Steve Jobs'un Son Oyuncağı iPad'i İnceledik
Mobil

Steve Jobs'un Son Oyuncağı iPad'i İnceledik

Apple'ın son gözdesi iPad geçtiğimiz Cumartesi günü aynı anda 221 Apple Store'da görücüye çıktı. Yüzlerce teknoloji meraklısı bir gece önceden Apple mağazalarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Bu kuyrukların bir tanesi de Palo Alto'daki Apple mağazasının önündeydi. Palo Alto'daki mağazanın önünde bekleyenleri ziyaret ederek hoş bir sürpriz yapan Steve Jobs'un, her fırsatta gerek Silikon Vadisi'nde bulunması sebebiyle, gerekse bir çok bilişim profesyonelinin bu mağazadan alışveriş yapmasından dolayı bu mağazayı bir hayli önemsediği biliniyordu. Yaptığı ziyaret de bunu doğrular nitelikteydi.

Saatlerin sabah 10'u göstermesiyle ürünün dağıtımına başlandı. iPad için saatlerce kuyrukta bekleyen teknoloji tutkunlarının, ürüne kavuştuklarındaki sevinç çığlıkları, iPad çılgınlığının ne boyutta olduğunun bir kanıtı gibiydi. Ben de Webrazzi için iPad'i inceledim. - Çığlık atmadan :)

Mobil internet deneyiminde yeni bir dönemin başlangıcına işaret eden tablet PC, ilk başta şık tasarımıyla dikkat çekiyor. A4 büyüklüğünde bir iPod Touch'a benzeyen bu cihaz, yaklaşık 13.4 mm kalınlığa ve 680 gram ağırlığa sahip. Tek bir düğmesi bulunan iPad'in, sahip olduğu dokunmatik ekranın boyutu 9.7 inç olarak ölçülüyor. iPad kullanılabilirliği ve teknik yapısı bakımından bir çok artı ve eksi özelliğe sahip.

Ürünün göze çarpan en önemli özelliklerini sıralayacak olursak; iPad ile WiFi ile internete sörf yapabilir, elektronik postalarınızı kontrol edebilir, fotoğraflara bakabilir, video izleyebilir, gps arayüzü ile yön bulabilir, takvim uygulaması ile ajanda oluşturabilir ve iBook uygulamasıyla e-kitap okuyabilirsiniz. 10 saat boyunca şarj edilmeden, yüksek kontrastlı LED ekranı, ivme ölçeri sayesinde de dikey veya yatay kullanılabilen iPad, iPhone'daki gibi çok sayıda uygulama ve kısayol barındırıyor.

Apple'ın daha önce iPhone'daki en önemli stratejisi olan uygulama platformu, iPad için de harekete geçmiş durumda.  App Store'da hali hazırda bulunan 150 bini aşkın iPhone uygulamasına şu ana kadar 2 bin 500 civarında iPad uyumlu uygulama eklenmiş. Ürünü teknik olarak incelediğimde herhangi bir diz üstü PC'den daha az özellikli, iPhone'dan ise daha büyük olarak göze çarpıyor.

Bence ürünü cazip kılacak olan, uygulama geliştiricilerinin iPad için geliştirecekleri uygulamalar olacak. Ne yazık ki iPad'in güzel yanlarının yanı sıra eksik yanları da yok değil. Mesela, kart okuyucusu veya USB girişleri bulunmuyor. Fotoğraf ve video gibi dosyaları aktarmak için iTunes yüklü bir bilgisayar kullanmanız gerekiyor. Ekranı geri aydınlatmalı olduğu için kitap okumak işkence haline dönüşebiliyor. iBook uygulamasını incelediğimde tasarımı bende müthiş bir izlenim bırakmıştı. Fakat okunabilirlik olarak Kindle kalitesinde olmadığını söyleyebilirim.

Multitasking özelliği olmadığı için aynı anda iki uygulamayı kullanamıyorsunuz. Kulaklık ve klavye için kullanılabilen Bluetooth'u, başka bilgisayar veya telefonlarla dosya transferine izin vermiyor. Adobe Flash'ı desteklemediği için bir çok internet sitesine ve Flash tabanlı oyunlara (Farmville gibi) erişim şimdilik hayal gibi görünüyor. iPad'e uyumlu internet sitelerinden bazıları; Netflix, National Geograpchic, CNN, NPR, Flickr, New York Times, Time, National Hockey League, The White House, People Magazine, Nike, CBS. Flash tabanlı internet sitelerinin iPad'e uyumlu olabilmesi için sitenin Flash içeriğini kaldırması veya uyumlu bir formata dönüştürmesi gerekiyor. iPad, Flash'ın olmaması ve işlevsel ofis yazılımlarının bulunmaması yüzünden de eleştirilere maruz kaldı.

