Sosyal Medya Takip Servisi Monitera Yayına Alındı
Pazarlama

Sosyal Medya Takip Servisi Monitera Yayına Alındı

Angelabs tarafından geliştirilen ve sosyal medya takibi için hem içerik toplama hem de raporlama imkanı sunan Monitera, bugün itibariyle yayına alındı. ideshot'ın da sahibi olan Angelabs'ın yeni girişimi hakkında Aralık 2009'da bir yazı yazmış ve henüz kapalı betada bile değilken sizlerle konuyu paylaşmıştık.

Bir süre önce Monitera kapalı beta yayına başladı ve bu süreçte biz de servisi inceleme fırsatı bulduk. Genel olarak çalışma prensibini anlatmam gerekirse; Monitera, girdiğiniz anahtar kelimeleri belirli zaman aralıklarında internet üzerinde arayan ve bulduğu içerikleri raporlayan bir servis. Bulunan içeriklerin mikroblog, lifestream, haber, resim, video gibi kategorilere de ayrıldığını belirtmiş olayım.

Monitera'nın ücretli bir servis olduğunu daha önce paylaşmıştık. Bugün itibariyle yayına alınan servisin bu sayede paket fiyatları da su yüzüne çıktı.

En düşük paketi aylık $149 olan servis bu paket kapsamında 1 arama, 60 dakikadalık güncelleme periyodu ve 1 kullanıcı için giriş hakkı veriyor. 5 arama, 30 dakikalık güncelleme periyodu ve 10 kullanıcıya kadar giriş imkanı veren Standart paket ise aylık $299. Tüm paketler hakkında detaylı bilgiyi siteden alabilirsiniz.

Kurumsal müşterileri hedefleyen Monitera'nın fiyatları elbette bireysel kullanıcılar için yüksek gelecektir. Ancak bireysel kullanımda zaten istenildiği takdirde bilimum servisler üzerinden RSS ya da e-posta ile benzer haber alma özelliklerinin aktif olarak kullanılması mümkün. Kurumsal kullanımda ise daha fazla raporlama, merkezi erişim ve çoklu kullanıcı ihtiyacı doğacaktır. Bu sebeple pazarda tercih edilmesini mümkün görüyorum.

Ancak dünyada da henüz çok yeni sayılabilecek bir alanda benzer hizmeti veren servislerin arasına katılarak global pastadan pay almaya çalışmayı ve servisi bu yönde geliştirmeyi daha doğru buluyorum. Henüz Monitera için böyle bir global açılım planı olup olmadığını bilmiyorum ancak lokalizasyon ihtiyacı olmayan bu tür bir servisi global olarak modellemenin de fazla problemli olmayağını biliyorum.

Ücretsiz kullanım seçeneği olmadığı için Monitera'yı detaylı inceleme şansınız malesef yok. Kısa süre içinde bu konuyla ilgili basit bir planın devreye alınması hem viral olarak servisin isminin yayılması hem de gerçekten ilgili olan kişilerin Monitera hakkında fikir edinmesi için yararlı olacaktır.

Böyle bir ücretsiz hesap paketlere dahil edilir mi edilmez mi bilemiyorum ancak servisin kullanımını merak ediyorsanız hazırlanan videoyu hemen izleyebilirsiniz.

https://vimeo.com/video/9455096

Yorumlar (10)
 1. Murat Turan Murat Turan

  Servisi inceleyemiyoruz ama bir şey dikkatimi çekti özellikle ana sayfanın tasarımı çok başarılı. Ekran görüntülerindende yine aynı sadelik/işlevsellik dengesi korunuyor gibi.

 2. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Ücretsiz bir deneme çözümünün yaratılması gerektiğine ben de katılıyorum. Fiyatlar da bana oldukça yüksek geldi açıkçası. Elbette üstünkörü konuşmuyorum.

  Global pazardaki en bilinen monitoring araçlarından birinin ücretli versiyonunu kullanıyorum. Videodan izlediğim kadarıyla Monitera'nın o servisten fazlası değil, bilakis eksikleri var. Üç beş küçük artı değer katılmış ama bunların "social media monitoring" kavramına değer katacak artılar olacağını düşünmüyorum.

  Dediğim gibi sadece videodan ne kadar doğru bir inceleme yapılabilir, tartışılır. Hatta tartışılmaz, çok da doğru bir inceleme yapılamaz. Fakat genel olarak "social media monitoring" kavramı üzerine birkaç önerim olacak.

  Muhakkak fiyatlar yüksek tutularak ajanslar ve kurumlar hedeflenmiştir. Buna saygı duymak lazım. Zaten 2010'un 3. çeyreğinden sonra ben ciddi bir pazar payına sahip olacaklarını düşünüyorum. Fakat global pazarlardaki gelişmeleri "izlediğim" kadarıyla 2010 yılı içerisinde open source social media monitoring uygulamaları türeyecek. Bilemedin 2011 başları olsun. Kaldı ki çok sağlam servisler geleceğine inanıyorum ben open source olarak. İşin bu boyutu da dikkate alınıp daha farklı stratejiler geliştirilebilir derim ben. Arda Kutsal'ın global pazarlara açılım önerisini ise şahsi olarak pek doğru bulduğumu söyleyemem.

