Online Analiz Servisi Omniture, Sosyal Medya Dinamiklerinin Farkında
Araçlar

Online Analiz Servisi Omniture, Sosyal Medya Dinamiklerinin Farkında

Adobe'un geçtiğimiz sene 1.8 milyar dolara satın aldığı online analiz servisi Omniture, iş yapısını geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Facebook ile olan ortak çalışmasını genişlettiklerini açıklayan şirket, müşterilerine kendi sistemi üzerinden Facebook'ta direkt reklam verebilme, yönetme ve istatistikleri analiz etme hizmetini sunuyor.

Omniture'u incelediğimizde aslında online istatistik servisinden çok daha farklı hizmetleri olduğunu görebiliyoruz. Daha çok online iş optimizasyonu ve ölçümleme aracı olarak tanımlayabileceğimiz servisin ziyaretçi tanımlaması, mobil cihaz analizleri, çoklu site gruplama, çapraz kategori analiz etme ve site navigasyon verimlilik ölçümlemesi gibi farklı özellikleri bulunuyor.

Ziyaretçilerin bir şekilde tanımlanması Omniture ürünlerinin ortak dayanak noktasını oluşturuyor. Sistemde bir gruba dahil edilen ziyaretçi bilgisi farklı araçlar kullanılarak ihtiyaca göre analiz ediliyor. Sosyal Medya'ya da önem gösteren Omniture Facebook, Twitter gibi servislerden gelen ziyaretçileri de ölçümlemesine dahil etmeyi ihmal etmemiş.

Facebook ile yakın ilişki içinde olan servis geçtiğimiz Eylül ayında Facebook uygulamalarının istatistiklerini sunacağını duyurduğunda dikkatimizi çekmişti. Bugün gelinen noktada ise Omniture, şirketlerin Facebook'taki hayran sayfalarının analizinden site üzerinde verdiği reklamların ölçümlenmesi ve kontrolüne kadar çeşitli hizmetler sunuyor.

Omniture'un hakkında bilinmeyen soruların başında ise fiyatı geliyor. Web sitesi üzerinde herhangi bir fiyat bilgisi vermeyen servis, aldığınız hizmetin tipine ve trafiğinize göre fiyat belirliyor. Ek bilgi olarak kısa süre içinde ülkemizde de Omniture'ın Adobe ana distribütörü Medyasoft tarafından satışına başlanacağı bilgisini aldığımızı paylaşmış olalım. GÜNCELLEME: Omniture ürünlerinin hali hazırda euro.message firması tarafından da Türkiye'de satışının yapıldığı bilgisi geldi.

Yorumlar (4)
 1. Hasan Hasan

  Omniture zaten şu anda Türkiye'de euro.message firması tarafından satılıyor

  1. verdiğiniz bilgi yazıya eklendi

 2. çağan çağan

  Omniture yi hiç büyütmeyin. Bedava olan Google Analytics , bin kat daha iyi. 10 yıldır ölçümleme nin içindeyim. Bana göre Usability çok düşük, Learning curve çok yüksek, pahalı ve Adobe Photoshop, drmw vs gibi ürünlerini kullanananı, programları her açtığında cookileyip Omniture da takip ediyor.Bu programları her açtığınızda, yani Lokalde, Omniture dan tonla Cookie yiyorsunuz. Yani, Omniture Adobe almadan önce zaten zor durumdaydı. Google Analytics bedava vererek segmentine darbe vurmuştu.Onu Adobe kurtardı.. Şimdi de, Adobe satın alınca, Adobe ürünlerini lisansız kullanan kişileri, takip etmesi çok kolay.Yoksa, Adobe gidip satın alırmıydı? Yani, Eğer Omniture'u xbank kullanıyorsa, xbank ziyaretçilerini, Adobe ye teslim ediyor. xbank onlara sitesinde cookie atıyor, sonra bu cookiler, Adobe ile birleştirelebilir,Lisansız yazılım sayısı meydana çıkabilir..Çünki Omniture ın sahibi Adobe:)) Eğer Omniture tarafından ölçümlenen bir sitede, isim soyad email vermişseniz, , email ile tanınırsınız. eğer vermediyseniz, İp ile tanınırsınız, x şirkette 100 adet lisansız, 20 adet lisanslı, y şirkette,20 adet lisansız gibi..

 3. Merhaba,

  Adversitement Group bünyesinde hizmet veren Adversitement Türkiye olarak 2008'den bu yana Omniture satış, implementasyon ve danışmanlık hizmetleri yürütmekteyiz. Adversitement'in 2012 yılı avrupa dijital pazarlama partneri olarak seçildiğini de ayrıca belirtmekte fayda var.