Put.io Üyelik Paketleri ve Ücretleri Belirlendi - Satışlar Bu Gece Başlıyor!
Genel

Put.io Üyelik Paketleri ve Ücretleri Belirlendi - Satışlar Bu Gece Başlıyor!

Pilli'nin henüz kapalı beta sürecindeyken bile hem Türk hem dünya çapındaki kullanıcılardan büyük ilgi gören online depolama ve dosya paylaşım servisi put.io bugünlerde kapalı betadan çıkıp herkese açılmaya hazırlanıyor.

Beta süreci boyunca ücretsiz olarak sadece Webrazzi ve TechCrunch gibi kanallardan dağıtılan davetiyeleri alan kullanıcılar tarafından kullanılabilen put.io, önümüzdeki birkaç hafta içinde ücretli olarak tüm dünyaya açılıyor olacak. Ancak put.io ekibi bu ücretli açılışta bile paketleri limitli olarak satmayı planlıyor.

Satışa sunulacak paketlerin limitlerine geçmeden önce birçok mevcut ve potansiyel kullanıcı tarafından merak edildiğini bildiğimiz ücretlendirme konusuna gelelim.

Put.io üyelik paketleri ve ücretleri

Basic, Pro, Premium olmak üzere 3 farklı paket seçeneği ile satılacak olan put.io üyelikleri, tahmin edeceğiniz gibi paketler kapsamında farklı bant genişliği ve depolama seçenekleri sunuyor. Aylık $4.90, $9.90 ve $19.90 olan bu paketler inanıyorum ki birçok kullanıcıyı fazlasıyla memnun edecek. Çünkü servisi kullanan beta üyelerinin tam da istedikleri türden bir ücretlendirme olduğu kanaatindeyim.

Zaten Pilli yetkilileri, yani put.io ekibi de fiyatları belirlerken beta kullanıcılarının kullanım trendlerini göz önüne almışlar. Kullanıcıları dosya indirme eğilimlerine göre sınıflandıran ekip, her kullanıcının kendi segmentinde sunulan limitlerle mutlu olacağını dile getiriyor.

Birkaç hafta içinde her paket için belirlenmiş olan satış limitleri ile başlanacak olan satışta yaklaşık 5000 slot, yani paket satışı hedefleniyor. Bunlar en küçük, orta ve en büyük paket için farklı slotlar anlamına geliyor. İlk partide bu limitler 5000 küçük paket, 1000 orta boy paket ve 500 büyük pakete denk geliyor.

Aşağıda paket içeriklerini görebilirsiniz. Fikir olması adına servisin ücretsiz olarak sunulan beta üyelikleri kapsamında 50 GB depolama hakkı ve 150 GB bant genişliği sağladığını da paylaşmış olayım.

Beta kullanıcılarına öncelikli ve bant genişliği hediyeli satış bu gece başlıyor!

Üyelik paketlerinin belirli adetlerde satılacak olması sebebiyle açıkta kalabilecek mevcut beta kullanıcılarını üzmek istemeyen put.io ekibi, bu gece 00:00 itibariyle ön satışı beta kullanıcılarına açıyor.

Eğer şu anda put.io kullanıcısıysanız gece yarısından itibaren bu üç paketten size uygun olanı satın alabilirsiniz. Böylece birkaç hafta içinde satışa sunulacak üyelik paketlerinin tükenmesi ihtimalinde problem yaşamazsınız. Ayrıca beta kullanıcısı olup ön satış sürecinde ücretli pakete geçerseniz put.io size 100 GB ek bant genişliğini de hediye ediyor olacak.

Diğer taraftan eğer beta kullanıcıları 9 Nisan tarihine kadar ücretli paketlerden birini sipariş etmezlerse beta sürecinde aldıkları ücretsiz üyelikleri dondurulacak ve 7 gün süreyle dosyaları saklanacakmış. Eğer bu 7 gün içinde sipariş verilirse devam etme şansları olacak, ancak 16 Nisan'dan sonra sipariş vermemiş olan hesaplar ve bunlara ait dosyalar sistemden silinecekmiş.

Bu gece 23:00 - 00:00 arası güncelleme sonra satış başlıyor

put.io yetkilileri satış sürecini özellikle 1 Nisan'da başlatmamışlar. Malum, şaka sanılabilirdi :) Bu sebeple bu gece yarısı, yani 1 Nisan'ı 2 Nisan'a bağlayan gece saat 00:00'da satışlar başlamış olacak. Ücretli üyeliklerin başlayacağı bu yeni versiyona geçiş için de 23:00'den 00:00'a kadar sistemde güncelleme yapılacak ve site kapalı olacakmış. Bu bilgiyi de paylaşmış olalım...

