Sosyal Medya Takip Servisi Monitera Yayına Alındı

Sosyal Medya Takip Servisi Monitera Yayına Alındı

Angelabs tarafından geliştirilen ve sosyal medya takibi için hem içerik toplama hem de raporlama imkanı sunan Monitera, bugün itibariyle yayına alındı. ideshot'ın da sahibi olan Angelabs'ın yeni girişimi hakkında Aralık 2009'da bir yazı yazmış ve henüz kapalı betada bile değilken sizlerle konuyu paylaşmıştık.

Bir süre önce Monitera kapalı beta yayına başladı ve bu süreçte biz de servisi inceleme fırsatı bulduk. Genel olarak çalışma prensibini anlatmam gerekirse; Monitera, girdiğiniz anahtar kelimeleri belirli zaman aralıklarında internet üzerinde arayan ve bulduğu içerikleri raporlayan bir servis. Bulunan içeriklerin mikroblog, lifestream, haber, resim, video gibi kategorilere de ayrıldığını belirtmiş olayım.

Monitera'nın ücretli bir servis olduğunu daha önce paylaşmıştık. Bugün itibariyle yayına alınan servisin bu sayede paket fiyatları da su yüzüne çıktı.

En düşük paketi aylık $149 olan servis bu paket kapsamında 1 arama, 60 dakikadalık güncelleme periyodu ve 1 kullanıcı için giriş hakkı veriyor. 5 arama, 30 dakikalık güncelleme periyodu ve 10 kullanıcıya kadar giriş imkanı veren Standart paket ise aylık $299. Tüm paketler hakkında detaylı bilgiyi siteden alabilirsiniz.

Kurumsal müşterileri hedefleyen Monitera'nın fiyatları elbette bireysel kullanıcılar için yüksek gelecektir. Ancak bireysel kullanımda zaten istenildiği takdirde bilimum servisler üzerinden RSS ya da e-posta ile benzer haber alma özelliklerinin aktif olarak kullanılması mümkün. Kurumsal kullanımda ise daha fazla raporlama, merkezi erişim ve çoklu kullanıcı ihtiyacı doğacaktır. Bu sebeple pazarda tercih edilmesini mümkün görüyorum.

Ancak dünyada da henüz çok yeni sayılabilecek bir alanda benzer hizmeti veren servislerin arasına katılarak global pastadan pay almaya çalışmayı ve servisi bu yönde geliştirmeyi daha doğru buluyorum. Henüz Monitera için böyle bir global açılım planı olup olmadığını bilmiyorum ancak lokalizasyon ihtiyacı olmayan bu tür bir servisi global olarak modellemenin de fazla problemli olmayağını biliyorum.

Ücretsiz kullanım seçeneği olmadığı için Monitera'yı detaylı inceleme şansınız malesef yok. Kısa süre içinde bu konuyla ilgili basit bir planın devreye alınması hem viral olarak servisin isminin yayılması hem de gerçekten ilgili olan kişilerin Monitera hakkında fikir edinmesi için yararlı olacaktır.

Böyle bir ücretsiz hesap paketlere dahil edilir mi edilmez mi bilemiyorum ancak servisin kullanımını merak ediyorsanız hazırlanan videoyu hemen izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.