16 GB'lığı 499$, 32 GB'lığı 599$, 64 GB'lık versiyonu ise 699$'a kadar çıkan ürünün Nisan sonu veya Mayıs başında Avrupa'da belli başlı ülkelerde piyasaya çıkması bekleniyor. Geçmişteki Apple ürünlerinin ülkemize gelme süresini göz önüne aldığımızda iPad'in en erken Haziran veya Temmuz ayında ülkemize geleceğini tahmin ediyoruz.

Yorumlar (18)
 1. Julius Julius

  Aynı fiyata ($499) yüzlerce Gb'lık hard disk, 1-2 Gb RAM ve Windows 7 kurulumu içeren Atom bazlı tabletlerin piyasaya çıkmak üzere olduğu gözönüne alınırsa (örneğin HP Mini 5102 ve Lenovo IdeaPad S10-3T) iPad gibi sınırlı bir donanım profili ve Apple'ın keyfiyetine bağlı bir yazılım ekosistemine aynı parayı vermek budalalıktır.

 2. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Apple sözüm sana! istesen bütün özellikleri koyarsın ve süper bi alet yaparsın bunu bütün dünya biliyor. Ancak neden böle az az veriyosun Steve Jobs!

  İpod touch aldık süper dedik, telefon özelliği ekledin arkasından iphone çıkardın. Aaa ne güzel dedik onu da aldık ama arkadaşlarıma bluetoothla fotoğraf atamıyorum. Kamerası iğrenç, adam gibi foto çekilmiyo kardeşim, arkasındaki yenmiş elma logosuna bir ton para verdik ama nokia bi telefon yapıyor hem yarı fiyatına hemde kamerası, wifi si, sesi dehşet arkadaş.

  Bak yenmiş elma kılıklı apple, pazarlama taktiği bilmem ne falan beni ilgilendirmez tamam mı?

  Bak bu İPAD'i merak ediyorum o yüzden mecbur alacağım ancak eleştirilere bakılacak olursa bunda da gene bişiyleri kıstın, usb koymamışın, flash desteklemiyo gibi şeylerle gene karşıma çıktın ama bak bu 3 oldu artık yeter! bütün paramı aldın, karşılığında ne doğru düzgün bi bluetooth verdin ne de efendi gibi bir kamera koydun aletlerine!

  Lütfen artık süründürme insanları, adam gibi özellikleri tam olan bir cihaz üret artık ya! bıktım usandım, içimi döktüm resmen webrazziye..

  Kusura bakmayın arkadaşlar..

  1. Ufuk Kayserilioglu Ufuk Kayserilioglu

   Arkadasim, bence sen Apple bagimlisi olmussun. Yazdigin yazi Apple/iPhone referanslarini cikarip yerine sigara/alkol de koysan anlam ve ifadesinden birsey kaybetmiyor.

   Bence bir an once bagimliliginla yuzles, kurtul. Turkiye'de iPad cikana kadar suren var, elini cabuk tut.

  2. Julius Julius

   Apple ve alternatifleri arasındaki farkları objektif olarak değerlendirebilecek kadar bilgiliysen, daha iyi olduğunu bildiğin alternatifleri tercih edebilecek kadar da sağduyulu olmalısın.

 3. Yiğit Gürsoy Yiğit Gürsoy

  linux, macos, windows ve benzeri herhangi bir işletim sistemini ve bu işletim sistemlerinde çalışan her hangi bir uygulamayı çalıştıramayan telefondan bozma bir ürün.