Put.io paketleri ve ücretleri sizi mutlu etti mi?

Şahsen put.io'nun son derece mantıklı paket ve ücret seçenekleri sunduğunu düşünüyorum. En azından kendim için satın alma yapmayı planlıyorum. Birçok beta kullanıcısı için de aynı şekilde ücretli paketlerin ilgi çekici olacağını düşünüyorum. Ancak unutmamak gerekir ki, bugüne kadar put.io'yu hiç kullanmamış birçok kullanıcı var. Onların beta kullanıcıları kadar servisin değer yaratan özelliklerini  denemesi mümkün olmayacak. Bu sebeple belki kısa süreli de olsa, düşük limitli de olsa ücretsiz bir paket sunmak gerekli olabilir. Zaten put.io ekibi de inanıyorum ki bu konuda bir planlama yapmıştır ve bu yönde bir modeli hizmete sunacaktır.

Put.io dünya çapında ses getirmeye ve başarı kazanmaya devam edebilir

Put.io hakkında hem Webrazzi'deki hem TechCrunch'taki haberleri yaptığımızda hep aynı tepkileri ve yoğun ilgiyi almıştık. Birkaç dakika içinde tükenen davetiyeler ve sonrasında özel olarak talep edilen beta üyelikleri karşılaştığımız genel durumlardı.

Mantıklı ücretlendirme ile bu talebi sabit tutabileceğini tahmin ettiğim put.io, önümüzdeki dönemlerde yasal platforma da uygun bir modelleme ile dünya çapında ses getiren Türk girişimlerinden birisi olabilir. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bu gece başlayacak yumuşak geçiş gösterecek ve hep birlikte gelişmeleri izliyor olacağız.

Yorumlar (33)
 1. Ibrahim Ibrahim

  Bandwith değerleri çok az olmuş bence.

 2. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Gayet olumlu buldum paket/fiyatları. Tebrikler ve başarılar.

 3. Hasan Keskin Hasan Keskin

  "Ne çabuk" desem ayıp mı olur?

 4. Selim Şumlu Selim Şumlu

  Ben satışa başlamadan önce RapidShare dışındaki popüler dosya barındırma servislerini de desteklemelerini bekliyordum doğrusu.

 5. Kaan Çalışkan Kaan Çalışkan

  Açıkçası sınırlı bir paketle sistemi hiç denememiş olanlara 1-2 günlük bir sistem deneme üyeliği açılmasına olanak sağlasınlar bence.

  Mesela ben sistemi hiç deneyemedim, beta kullanıcıları öve öve bitiremedi ama tam nedir , ne değildir bilmiyorum.Eminim benim gibi bir çok kişi vardır.

  Bu yönde de bir adım bekliyorum açıkçası ben.

 6. bu bandwidt ile hiç bir şey yapılmaz,Put io nun mantığına tamamen ters miktarda,100GB ile ne yapılabilir allah aşkına

 7. Mehmet Akif Mehmet Akif

  Açıkçası Kaan Çalışkan a katılıyorum.Sonuçta uzun süredir servisin ismini duyuyoruz ama kullanamıyoruz.

 8. Depolama alanı 10 gb belki makul ama bandwith bu alana göre çok düşük. Mesela ben bir dizi indirdim ve bandwith'imin 10 da 1'i gidecek. Depolama alanı 10 gb olsun ama bant genişliği en azından 5 katı olmalıdır. Rapid için ayrı bant genilşliği yapılıp sınır koyulabilir ama torrent için ve streaming için bu limit en az 50 gb olmalıdır.

 9. Tayfun Yaşar Tayfun Yaşar

  fiyatlar uygun ancak bw değerleri çok düşük.

 10. Mathiaxbars Mathiaxbars

  2500 GB rapid trafiğine 200 dolar ödüyoruz burdan her büyük hesap için 12 dolarlık kazançları var olarak anlaşılıyor ,(ek masrafları saymıyorum ) bence çok .Düşürmeleri lazım + baya çok kullanıcıyla başlmayı hedeflemişler hesaplar tükenir diye düşünüp başta hayal kırıklığı yaşamazlar umarım...

