılarının çoğu da bu ürünü sadece "görüntü" amaçlı taşıyacaklar. Ama herkesi bu kategoride yargılamakta büyük saygısızlık olur.

 17. Gazete Keyfi Gazete Keyfi

  Usb'si olmadığını duyunca ilk başta inanmamıştım. webrazzi.wpengine.com da da okuyunca gerçekten şok oldum diyebilirim. usb'siz bilg bilgisayar düşünemiyorum