  10 sene önce kullandığım bilgisayarımdan az ram'e sahip olduğu için apple tech specs sayfasında bile bu bilgiyi saklamışlar. (256 mb)

 4. Aslini soylemek gerekirse bu cilginliklarin tek sebebi markaya olan bagimlilik...Inanin bu insanlar o kadar iyi biliyor ki neyin iyi olup olmadigini..Cok fazla teknik detaylara takilmiyor..dedigim gibi sadece marka aski

  I ♥ Apple :)

 5. Harika görünüyor iPad. Fiyatıda gerçekten uygun sanıyorum ki.

 6. Ipad kullanacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum. Kesinlikle harika bir cihaz.

 7. Hüseyin Hüseyin

  1985'ten beri Macintosh kullanıyorum. Kullanıcıya yaşattığı kolaylık bakımından henüz bir rakibine rastlamadım. Ne Microsoft ne IBM, ne Nokia, hiçbiri kullanıcı deneyimine ilk önceliği vermezler, ne kadar özellik yığarlarsa o kadar iyi diye bakarlar ve bu yüzden kaybederler. Oysa Apple ve tüm ürünleri öncelikle 'kolaydır' ve onun marka yolculuğu bu kolaylıktan geçer, e tabii marka olan her şirketin başına geldiği gibi tarafında ve karşısında olanlar her zaman olmuştur ve olacaktır. Gözünüzü seveyim, teknoloji insanlaştıkça ilerler ve Apple bunu başaran liderdir, her zaman ilk öncelik kolay bir kullanım deneyimi yaşatmaktır.

 8. Ali Sağlam Ali Sağlam

  Apple IPhone'da olduğu gibi uygulama zenginliğini IPad için de başarırsa bence tüm teknik eksikliklerine rağmen tercih sebebi olacaktır.

 9. Julius Julius

  Bir yıl kadar önce, bir röportajda netbook konusu açıldığında, bu klasmanda henüz rakip bir ürünü olmayan Steve Jobs, o sinirle: "We don't know how to make a sub-$500 computer that is not a piece of junk." yani "500 doların altında fiyatlandırılmış ve çer çöp olmayan bir bilgisayar nasıl üretilir bilmiyoruz." demişti.

  O lafı kendisine şimdi hatırlatmak lazım. $499 etiketine sahip iPad'e bizzat çer çöp demiş oldu. Buradan kulaklarını çınlatıyoruz.

 10. Mehmet Güler Mehmet Güler

  "İvme ölçer" harika bir fikir! Bu sayede mesela arabasının ivmesini merak edenler bir ipad satın alıp bu merakı giderebilir.

  Ya da birisi ipadi camdan atar, aşağıda bir başkası yakalar ve yerçekimi ivmesi test edilmiş olur. Değişme varsa yetkililere haber verilir. Bilime katkı olur.

  Harikasın Steve!

 11. Umut Akyol Umut Akyol

  Apple bence dünyayı değiştirdi. Telefonumda Android işletim sistemini tercih ediyorum, ancak biliyorum ki iPod, iPhone bu kadar başarılı olmasaydı Android diye bir şey muhtemelen olmazdı. iPad de tablet bilgisayarlar için aynı şeyi yapacaktır. Aslında şöyle demek gerek, Apple dünyayı birkaç sene önceden değiştirdi. Yoksa eninde sonunda değişiyordu zaten. Ortalıkta kullanışsız bile olsa UMPC'ler, dokunmatik cihazlar vardı.

 12. Donanım ve Yazılım desteği oldukça yetersiz. 3G için ön tarafta kamerası yok. USB ve kart okuyucu yok. Bluetooth’u, başka bilgisayar veya telefonlarla dosya transferine izin vermiyor. Flash'ı desteklemediği için Flash uygulamalarını oyunlarını vb. kullanamıyoruz; Flash ile yapılmış sitelere ve online oyunlara erişemiyoruz. İntenette video zleyemiyor ve iki işi aynı anda yapamıyor. Bunlar başlı başına bir eksiklik. Nedenini ise bilmiyorum. belki farklı bir pazarlama düşüncesi yatıyor olabilir bu işin altında. Kimbilir birkaç ay sonra İPad2 çıkabilir. Ve o ürüne eklemeyi düşünüyor olabilirler. Ama eminim Google ve diğer rakipleri bu yeni ürünü beklemeyeceklerdir.

  Biraz ürün incelemelerine bektığımda artıları ise yok denecek kadar az. 10 saatlik pil ömrünün yanı sıra ince ve şık tasarımı var. Bunun dışında artık birçok cep telefonunda da bulunan ivme ölçeriyle aleti hem dik hem yatay kullanabilmeniz mümkün.