 11. bandwiddth değerleri komik olmuş.

  superoffline'ın limitli limitsiz fiberi gibi

  10gb band 1 gb alan ile bile 1 günde biter

  seedbox'a alternatif olamayacaklarını da gördük

  millet tb'lardan bahsederken hala gb :(

 12. Elvirs Elvirs

  putioyu çok seviyorum, ve ben tamamen rapidshare alternatifi olarak kullanıyordum, yani forumlardan yeni çıkmış dizi, filim ve yazılım indirmek için, ama rapid ayda 7 euro'ya (ki bazı forumlarda çok daha ucuza hesaplar bulabiliyorsun) günde 5gb, yani ayda 150gb trafik alabiliyorken putioda 20 dolara sadece 100gb trafik alacağım. odtü bağlantısına göre putio bazen rapidden biraz daha hızlıydı ama genelde benzerdi indirme hızı. ondan dolayı 100gb için 20 dolar fazla olmuş benim servisi kullanma açımdan.

 13. Murat Kaya Murat Kaya

  Ödeme yöntemleri ile ilgili de bir şeyler açıklandı mı peki? Mobil ödeme mi olacak, kredi kartı mı, paypal mı kullanılacak yoksa hepsi birden mi?

 14. Bu bandwidth ile hiç bişey olmaz, sistemin pek fazla bir rağbet göreceğini sanmıyorum.Bir çok kişi ilk ay denemek için alacaktır fakat daha sonra uzatmayacaktır büyük ihtimalle.

  Bandwidth değerlerinin yanına birer 0 daha atılması gerekir.

 15. İlter İlter

  Bu fiyat oranları yabancı ülkelerde yaşayanlar için komik.

  Ya da en azından "benim için komik" diyelim.

 16. Selçuk Saraç Selçuk Saraç

  Doyumsuz Türk Milleti :)

  4 Yıllık rapidshare premium üyesiyim, biraz önce kontrol ettim. Son 4 yılın tamamında en az 100 mbit internet bağlantısına 7/24 sahip olmama rağmen toplam kullandığım trafik miktarı 2.4 Terabyte olmuş.

  Yılda 0.6 TB, ayda 50 gbyte.

  Bunun detaylarına baktığımda da, nasıl olsa internet hızım iyi mantığı ile aynı filmi 4-5 defa indirmiş en güzel kalite hangisindeyse onu seçip diğer 4 tanesini sildiğimi görüyorum. Buna rağmen ayda 50 Gbyte.

  Gerçekten ayda 2000 Gbyte film indiren var mı yahu? Eğer varsa sadece meraktan soruyorum hangi filmler bunlar :)

  1. Erhan Ünal Erhan Ünal

   Van Helsing - TrueHD : 43 Gb Mesela :)

   Bunu sadece örnek olması için verdim. Tezine karşı olduğumdan değil.

  2. Koç Blog Koç Blog

   Şöyle söyleyeyim 2 mbps internetle ayda ortalama 250 gb download yaptığım zamanlar oldu. O zaman rapid günlük 10 gb download veriyordu. Şimdi 2,5 gbye düşürdüğü için free indiriyorum. onda da 80 gbnin altına düşmedim hiç.

   Bilgisayarımı 4 aydır elektrik kesilmeleri hariç kapttığımı hatırlamıyorum. Sadece film değil tabi, oyun, program vs indiriyor insan.

   Birde eski yeşilçam hastalığı var ne görürsem indirip arşive atıyorum. Yani bunları yapan insanlar tonla var ve gerçekten yetersiz geldi put.io bana.

  3. selçuk bey,zaten bu bandwidht lerin 10 katıda verilse herkes kullanacak diye bir kaide yok,bazısı 100GB nin 20 sini kullanacak bazısı 200GB isteyecek,daha baştan bu kadar düşük değerler verilmesi açıkçası beni soğuttu,daha geniş bir trafik aralığı verilmeli ki nispeten daha profesyonel kullanım yapacak olanlar kaçmasın,yoksa dediğiniz gibi normal şekilde kullanım için ayda 50GB trafik bile yeterli ve put.io nun alt yapısını zorlayacağını zannetmiyorum

 17. Koç Blog Koç Blog

  Şurda bir günde oturur o 100 gbyi doldururum ben ya. nedir 100 gb. Yani çok abes geldi bana. Üstelik 19,90 dolara. Yani Server kiralasam aylık 19,90 dolara 500 gb alan 1 tbde aylık bant veriyorlar putio şaşırttı beni. Yani en azından bandwith 250 gb olmalıydı, oda en azından.

  1. "Yani Server kiralasam aylık 19,90 dolara 500 gb alan 1 tbde aylık bant veriyorlar putio şaşırttı"

   Varsa böyle bi firma ismini yazın da; ben hemen 30 adet server kiralıyım.Komik şeyler bunlar :) Japonya'da bile söz konusu deil bu fiyat o paraya anca VPS'in P sini kiralayabilirsiniz...

