Twitter 10 Milyarıncı Tweet'e Koşarken Türkiye'den Ayda 2.1 Milyon Kişiye Ulaşıyor

Twitter 10 Milyarıncı Tweet'e Koşarken Türkiye'den Ayda 2.1 Milyon Kişiye Ulaşıyor

Sosyal medyanın en önemli araçlarından olan Twitter 10 milyar "tweet'e" yaklaşıyor. Son bir yılda önemli bir büyüme gösteren Twitter'da kullanıcıların toplam yaptıkları tweet, yani sisteme gönderdikleri mesaj, sayısı 10 milyara ulaşmak üzere. Popacular sitesinin yaptığı sayaca göre 10 milyarıncı mesaja sadece 1 gün ve 15 saat kalmış ve sayaç hızla dönmeye devam ediyor.

Twitter'daki toplam mesaj sayısını bulmak aslında çok kolay. Servise gönderdiğimiz her mesaja özel bir URL tanımlanıyor ve bu adreste o mesajın ID'si yer alıyor. Örnek olarak Webrazzi'nin Twitter hesabından gönderilen bu mesajın adresi şu şekilde:

Buradaki 9875564756 sayısı, gönderdiğimiz mesajın 9.875.564.756'ıncı "tweet" olduğunu gösteriyor.

Twitter CEO'su Evan Wiliams'ın geçtiğimiz ay paylaştığı bilgiye göre site son dönemde hiç görmediği trafiklere ulaşmış. Pingdom'un çıkarttığı istatistikler de servisin yükselişini ispatlar nitelikte.

Pingdom'un hesaplamalarına göre Aralık 2009'da aylık 1 milyar tweeti ilk kez geçen site hızla yükselişine devam ediyor. Twitter üzerindeki aktivite Ağustos ayına oranla ikiye katlamış durumda. %17 gibi bir büyüme oranı yakalayan sitenin Mayıs ayında aylık 2 milyar tweete ulaşacağı tahmini yapılabilir.

comScore Türkiye'nin Webrazzi ile özel olarak paylaştığı rapora göre Twitter'ı Ocak 2010'da Türkiye'den 2,118 milyon kişi ziyaret etmiş. Aralık ayı ile kıyaslandığında burada %12.30'luk bir artış olduğunu görebiliyoruz. Ancak Twitter'ın Türkiye trafiklerinde asıl büyümeyi Kasım-Aralık ayları arasında yaptığını da söyleyebiliriz. Rapora göre Aralık ayında servis Kasım ayına kıyasla Türkiye trafiğini %66.21 oranında artırmış.

Aşağıdaki tablodan comScore Türkiye'nin bizlerle paylaştığı, Twitter'ın Türkiye trafiğine dair Şubat 2009 ve Ocak 2010 aralığındaki verilere ulaşabilirsiniz.

Henüz Türkiye'deki Twitter kullanıcı sayıları hakkında kesin ve net bir bilgi vermek mümkün değil. Ancak aylık trafikleri göz önüne alarak servisin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir popülarite yakaladığını söyleyebiliriz.

10 milyarıncı "tweet" hangi ülkeye nasip olacak bilemiyoruz ancak ister misiniz bir Türk kullanıcı tarafından hatta bir Türk marka tarafından gönderilmiş olsun. Hiç fena reklam olmazdı değil mi? ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.