Sahibinden.com Açık Artırma İşine Mi Giriyor?
E-Ticaret

Sahibinden.com Açık Artırma İşine Mi Giriyor?

 • Türkiye'nin en popüler seri ilan sitesi Sahibinden.com'un bir süredir yeni bir girişim için kadro oluşturduğu duyumlarını alıyorduk. Ancak söz konusu yeni girişimin içeriği ile ilgili bilgimiz bulunmuyordu.

Türkiye'nin en popüler seri ilan sitesi Sahibinden.com'un bir süredir yeni bir girişim için kadro oluşturduğu duyumlarını alıyorduk. Ancak söz konusu yeni girişimin içeriği ile ilgili bilgimiz bulunmuyordu. Bugün itibariyle konuyla ilgili güvenilir kaynaklardan bazı detaylar öğrendik.

Duyduğumuza göre şirket bu yeni girişimi tamamen yeni bir kadro, yeni bir marka ve farklı bir lokasyonda kuruyormuş.

Yeni girişimin ne olacağı ile ilgili bize gelen bilgiler Sahibinden.com'un "E-Ticaret" tarafına odaklanacağı yönündeydi. Ancak klasik e-ticaret mi yoksa açık artırma mı olduğu konusunda bir fikrimiz bulunmuyordu. Konuyla ilgili yaptığımız küçük çaplı bir araştırma ile Sahibinden.com'un Yönetim Kurulu Üyelerinin ortağı olduğu İnvado isimli bir şirket dikkatimizi çekti. Eylül 2009'da İstanbul Ticaret Odası'na kaydı yapılan şirket için Kasım 2009'da sermaye artırımına gidilmiş ve şirket sermayesi 1.500.000 TL'ye yükseltilmiş.

Söz konusu İnvado isimli şirketin İTO'ya kayıtlı olduğu şirket sınıfına göre "İnternet üzerinden perakende müzayedeler" kategorisinde yer alıyor olması da özellikle dikkatimizi çekti.

Ancak şirket adına kayıtlı invado.com.tr ya da invado.com gibi bir alan adına rastlamadık. Aksine, invado.com.tr halen boş durumda. Belki bu şirket üzerinden farklı bir marka yaratılması söz konusu olabilir ve şirket sadece çatı görevi görebilir. Bu konuda henüz bir fikrimiz bulunmuyor.

Ek olarak şirket ana sözleşmesindeki şu madde de yine Sahibinden.com'un yeni kurulacak girişimle açık artırma alanına giriş yapacağının göstergesi olabilir.

"İnternet üzerinden her türlü mal ve hizmetin alım-satımını yapmak, dağıtmak, tanıtmak ve pazarlamak ile bu amaçla açık artırma veya eksiltme düzenlemek, internet sitesinde/lerinde ilan almak, ithalat ve ihracat yapmak ve alım satım işlerine aracılık etmek."

Aralık ayında Sahibinden.com'un Yönetim Kurulu Üyesi Mert Aksoy ile Webrazzi.TV için görüşmüş, hatta yeni şirketle ilgili duyumlarımız olduğunu söylemiştim. Ancak herhangi bir açıklama olmamıştı. Şirket mutlaka önümüzdeki günlerde konuyla ilgili bir geri dönüş ya da bilgilendirme yapacaktır. O zamana kadar aldığımız duyumlar ve Sahibinden.com'la ilgili ulaştığımız kaynaklara bağlı kalarak şirketin e-ticaret ve büyük olasılıkla da açık artırma boyutunda bir iş alanına giriş yapmayı planladığı duyumlarımızı sizlerle paylaşmış olalım.