   1. @ufo gören masum köylü

    yığınla firma var hocam o fiyata,30 dolara 80GB depolama sınırsız trafik (sınırsız olmasada 10TB den fazla)hizmeti veren çok şirket var

   2. Julius Julius

    @ufo gören masum köylü

    Hocam, aylık 6 dolara 1 Tb bandwidth veren VPS var. Email adresini ver direkt ayrıntıları atayım. Buradan reklamını yapamam.

    Böyle tekliflerin olduğu bir piyasada 100 Gb bandwidth'e 20 dolar istemek şaklabanlıktır. Rayicin 30 katından fazlasını talep ediyorlar.

   3. Muammer Muammer

    100 gb alan limitsiz trafik vps yi 4.44 euro ya satıyor almanlar, vps alıp seedbox yaptım devamlı açık torrent

  2. Arkadaşlar,cevap vermişsiniz güzel ama cevaplarınızda 500gb alan 19,90 dolara veren bir tek firmanın olduğunuda yazanı göremedim.Firma adını yazın bu bi reklam değil kesinlikle ,özellikle yazın hem bana hemde diğer arkadaşlara yardımcı olmuş olursunuz,ayrıca sınırsız vs... bu tip hizmet veren servisleri öven kişiler kesinlikle yoğun bir trafik oluşturmamışlardır,çünkü serveri azıcık kastığınızda unavileable hatası çıkıyor karşınıza...

 18. Burada farkli bir anafikir ortaya cikiyor bence. Facebook'dan sonra dunya eski dunya degil. Insanlar internet servislerine para odemek istemiyorlar artik. Linkedin'e odemiyorlar, Xing'e odemiyorlar... Put.io'ya da odemek istemeyecekler.

  Seth Godin bu konuyu cok guzel ozetliyor. "Bugune kadar girisimciler -ben harika bir servis gelistirdim, bu servisi kullanabilmek icin insanlar bana ne odeyecek- diyorlardi. Simdi ise -ben harika bir servis gelistirdim, bunu insanlarin kullanmasi icin ben ne odemeliyim- demek zorundalar"

  Dolayisiyla burada esas konu bu servisin ne sekilde ucretlendirildigi degil, ucretlendirilip ucretlendirilmedigi..

 19. İhsan İhsan

  Benim gibi HD film manyakları için yetersiz band. Hotfile şu an en iyi fiyat/performans oranını sağlıyor bana göre...

 20. Alaettin Ayar Alaettin Ayar

  Bir beta kullanıcısı olarak şunu söylemeliyim ki, verilen yer o kadar mühim değil. 20-30 gb bir alan yetebilir, ama bant çıkışı en yüksek pakette bile yeterli değil. İleride alan ve bant çıkışı için "$2 per gb host ve $1 per bandwidth" gibi kendi ihtiyacına göre hesap oluşturma ya da amazon, rack gibi kullandığın bant çıkışı kadar öde gibi seçenekler güzel olacaktır diye umuyorum.

 21. Hasan Kemal Hasan Kemal

  Buradaki yorumlardan da anlaşılıyor ki yurdum insanı bu servisi sonuna kadar korsan içerik indirmek için kullanacak. Kendilerini böyle bir fırsat yarattıkları için kutluyorum, birde ödeme yapacaklara bir nasihatim olacak. Mümkün olduğu kadar yurt dışı bağlantılı kredi kartı yada paypal kullanın.. Yarın öbürgün birisinin kafanıza binmesi muhtemel. Webrazzi ye de ayrıyeten teşekkürler, böyle korsanlıkta (pardon paylaşımda) çığır açan projelerin ballandıra ballandıra promosyonunu yaptığı için.

 22. İhsan Çandır İhsan Çandır

  Paketler gayet uygun. Büyük ihtimalle Pilli banwith sorununu, 5 dolara 50 GB v.b. ek paketler satarak aşacaktır.

 23. Muammer Muammer

  btaccel den 100 gb yazsada sınırsız trafik torrent indirirken, mydownloader birçok dosya sisteminden daha ucuza dosya indirirken bilmiyorum

 24. Oğuzhan Aslan Oğuzhan Aslan

  Bandwith değerleri gerçekten çok komik. Daha iyi bir çözüm sunmalılar.

 25. Premium saçma olmuş.Pronun 2 katı fiyatına 2 katı kadar alan/bw alıyorsunuz.Orda bir düzenleme yapılabilir. Diğer paketler gayet makul.