  Bence USB ile telefonumu yada taşınabilir harddiskimi bağlayamayacağım yada internete bağlanıp YouTube'a giremeyeceğim bir bilgisayara sadece ince tasarımından ötürü para vereyim. Hatta para vermemiş olsam bile neden kendime ağırlık yapayım?

  Bu özelliklerle bu aleti ancak elaktronik fotoğraf albümü olarak kullanabilirim. Başka da hiçbir işime yaramaz. Bence bu ürünü satın alanlar hayal kırıklığından başka hiçbir şey elde edemeyecekler. Ve Apple begenmezsen geri getir diye bir kampanya yapsa sattığının yarısı geri gelir.

  Sizce...?

 13. Ethem Bilge Ethem Bilge

  Herkes apple'ın başarısı için marka diye başlayıp sonunu ürünlerindeki kolaylık diyor. Bir açıdan böyle de olsa ben daha çok apple'ın bu kadar çok tutulmasının sebebinin ürünlerinin tasarımına ve arayüz tasarımlarına gösterdiği özen ve estetik olduğunu düşünüyorum. iphone ipad, yada diğer ürünlerine bakınız. çoğunun ön tarafında apple'ın logosu bile yok. Geliştirdiği her tasarımın patentinide alıp diğer firmaların benzerini yapmasını engelliyor. Bu konuda çok bilinçli hareket ediyor. Birde özellikle iphone için dikkatimi çeken bir nokta; mobil iletişim cihazı geliştiren çoğu firma ürünlerini telefon olarak lanse ederken, apple iphone'un telefon özelliğide var, unutmayın diyerek cihazını telefondan çıkartıp ayrı bir sınıfa koyuyor.(tv reklamlarında bu şekilde kullanmıştı.) Bu algılama yüzünden açıkçası ben iphone'u telefon olarak bakamıyorum. En gelişmiş rakip ürünü incelediğinizde bu ayrımı göremiyorsunuz. ilk algıladığınız rakibinin telefon koktuğu, sadece dokunmatik olan bir telefona dönüştüğü yada isveç çakısı gibi bir özelliğinin daha eklendiği gibi bir şey :)

  Rakip firmaları bu mantığı kıramadıkça ciddi bir alternatif çıkartacaklarını düşünmüyorum. yada bu fenomeni aşa bileceklerini... Aşmak isterlerse ben yardımcı olabilirim :) gayet iyi fikirlerim var :)

  Amerika daki durum biraz farklı tabi. Marka ve gösteriş özentisi amerikalıların çığlıklar içerisinde ilk önce ben alacağım derdiyle günler önceden sıraya girmesi komik bir durum...

 14. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Iphone'a tam 1750lira verdim. Benim anlamadigim bir o kadar parayida istore daki urunleri satin aliyorken verdim. Okadar guzel uygulamalar var ki dayanamiyorsunuz ve satin aliyorsunuz. Satilan her uygulamanin %30 u apple'in oluyor. Kaba bir hesapla 1 uygulamayi 1dolardan 100bin kisi indirse bunun 30bin dolari apple'in kasasina giriyor. Istore da binlerce program var. "Adamlar oturduklari yerden para kazaniyor." Neden cihazi ucuza satmak yazilimdan kazanmak gibi bir harekette bulunmuyorlar? Acaba fiyati ne kadar yuksek olursa, insanlarin satin alma "ona ulasma istegi" daha fazla mi oluyor?

 15. Orhan Çelik Orhan Çelik

  adamlar ilk gün 300bin satmış, bu gidişle 3 ay içinde 5 milyonu geçer diye düşünüyorum. Siz hala tartışıyosunuz, iphonedada böyle tartışmalar oldu, gördük iphone killerları :)

  Iphone çıktığı fiyatını korurken, benzer firmaların iphone killerları çıktığı fiyatın yarısına çoktan düştü.

 16. Cenk Akyıldız Cenk Akyıldız

  Ozan Dikerler @

  Hem cihazdan hemde uygulamalardan kazanmak varken neden kar oranlarını düşürsünler?

  Şahsen benim görüşüm iyi yada kötü olması dışında işime yaramayacak oluşu. Ancak harcayacak ekstra bir param varsa belki gaza gelip alabilirim. Telefonumla yapabildiğim herşeyi daha büyük ebatlarda bir cihazla yapmanın avantajı bence pek yok. Güzel oyuncak diyelim geçelim.