Röportaj: Mevlüt Dinç İle Türkiye Oyun Pazarını Konuştuk
Oyun

Röportaj: Mevlüt Dinç İle Türkiye Oyun Pazarını Konuştuk

Yurtdışında oyun dünyasına adım atan ve önemli başarılar elde ettikten sonra Türk oyun sektörüne yön veren Mevlüt Dinç ile son projeleri ve sektör üzerine konuştuk.

Fırat Demirel - Mevlüt Bey, kendinizden ve oyun dünyasındaki geçmişinizden bahseder misiniz?

Mevlüt Dinç - Ankara iktisadi ve ticari ilimler akademisi mezunuyum. Oyun endüstrisi ile 1983 yılında yüksek lisans için gittiğim İngiltere’de ilgilenmeye başladım. Oldukça maceralı geçen bir sürecin ardından bu alanda birikim yaparak ilk şirketim olan Vivid Image'i kurdum ve çeşitli ödüller kazandım. 15 sene İngiltere’de oyun sektöründe çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndüm. 2000 yılında bugünki adıyla Sobee’yi kurdum. 2009 yılı başından bu yana Türk Telekom grubu ile yolumuza devam ediyoruz.

F.D. - Şu anda devam eden projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

M. D. - Şu anda İstanbul Kıyamet Vakti (Türkiye’nin ilk MMORPG oyunu), iCanFootball ve Süper Can ile ilgileniyoruz. İstanbul oyunumuzda 600.000'i aşkın üyemiz var ve çok yakında bir ek paket yayınlayacağız. Online futbol oyunumuz iCanFootball'a mobil cep numaralasıyla kayıtlı 170.000'i aşkın aktif kullanıcı var ve her gün bu sayıya binlerce kişi ekleniyor. Tek kişilik oyunumuz ve Türkiye'nin ilk çocuk kahramanı olarak gördüğümüz Süper Can'ı Mayıs ya da Haziran ayında sunmayı planlıyoruz. Süper Can için Marvel ile özel bir anlaşmamız var ve çizgi karakterleri Süper Can'a entegre ederek çocuklar için oldukça eğlenceli bir dünya sunacağız.

F.D. - iCanFootball önemli bir noktada, bunu biraz açar mısınız?

M. D. -  iCanFootball gerçek kişilerin yönetimiyle 11'e 11 oynanabilen 3 boyutlu futbol oyunumuz. Şu anda ücretsiz olarak oynanabiliyor ve mobil ödeme ile ek özellikler satın alınabiliyor. Çok ciddi yeniliklerin yanısıra üniversitelerarası, şirketlerarası vb. turnuvalarla gerçek hayata dönük online bir futbol dünyası da iCanFootball'un bir parçası olacak. İlerleyen zamanda İngilizce versiyon ile dünya piyasasına adım atacağız ve futbol takımlarını resmi olarak iCanFootball içine alacağız. Marvel kahramanlarını iCanFootball'a da entegre ederek eğlenceli bir konsept oluşturacağız. Eminim ekibimizde iCanFootball'u oynayan ücretli çalışanlarımız da olacak ve gerçek oyun deneyimini en üst seviyelere çıkaracağız.

F.D. - Türkiye'de oyun piyasasını nasıl görüyorsunuz? San Francisco'da düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı'nın bir benzeri ülkemizde düzenlenebilir mi?

M. D. - Türkiye'de oyuncu sayısını tahmin etmek kolay olmasa da 10 - 15 milyon arası oyuncu olduğunu düşünüyoruz. Sosyal oyunlarla bu sayı katlanıyor. Diğer yandan bizim oyuncularımız oldukça iyi. Kendi oyuncularımızın kabul ettiği oyunların global pazardaki başarısını da yüksek görüyoruz. Şu anda projelerimiz için yoğun bir şekilde çalışmaktayız ama ülke çapında bir etkinlik ilerleyen dönemde elbette düşündüğümüz bir konu. Üniversitelerle de işbirliklerimiz olacak. İlgili kişileri de bu potansiyeli görmeye davet edeceğiz. Yabancılar Türkiye'deki potansiyeli tam olarak anlamış değil, biz bunu göstermek istiyoruz.

F.D. - Oyun piyasasının dinamikleri nasıl değişiyor, sosyal oyunlara adım atmayı düşünüyor musunuz?

M. D. - Oyun piyasası kendini 4-5 yıl gibi sürelerle yeniliyor. Kore ve Çin'in online oyun tarafındaki başarısını batı yakalamaya çalışıyor. Sobee olarak biz bu gelişimi daha önceden farkedebildik. Sosyal oyunlara önem veriyoruz ve çeşitli düşüncelerimiz var ancak öncelikle önümüzdeki projeleri tamamlamak niyetindeyiz. Türkiye'de konsol oyunu yapmayı da şimdilik lüks olarak görüyorum.

F.D. - Türk oyun piyasasının gelişmesi için nelere ihtiyaç var?