  Sonuç olarak Metin ve Harun'a buradan mesaj yollayalım. Kesin okuyacaklarını biliyorum çünkü :)

  Gerçekten detaylı inceleme için ücretsiz versiyonunun yapılması gerekiyor. Ya da demo gibi bir cd yapılıp, isteyen ajanslara ve markalara postalanması gerekiyor. Tabii o ajanslara özel birkaç küçük şey eklenirse veya sunum "bireysel" olarak yüz yüze gerçekleştirilirse çok daha etkin geri dönüşler verecektir. Ama dediğim gibi, önce "7 day free trial" :)

 3. Sanırım ücretsiz kullanım paketi sunmayı onlar da düşünmüşlerdir. Herkes tutturmuş bir deneme diye... Bir sebepleri vardır herhalde, hardware, bandwidth vs. Deneme sürümünde oluşacak yığılmayı düşünürseniz altyapının gerçekten kayda değer sağlamlıkta olması gerekiyor. Bir de arkada sürekli çalışacak cron'lar var ki kullanıcı siteye girmese bile bandwidth yiyecek. Dediğim gibi vardır bir sebepleri. Hizmet başarılı görünüyor ama deneyince daha iyi yorum yapabileceğiz.

 4. Genel kural şudur: Eğer bir ürün veya hizmet gerçekten iyiyse:

  -Deneme süresi

  -Ürün iadesi

  gibi avantajlar sunar.

  Eğer bir firma hem deneme/iade süresi sunmuyor hem de yüksek fiyat istiyorsa bunun çeşitli sebepleri olabilir. Mesela:

  -Ürün kalitesiz olabilir.

  -Altyapı yetersiz olabilir.

  -Stratejide hata olabilir.

  -vb...

  Aslında altyapıya gelecek yükten de çok çekinmeye gerek yok. Trial için her başvuran onaylanmak zorunda değil. Talepler alınır. Trial'a uygun görülen firmaya bu trial hakkı verilebilir.

  Yeni servisleri genelde top executiveler değil asistanlar test ederler önce. Her asistan da böyle bir servise kurum bütçesinden $150 veremez.

 5. Kesinlikle böyle bir platform için çok pahalı :S

 6. Bu fiyatları ne ? Neredeyiz ABD, İngiltere, Çin? Bir ürünün fiyatı neye göre belirlenir? Burada neye göre belirlenmiş. Bence ücretli servis listesinde gereksizliğine kavuşmuş bir sistem olarak hayata geçmiş. Yine de başarılar dilerim.

 7. Artık incelemiş birisi olarak yorum yazabilirim: sisteme bayıldık. Çok gerekli bir servis idi, sağolsunlar hayata geçirmişler. Ajanslar ve markalar bu servisi yoğun olarak kullanacaklardır diye düşünüyorum. Kullanmaları da gerekli. Tabii ki henüz eksikleri var ama bunlar zamanla giderilecek ve bir süre sonra da doygunluğa ulaşacaktır. Fiyat konusunda bizim de biraz endişelerimiz vardı fakat Metin bey ile konuştuktan sonra endişelerimiz büyük oranda azaldı. Deneme hesabı olmadığını da nereden çıkardınız :) Sayfadaki gizli linki bulabilirseniz deneme hesabı açabiliyorsunuz.

 8. Bulogcun Bulogcun

  Sosyal medya analizlerini ölçmesi güzel bir uygulama olmasına rağmen , ücretleri yüksek buldum,

  Paket yazı programlarının lisansları bile bukadar diğil , kıyasyapılamaz işlev konusunda fakat bu tarz bir uygulama için bu bütçe aşırı olduğunu düşünüyorum

  Çeşitli ücretsiz buna yakın ve benzer uygulamalar mevcut , fakat aşırı detaycı sunumlar alınamasa da işe yarar veri birikimleri analiz edile bilmekte

  Projeniz ve girişiminizden ötürü sizleri kutlar başarılar dilerim

 9. Emrah Yuce Emrah Yuce

  Pazarda boyle bir acik ve istek var ama simdilik firmalar ne kadar ödeme yapmaya merakli onu Monitera daha iyi görüyordur eminim... Yeni olmanin ve musterilere kendilerini iyice anlatabilmenin zorluklarini umarim cabuk zamanda atlatirlar ve hele ardindan gelecek adimlar TNS ve Nielsen Online'in yonunde olursa bence o zaman dis pazara acilma fikri daha heyecan uyandirabilecektir. Yine de bol sanslar v iyi calismalar...

  Not: Fiyatlardan yakinanlara http://www.trackur.com/ 'a bir goz atmalarini tavsiye edebilirim. Cok aman aman degil ama isinizi gorur belki

 10. Fatih Fatih

  http://www.trackur.com u inceledim cidden çok fiyat farkı var basic kullanım açısından fakat üst paketlerde de çok fazla fiyat farkı yok...İyi çalışmalar