Twitter Ekonomisi: Retweet.com 250 Bin Dolara Satıldı, URL Kısaltma Servisleri Son Gelişme İle Yıkıldı
Yatırım

Twitter Ekonomisi: Retweet.com 250 Bin Dolara Satıldı, URL Kısaltma Servisleri Son Gelişme İle Yıkıldı

Retweet.com açık artırmasını 20 gün önce yazmıştık. Flippa üzerinden yapılan açık artırmada o günlerde 55 bin dolara alıcı arayan servis, dün $250 bin karşılığında satıldı. 45 teklif sonucunda fiyatı $202 bin seviyesine ulaşan servis daha fazla bekleyerek risk almak istemeyen biri tarafından $250 bin karşılığında "hemen al" fiyatıyla satın alındı.

Twitter'ın "retweet" özelliğini kendi içine katmasıyla ana özelliğini kaybeden girişim büyük çıkışını yapamadan kendini açık artırmada bulmuştu. Şimdi gözler Retweet.com'un rakibi ve bu konudaki en popüler site olan Tweetmeme'e dönmüş durumda. Retweet'in satışının ardından Tweetmeme'in nasıl bir tavır takınacağı ve sitenin geleceğinin nasıl olacağı merak ediliyor.

Retweet.com cephesinde bu gelişmeler olurken Twitter dün blogundan yaptığı açıklamayla kendi URL kısaltıcısını site üzerinde devreye aldığını duyurdu. Twitter, geçtiğimiz hafta kullanıcılarının direkt mesaj yoluyla aldıkları phishing ataklarına karşı böyle bir tedbir aldığını dile getiriyor. Şimdilik sadece direkt mesaj alındığında gönderilen e-posta bildirimlerinde URL kısaltma servisi kullanılsa da (http://twt.tl) bir süre sonra tüm site içindeki web bağlantılarında Twitter servisinin kullanılması olasılığı bulunuyor.

Böyle bir durum tabi ki Bit.ly, Tr.im, Ow.ly gibi pekçok url kısaltma servisi için olabilecek en kötü gelişmelerden biri olacaktır. Url kısaltma servislerinin nasıl karlı bir hale dönüştürüleceği düşünülürken, bir anda Twitter gibi bir kaynağın dışında bırakılmak girişim sahiplerinin moralini oldukça bozacaktır.

Twitter cephesinden baktığımızda ise işlerin iyi gittiğini söyleyebiliriz. Başkaları tarafından Twitter üzerinde geliştirilmiş iş fikirlerini birer birer servisin ana özelliklerine eklemek şirketin gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Ancak tüm bunların ötesinde birbiri ardına eklenen özellikler sonrasında Twitter'ın karmaşık bir yapıya dönüşmesi kullanıcıların en son isteyeceği şey olacaktır.

Yorumlar (4)
 1. Ferhat Ferhat

  Rakam bana cok az geldi

 2. Koç Blog Koç Blog

  Birde şu iki satır ingilizce yazı dili bulunan sitelerini Türkçe yapsalarda Türkiye lider olsa twitter kullanımında.

 3. İlter İlter

  Erken konuşmuş olma ihtimaline rağmen, bit.ly gibi kısaltılan linklerin tracking'ine imkân sağlayan URL kısaltıcılarının sırf twitter kendi servisini yarattı diye yıkılacağını sanmadığımı söyleyebilirim.

  Özellikle twitter, facebook ve diğer sosyal ağları etkin şekilde kullanan ve pazarlamasını internet üzerinden yapan özel ve tüzel girişimciler için tracking çok önemli. Twitter'ın bu yeni özelliği tracking'e izin verebilecek kapasitede olmayacaktır muhtemelen.

 4. Oguz Kaan C Kilinc Oguz Kaan C Kilinc

  ben de ilter gibi düşünüyorum. twitter'ın kendi url'lerini kendi kısaltması, url kısaltma servislerine yeni bir oyuncu daha kadar o kadar. örneğin bir bit.ly kadar profesyonelce yapabileceklerini sanmıyorum ki yapmaya çalışırlarsa hata yaparlar...