Yeri gelmişken GittiGidiyor.com'un eski Pazarlama Müdürü Hakkı Arıkan'ın da bugün itibariyle Sahibinden.com'un Bireysel ve Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Pazarlama Müdürü olarak yeni görevine başladığını paylaşmış olalım. Konuyla ilgili Hakkı Arıkan'ı aradım ve kendisi bu tür bir girişimden haberi olmadığını, Sahibinden.com'da göreve başlamasının da bununla ilgili değil, Sahibinden.com'un mevcut işi ile ilgili olduğunu söyledi. FriendFeed'de de bu görev değişikliği konuşulduğu için akıllarda soru kalmaması adına paylaşmak istedim.

Konuyla ilgili bir geri dönüş almamız durumunda yazıyı güncelliyor olacağız.

Yorumlar (10)
 1. Geç kalınmış olsa da bu sektöre girmesi güzel. Diğer girişimler, GittiGidiyor karşısında pek fark yaratamadılar ama Sahibinden.com ciddi bir rakip olacaktır. Başarılar

 2. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Hakkı Arıkan'ın transfer edilişine çok şaşırdım. Ama tıpkı futbolda olduğu gibi, sektörde de transfer haberleri canlılık katıyor duruma. Sevindiğimi söyleyebilirim.

 3. Tamisabet Tamisabet

  eBay Mart ayında yaptığı yatırımcı sunumunda yeni yol haritasını açıkladı. eBay CEO’su John Donahoe eBay’in kullanıcılarının tercihleri doğrultusunda yeniden şekillendirileceğini belirtti. eBay gelirlerinde Auctions (açık artırma) gelirlerinin payı ciddi oranda azalırken, fixed price (sabit fiyat, hemen al vb uygulamalar) ve seri ilanların payı önemli ölçüde artmış. Kullanıcılar sabit fiyatlı satış ve alışı, geçen zaman içerisinde açıkarttırmaya tercih etmeye başlamışlar.

  Bu durum kullanıcıların sabit fiyatlı listelemeye kaydıklarını göstermekle birlikte, ebay'in mevcut gelirleri ve iş modeli de aynı şekilde classifieds siteleri için cazip gözükebilir. http://www.tamisabet.com/internet/ebay-yeni-yol-haritasi

 4. Yurdanur Yurdanur

  Hakkı Arıkan bir transfer değildir, GittiGidiyor işine son vermiştir.

 5. Said Murat Said Murat

  Sahibinden.Com ev ilanları ile birinciliği oynadı hep. Sonrasında tüm sistemlerini geliştirdi ve otomobil de başta olmak üzere diğer kategorilere de can getirdi... Güvenilirliği ile de 'gel buraya' demeyi de başardı. Açık Artırma işinde Türkiye'nin bir numarası yıllardır Gittigidiyor.Com... Rekabet artacak diyorum. Ama ikisinin de gözümde güvenli olması bir yana, Gittigidiyor'un bu konudaki tecrübesi başa bir yana! Bakalım, zaman gösterecek...

 6. invado.com alan adı tescillenmiş :)

 7. eBay'de bile "hemen al" şeklinde yapılan alışverişlerde artma gözlendiyse, bu dünya çapında insanların online alışverişi artık sadece ikinci el ürünlerini satmak için değil, oturdukları yerden alışveriş yapacak şekilde benimsediklerinin göstergesi sanırım.

 8. E-Social E-Social

  Ben size aldıkları ve kullanacakları domaini hemen söyleyeyim:

  www.buobu.com

  Sadece Türkiye pisayasası için değil yurt dışı içinde genel bir domain düşünüyorlardı.

  Açılımıda buy or buy manasında imiş.

  1. Utku Çakır Utku Çakır

   Benim domain tahminim www.pazar.com olacağı yönünde...

 9. Ziya Mürsel Ziya Mürsel

  Pazar.com doğru bir tahmine benziyor, sayfadan net anlaşılıyor zaten.

  Bu arada Yurdanur isimli arkadaş Gittigidiyor'dan rakibe transfer olduğu için Hakkı beye kızgın biri sanırım, aklınca çamur atıp intikam almak istemiş. Webrazzi ortamına yakışmamış açıkcası böyle şeylere izin vermek.