MWC 2010: HTC Üç Yeni Telefonunu Tanıttı

Mobile World Congress devam ederken firmalar yeni ürünleri birbiri ardına görücüye çıkartıyor. HTC de üç yeni telefonunu MWC'de duyurdu. HTC Desire ve Bravo, Android 2.1 Eclair işletim sistemini kullanırlarken, HTC Mini Windows Mobile 6.5.3 kullanıyor. Üç modelde ziyaretçiler tarafından beğenilirken, daha dün tanıtımı yapılan Windows Phone yerine eski versiyon Windows Mobile 6 kullanan HTC Mini kafalarda soru işaretleri bıraktı.

HTC Desire

HTC Desire

HTC Desire'ın birkaç fotoğrafı daha önce bazı teknoloji bloglarında yer almıştı. HTC Desire rakiplerine hatta HTC'nin en iyi Android telefonu Hero'ya karşı en büyük avantajı 1Ghz'lik Snapdragon işlemcisini kullanıyor olması aynı işlemci Nexus One'da da  kullanılmıştı. Nexus One'ın yüksek performansı aynı şekilde HTC Desire'da da bulunacağını söyleyebilirsiz.

Android 2.1 işletim sistemi kullanılan üründe HTC'nin Sense arayüzleri kullanılmış. 512 MB ROM ve 512 MB RAM hafızasına sahip ürün MicroSD slotuyla desteklenmiş. 3.7 AMOLED dokunmatik ekrana sahip ürünün ekran çözünürlüğü 480 X 800 pixel. Tabi ki 3G ve Wi-Fi bağlantılarına sahip olan ürün 5 MP oto-fokuslu ve flaşlı kameraya sahip.

HTC'nin Andorid'li telefonlarında ve Nexus One'da da olan trackball Desire ve Legend'da optik hale getirilmiş. Dokunmatik ekranlı telefonlarda iPhone'dan sonra başlayan, tek fiziksel tuşunda optik hale gelmesi ileri ki dönemler için bize ipucu veriyor.

HTC Legend

HTC Legend

HTC'nin duyurduğu diğer Android'li telefonu olan Legend'ın en büyük özelliği Macbook Pro'lar da olduğu gibi yekpare aliminyumdan yapılmış olması. MWC fuarında deneme şansı bulanların olumlu eleştirilerini alan ürün şu anda piyasadaki en şık Android telefon olmaya aday.

Teknik donanım bakımından Desire'a göre biraz daha düşük olan telefon, 1 GHZ yerine 600 MHZ'lık işlemci, 512 MB Ram yerine de 384 MB Ram kullanılmış. Diğer teknik özellikleri Desire ile bire bir aynı olan telefon aliminyum kasası sayesinde performans açısından kardeşinin önüne geçebilir.

İki Android telefonun da yeni ortak özelliği ise Sense arayüzüne eklenmiş olan "Friend Stream" oldu. Arkadaşlarınızın durum mesajlarını izleyebildiğiniz uygulama hakkında detayların açıklanmasını bekliyoruz. Ancak Twitter ve Facebook entegrasyonlarının yapılmış olacağını tahmin ediyoruz.

HTC Mini

HTC Mini

HTC'nin MWC'de tanıttığı diğer telefon olan HTC Mini, Windows Mobile işletim sistemini kullanıyor.HTC HD2'nin daha ufak bir versiyonu olarak piyasaya çıkartılan ürün 3.2 inçlik ekranıyla aslında çokta minik bir telefon değil. 320 X 480 ekran çözünürlüğüne sahip olan telefonda HD2'de bulunan 1 Ghz'lik işlemci yerine 600 Mhz'lik işlemci kullanılmış. 5 Megapixel oto-fokuslu ancak flaşsız kameraya sahip olan Mini, Nisan ayından itibaren Avrupa ve Asya'da satışa çıkacağı söyleniyor.

Windows Phone 7'nin duyurulmasının ardından Windows Mobile 6 bir telefonu satışa çıkartmak çok doğru görünmese de Windows Phone'lu ilk telefonların satışa çıkmasına daha 7,8 ay olduğu düşünüldüğünde HTC'nin neden Windows Mobile 6 kullanmayı tercih ettiği anlaşılıyor.

İnternet dünyası mobil cihazlar ile gittikçe daha çok entegre hale geliyor. Doğan ihtiyaca paralel olarakta cep telefonu üreticileri sürekli ürünlerini geliştirmeye ve daha iyilerini çıkartmaya çalışıyor. Bu anlamda önümüzdeki yılın yine akıllı telefonların yılı olacağını söylersek sanırım çokta yanılmış olmayız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.