M. D. - Ülkemizde yetenek ve heves anlamında bir sıkıntı yok ancak beni üzen teknoloji alanında geri kalmamız. Ben şuna inanıyorum, oyun sektöründe bir yerlere gelebilmek için öncelikle devletin bu potansiyeli görmesi lazım. Diğer yandan bu alanda hevesli arkadaşların harekete geçerek kendilerini geliştirmeleri lazım. Ürün çıkarmak önem arzettiği için ilk adımı kendilerinin atması ve küçük adımlar ile kendilerini ortaya çıkarması lazım. Böylece bizim onlara destek olmamız da daha kolay olur. Sobee olarak her ne kadar bu sektörün önünü açsak da sınırlı olacaktır. Biz sabırla bu sektörde yeni oyuncuların çıkmasına destek olmaya çalışıyoruz ve bu desteği bizim büyümemize paralel olarak arttıracağız.

F.D. - Oyun sektorünün ekonomik boyutu ne durumda?

M. D. -  Oyun sektörü dünyada 50 milyar dolar'ın üzerinde bir pazara sahip. Sinema ve müzik sektörünü aşmış durumda ve ek kaynaklarıyla (filmler, oyuncaklar vb.) oldukça büyük bir potansiyel taşıyor. Mobil mecraların gelişimiyle bu potansiyel giderek artıyor.

F.D. - Oyunlar giderek hayatımızın içine giriyor, bu durum sosyal yaşamı etkiliyor mu?

M. D. - Önceleri bu soruya cevap vermekte zorlanıyordum ama şimdi cevap verebiliyorum. Çok oyunculu oyunlar artık sosyalliği geliştiriyor. Sinema izlerken onlarca kişi birbiri ile etkileşim kurmuyor ancak online oyunlar ile insanlar bir ilişki kurabiliyor ve gerçek hayatta etkinlikler vs ile sosyalleşebiliyor. Oyun mecrası aynı zamanda dil, din, ırk gibi sınırları ortadan kaldırıyor ve insanları aynı paydada buluşturuyor.

F.D. - Oyun alanına adım atmak isteyenler nasıl bir ekibe sahip olmalı?

M. D. - Sobee olarak biz farklı yetenekleri olan 18 kişilik bir ekibiz. Oyun üretimi ekip olarak farklı disiplinlere hakim olmayı gerektiriyor. Senaristler, tasarımcılar, modelleme uzmanları, programcıları ile oldukça önemli bir birliktelik gerektiriyor, bunları bir arada bulundurabilmek lazım.

F.D. - Vakit ayırdığınız için teşekkürler Mevlüt Bey.

M. D. - Rica ederim.

Yorumlar (6)
 1. Fırat Fırat

  İşte budur be şöyle göğsümüz kabara kabara buda türk malı diyebiliyoruz bu arkadaşımızada türk diyebiliyoruz gerçekten çok güzel porjelere imza atıyolar icanfootball gerçketn geleceği parlak gibi gözüküyo furbolu sevenlerin hayalindeki oyun diyebilirim sosyal bazda daha gelişmiş oyunlar yapmaları dileğiyle...

 2. Mustafa Mustafa

  Oyun sektörü gerçekten çok önemli ve büyük. Ayrıca insanların internette çok zaman harcadıkları bir kaç konudan biri.

  Sosyal olmayan oyunların devri yavaş yavaş kapanıyor. (Googleda oyun veya oyunlar diye arattığınızdaki ilk on sayfada karşımıza çıkan siteler bu oyunların bir aray getirilmiş hali.)

  İnsanlar etkileşim, rekabet istiyor. :)

  Oyunlar basit olsun yada karmaşık olsun rekabet ve (veya) etkileşim varsa başarılı oluyorlar.

  icanfootbol için kayıt olduğumda oyunu oynamak için cep telefonuma mesaj 3 saat sonra gelmişti. Bilgisayar başında olmadığım için bir daha da girip denemedim.

  Bazı şeyleri zorlaştırmanın gereği yok diye düşünüyorum.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Mustafa bey, onay kodu sms ile bana hemen ulaştı. Sizin için üzüldüm. :) Yaşanan gecikme altyapıyla beraber şebeke yoğunluğuna da bağlı bir durum.

   Mobil numara(msisdn) ile kayıt almak ise bence kullanıcı kalitesini arttıran çok önemli bir tercih. Bu nedenle herkesin göze alabileceği bir şey değil zaten. Tabi bu kayıt sırasında problem yaşanmasını meşru kılmıyor, mümkün olduğunca hızlı dönüş olmalı.

 3. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

  M.D.'yi taniyip, en azından Web üzerinden takip edenler için çok "lite" bir röportaj olmuş. Web üzerinde md'nin o kadar çok röportaj ve videosu var ki... Buradaki soru cevaplar sadece yuzuncu baskı...

  Bu önemli adamla keske senior editör a.kutsal röportaj yapsaydı da, gerek oyun, gerekse oyun sektörü yatırım fırsatları üzerine kıymetli bir yazı okusaydık.

  Webrazzi adına talihsiz bir roportaj olmuş...

 4. Murat Murat

  evet biraz işlerin tekniğine kimlerle, çalıştıklarına, insanların nelerden kaynak bulup kendilerini geliştirebileceğine de değinilseydi platformlara dillere de değinilseydi daha güzel olurdu.

 5. Barbaros Barbaros

  Yıllar önce kendisine geliştirdiğim oyunu diskete yükleyip gitmiştim...

  indirmek isteyenler için

  http://www.programciyim.com/18-gercek-zamanli-strateji-oyunu-nasil-programlanir