Twitter FriendFeed'e Türkiye'de Tur Bindirdi
Analiz

Twitter FriendFeed'e Türkiye'de Tur Bindirdi

Sosyal medya dediğimizde bloglar ve Facebook gibi sosyal ağlardan sonra aklımıza ilk gelen servisler FriendFeed ve Twitter oluyor. Hatta bu ikilinin arasında bir seçim yapmak gerekseydi bir süre öncesine kadar FriendFeed diyenlerin sayısı oldukça fazla olurdu. Ancak durum son dönemlerde oldukça değişti. FriendFeed'in büyümesi Türk internet kullanıcıları boyutunda bir duraklama dönemine girdi ve Twitter kullanımı ülkemizde ciddi artış gösterdi.

Dünyada FriendFeed'in en iyi durumda olduğu pazar olarak Türkiye'yi görmek mümkün. Alexa verilerine göre şu anda servisin ilk 100'de olduğu başka ülke bulunmazken, Türkiye sıralamasında FriendFeed 51. sırada. Twitter'ın ise dünya çapındaki önemli internet pazarlarında ilk 100 dışına çıktığını söylemek mümkün değil. Türkiye'de ise şu anda 27. sırada.

Google verilerini baz alarak genel bir inceleme yaptığımızda son 1 yıl içinde FriendFeed'in Türkiye istatistiklerindeki duraklamasını ve Twitter'ın dikkat çekici yükseliş ivmesini görebiliyoruz.

Verilerin biraz daha detayına girdiğimizde, Google'ın tahminlerine göre FriendFeed'in Türkiye'de aylık 240 bin tekil kullanıcıya ulaştığını, buna karşılık Twitter'ın 1.1 milyon tekil kullanıcı tarafından ziyaret edildiğini görüyoruz.

Aynı şekilde sayfa gösterimi tarafında da FriendFeed Türkiye'de 11 milyon gösterim yaparken, Twitter'da bu rakam 55 milyon seviyesinde.

Tekil kullanıcı yerine toplam ziyareti incelediğimizde de rakamlar FriendFeed için 1.9 milyon, Twitter için 7.6 milyon olarak karşımıza çıkıyor.

Bir süredir anlık paylaşımların Türkiye pazarında FriendFeed'den Twitter'a doğru kaydığını gözlemliyorduk. Ancak işin istatistiksel boyutuna girince bizim gözlemlediğimizden çok daha yoğun bir değişimin söz konusu olduğunu gördüm.

Son dönemlerde çooğunlukla kavgaları ve içerideki tartışmalarıyla sesini duyduğumuz FriendFeed'in, belki de bu yüzden belirli bir grup kullanıcıyı bünyesinden kaçırdığını ya da hiç alamadığını söylemek yanlış olmaz. Elbette, Twitter ile ilgili medya ilgisinin de daha önce Facebook'ta olduğu gibi ateşleyici etkisi olduğunu biliyoruz.

Sistemde paylaşılan içeriklere yorum yazılabildiği için tartışma ortamı olarak kullanıcılar tarafından önceleri hızlıca tercih edilen servisin, bundan sonra geleceği durumu merak ediyorum. Ancak dünyada da olduğu gibi FriendFeed'den yakın zamanda Facebook tarafından önemli bir atılım yapılmazsa benim de şahsen ikinci bir şahlanma beklentim yok.

Yorumlar (6)
 1. Serkan Altuntaş Serkan Altuntaş

  Facebook, FriendFeed'i pazar payı için almadığına göre FriendFeed'in yeniden şahlanması gibi bir şey pek ihtimal dahilinde değil.

  Facebook sadece akıllı çalışanlarına yenisini katmak istedi ve bunu başardı.

  Pownce'in başına gelen FriendFeed'in de başına gelecek ama bu öyle birden olmayacak. Pownce olayında her şey çok açık bir şekilde olup bitmişti.

 2. bi ara Türk twitter civilcivil.com vardı. kapandı sanırım. iyi bi girişim olabilirdi. kendi twitterımız.

 3. Cemil Günel Cemil Günel

  Twitter'ın basit olması bence bu durumu oluşturdu. Yaz gönder başka bir şey yok. Bir de ünlüler ve tv programları tarafından desteklenmesi biraz önünü açtı. Haber kanallarında neredeyse her 4 programın 1 de twitter hesabı var. Çoğu kanalın resmi facebook sayfası yok iken twitter hesabı var.

  friendfeed'in kullanımında şöyle birşey var ; eğer doğru kişileri takip etmez isen çöplüğe dönen bir ana feed'in olur doğru kişileri tanımak için friendfeed'te beli bir zaman geçirmen lazım. Twitter için bu geçerli değil ünlüleri bul takip et ilk etapta giriş ve adaptasyon zamanını kolay aşıyorsun böylelikle sonra yavaş yavaş takip edeceğini seçebilirsin.

  Saygılar.

 4. Facebook gibi özelliğe boğulmuş bir uygulama olmayan Twitter, amaca yönelik ve kullanıcı dostu olmasından dolayı her zaman tercih edilir.

  1. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

   Bir zamanlar ise facebook'un uygulama geliştirme yapılabilmesinin faydalarından bahsediyorduk trendler çok enterasan gelişiyor :)

 5. Bencede Twitter daha iyi. friendfeed türkiyede pek bilinmiyor