Twitter Spam İçerikten Temizleniyor - Sizce de Öyle mi?
Analiz

Twitter Spam İçerikten Temizleniyor - Sizce de Öyle mi?

Twitter'in inanılmaz büyümesinde daha önce de paylaştığımız gibi spam kullanıcıların etkisi yüksek. Kısa süre önce 10 Milyarı aşkın Tweet'in paylaşıldığı mikro blog servisi aslında ciddi anlamda aktif olmayan veya reklam amaçlı kullanılan hesap barındırıyor. 10 takipçisi olan, 10 kişiyi takip eden ve en az 10 tweet gönderen hesapların aktif olarak kabul edildiği bir araştırmada (Ocak 2010), Twitter hesaplarının %79'unun aktif olmadığı görülüyor ki bu bile iyimser bir bakış açısı.

Büyük patlamadan sonra üye sayısı artışında oldukça yavaşlayan Twitter'ın önemli ölçüde otomatik olarak kullanıldığını da söyleyebiliriz. Ülkemizde fazla kullanılmasa da Twitter'da yapılabilecek tüm eylemler için geliştirilen otomatik araçlara olan ilgi ve yabancı Twitter hesaplarında yapılacak bir gezinti bunu açıkça gösteriyor.

Elbette geçersiz sayılabilecek bu hesaplar önemli ölçüde spam etkisi yaratıyor ve zararlı linkler barındırıyor. Son zamanlarda bu noktaya eğilen Twitter'ın son blog yazısında paylaşılan rapora bakılırsa servisin spam yüzdesi oldukça düşmüş. Daha önce bu yönde çalışmalar yaptığını açıklayan servis, spam olarak  zararlı sitelere yönlendiren ve sürekli tekrarlanan tweet'ler ile aşırı şekilde yeni birilerini takip eden ve takip etmeyi bırakan Twitter hesaplarını göz önüne almış.

Yukarıdaki grafik Twitter'da günlük gönderilen spamlerin yüzdesel değişimini gösteriyor. 2009 yaz aylarındaki yüksek çıkışta her 10 Tweet'ten 1'inin spam olduğunu düşünmek gerçekten korkutucu ancak grafiğe göre şubat 2010'da spam oranının %1'in altına düşmesi gayet iyi.

Yaz aylarındaki spam kabusunu Twitter'in ani üye artışı karşısında çaresiz kalmasıyla açıklayabiliriz. Çünkü bu dönemde ekip servisi ayakta tutmakta dahi zorlanıyordu ve muhtemelen spamlerle uğraşmaya vakit ayıramıyordu. :) Yeni üye artışının oldukça düştüğü bu dönemde olması gerektiği gibi bu sorunun üzerine gidilmiş ve başarı yakalanmış görünüyor. Servisin stabil hale gelmesiyle artık yeni özelliklere de yer veriliyor.

Çok hızlı birkaç bilgi paylaşmak gerekirse, spamlerden şikayet edenler mesajı @spam ile paylaşarak veya spamleri rapor ederek onlardan kurtulmayı deneyebilir.

Türkiye'de Twitter Dünyası (Twitterverse) çok gelişmiş olmasa da sanıyoruz en aktif  Twitter kullanıcıları Webrazzi okuyucularıdır. Tecrübenize dayanarak Twitter'in spam potansiyeli hakkında görüşünüzü alabilirsek ortak bir fikir sahibi olabiliriz.

Yorumlar (7)
 1. Umut Işbilir Umut Işbilir

  kesinlikle öyle, aynen yazıldığı gibi yaz sonu inanılmaz spam mesajlar geliyordu (kelimelerden sonra direk mesaj atmalar vs). şu an hiç rastlamıyorum...

 2. Twitter bence spam ve fake hesapları el ile veya bir alt yapı hazırlayarak temizlemeli. Şahsen twitter'ı aktif olarak severek kullanıyorum ve ortalama bi oran vermem gerekirse beni takip eden 3 kişiden 1 veya 2si spam hesap.

 3. Daghan Daghan

  Acikcasi ben yazinizda bahsettiginiz yogunlukta bir spam durumu gozlemlemiyorum. Ancak bizimde twitter'i kullanmaya baslamamiz cok eski degil. Bahsettiginiz sekilde eskiden bu denli bir problem var ise suanda bu sorun asilmis denebilir.

  Servisin otomatik mesajlar ile durum bildirmek gibi amaclarla kullaniliyor olmasi icindeki mesaj sayisini ciddi sekilde arttiriyor olabilir. Ornek olarak bizde normal twitter hesabimiz yaninda birde status hesabi ile otomartik mesajlar gondermekteyiz.

  http://twitter.com/dgnstatus

  http://twitter.com/dgnplus

 4. Demir Demir

  79% cidden çok büyük bir rakam :/

 5. Serkan Serkan

  Facebook hesabım silindiginden beri twitter kullanıyorum arada spam oldugunu hissetigim zamanlar oldu ama genelde meslegim ile alakalı yazıları kolaylıkla takip ediyorum %90 olsa farketmez :)

 6. Serhat Serhat

  Spam kulanıcılar sayesin de secicilikte azalmakta olsa da henüz bence çok aşırı bir etkisini ben farketmedim kulanısıyım fakat bir merağım var.

  Twitter Language kısmı nezaman türkçeye çevirir se ozaman spamların artıcağını sezinliyorum. Doğrusu spam konusunda ülkemiz diğer ülkelerin herzaman bir adım önünde oldu olmaya devam ediyor. Twitter türkçeleşirse eğer bence daha cok spam almaya başlarız

 7. Fake Değilim! Fake Değilim!

  arkadaşlar artık nasıl bir linke tıkladıysam beni takip eden arkadaslara spam mesajlar yolluyormuşum. bunun çözümünü bilen var mı acaba :0/ takipcilerim teker teker beni silmeye basladılar sanki fake hesabım var mış gibi :(