Google, Chat'e Dosya Gönderimini Ekliyor
Mesajlaşma

Google, Chat'e Dosya Gönderimini Ekliyor

Google dün itibarıyla iGoogle ve Orkut'ta kullandığı anlık mesajlaşma uygulamasına dosya transferini ekledi. İnternet üzerindeki en kolay anlık mesajlaşma uygulamalarından biri olan uygulama daha önce de sesli chat, görüntülü chat ve grup konferans özellikleriyle geliştirilmişti.

Google blogundan yapılan açıklamada şimdilik sadece iGoogle ve Orkut'a eklenen özelliğin Gmail'deki chat uygulamasına eklemek için çalışmaların sürdüğü bilgisi verilmiş.

Google ve Facebook'taki anlık mesajlaşma uygulamaları hiçbir yazılım yüklemesi gerektirmeden hızlıca iletişim kurulabilmesi sağlıyor. İnternet üzerindeki bu gibi uygulamalar geliştikçe masaüstü mesajlaşma uygulamaları da birer birer kendilerini web tabanlı mecralara taşımak durumunda kalacaklardır.

Yorumlar (2)
  1. Tarık Tarık

    msn yavaş yavaş eski popülerliğini kaybediyor. Gelecekte masaüstü uygulamalarınıda bu durumda görebiliriz.

  2. Mono Bilişim Mono Bilişim

    Google ve Facebook anında mesajlaşma teknolojisinde XMPP'yi (nam-ı diğer Jabber) tercih ettiler. Gerçekleştirilen uygulamalardan ve yaygınlıktan bunun ne kadar doğru bir tercih olduğu anlaşılıyor. XMPP ülkemizde sadece bu iki şirket bağlamında biliniyor. Oysa anında mesajlaşma neredeyse e-posta kadar elzem bir durumda ve bu kurumsal olarak konumlandırılamadığı için şirketlerce pek az kullanılıyor. XMPP herkese kendi anında mesajlaşma sunucusunu kurma imkânı tanıyor, dolayısıyla da kontrollü bir anında mesajlaşma hizmetini kendi bünyenizde barındırabiliyorsunuz. Bizim özellikle sağlık sektöründe XMPP uygulamalarımız oldu. Bu uygulamalarda hep gördük ki, LDAP'a entegre bir anında mesajlaşma hizmeti, dahili telefon trafiğinde düşüş sağlarken, e-posta kullanımının düşük olduğu kullanıcılarda yazılı iletişimi kuvvetlendiriyor. Hâl böyle iken şirketlere sormak gerekir: Google ve Facebook XMPP'ye bu kadar önem veriyorken, siz neden kendi XMPP sunucunuzu kurmayı düşünmüyorsunz?