Twitter FriendFeed'e Türkiye'de Tur Bindirdi

Twitter FriendFeed'e Türkiye'de Tur Bindirdi

Sosyal medya dediğimizde bloglar ve Facebook gibi sosyal ağlardan sonra aklımıza ilk gelen servisler FriendFeed ve Twitter oluyor. Hatta bu ikilinin arasında bir seçim yapmak gerekseydi bir süre öncesine kadar FriendFeed diyenlerin sayısı oldukça fazla olurdu. Ancak durum son dönemlerde oldukça değişti. FriendFeed'in büyümesi Türk internet kullanıcıları boyutunda bir duraklama dönemine girdi ve Twitter kullanımı ülkemizde ciddi artış gösterdi.

Dünyada FriendFeed'in en iyi durumda olduğu pazar olarak Türkiye'yi görmek mümkün. Alexa verilerine göre şu anda servisin ilk 100'de olduğu başka ülke bulunmazken, Türkiye sıralamasında FriendFeed 51. sırada. Twitter'ın ise dünya çapındaki önemli internet pazarlarında ilk 100 dışına çıktığını söylemek mümkün değil. Türkiye'de ise şu anda 27. sırada.

Google verilerini baz alarak genel bir inceleme yaptığımızda son 1 yıl içinde FriendFeed'in Türkiye istatistiklerindeki duraklamasını ve Twitter'ın dikkat çekici yükseliş ivmesini görebiliyoruz.

Verilerin biraz daha detayına girdiğimizde, Google'ın tahminlerine göre FriendFeed'in Türkiye'de aylık 240 bin tekil kullanıcıya ulaştığını, buna karşılık Twitter'ın 1.1 milyon tekil kullanıcı tarafından ziyaret edildiğini görüyoruz.

Aynı şekilde sayfa gösterimi tarafında da FriendFeed Türkiye'de 11 milyon gösterim yaparken, Twitter'da bu rakam 55 milyon seviyesinde.

Tekil kullanıcı yerine toplam ziyareti incelediğimizde de rakamlar FriendFeed için 1.9 milyon, Twitter için 7.6 milyon olarak karşımıza çıkıyor.

Bir süredir anlık paylaşımların Türkiye pazarında FriendFeed'den Twitter'a doğru kaydığını gözlemliyorduk. Ancak işin istatistiksel boyutuna girince bizim gözlemlediğimizden çok daha yoğun bir değişimin söz konusu olduğunu gördüm.

Son dönemlerde çooğunlukla kavgaları ve içerideki tartışmalarıyla sesini duyduğumuz FriendFeed'in, belki de bu yüzden belirli bir grup kullanıcıyı bünyesinden kaçırdığını ya da hiç alamadığını söylemek yanlış olmaz. Elbette, Twitter ile ilgili medya ilgisinin de daha önce Facebook'ta olduğu gibi ateşleyici etkisi olduğunu biliyoruz.

Sistemde paylaşılan içeriklere yorum yazılabildiği için tartışma ortamı olarak kullanıcılar tarafından önceleri hızlıca tercih edilen servisin, bundan sonra geleceği durumu merak ediyorum. Ancak dünyada da olduğu gibi FriendFeed'den yakın zamanda Facebook tarafından önemli bir atılım yapılmazsa benim de şahsen ikinci bir şahlanma beklentim yok.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.