Sosyal Medya'nın Yeni Oyuncağı Google Buzz Aramıza Katıldı
Araçlar

Sosyal Medya'nın Yeni Oyuncağı Google Buzz Aramıza Katıldı

Google bugün akşam saatlerinde duyumları dün sosyal medyaya ulaşmış olan, bizim de "Google Gerçekten Twitter'a Rakip Mi Getiriyor?" diyerek paylaştığımız ürününü tanıttı. Google Buzz adı verilen ürün Google'ın sosyal medyada attığı büyük bir adım olarak nitelendirilebilir.

Gmail'e entegre çalışan ancak bunun yanında neredeyse tüm Google ürünleriyle de etkileşimi olan Google Buzz, şirketin sosyal ağ boyutunda şeytanın bacağını kırıp, Facebook ve Twitter gibi önemli rakiplerinden pay almasını sağlayabilir.

FriendFeed'e fazlasıyla benzer bir yapı kuran ama içerikleri Gmail gelen kutunuza da basabilen servis çok kısa süre içinde alışılmış kullanım tarzı sebebiyle kendisine pazarda güçlü bir yer yaratabilir. Diğer taraftan FriendFeed tarzı yorumlu ve beğenmeli (like) yapısı sebebiyle de özellikle Türk internet kullanıcıları tarafından hızlıca adapte olunup, yoğun şekilde kullanılacağını düşünüyorum.

Google Buzz'ın Twitter, Flickr, Google Reader, Blogger, Google Maps, YouTube gibi popüler servislerle entegre olması da tüm bu yayılım potansiyelinin yanında, büyük bir artı değer olarak elbette kendisini gösteriyor.

Sosyal ağların ve sosyal paylaşım platformlarının en önemli sorunu kullanıcı tabanını oluşturmaktır. Ancak Google'ın Gmail ile comScore raporuna göre ayda 176 milyon tekil kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor olması bu konudaki stresi büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Twitter'ın yıllar içinde yakaladığı kullanıcı yoğunluğu Google Buzz'ın Gmail kontaklarınızı otomatik olarak bağlantılara eklemesinden dolayı da yine kolaylıkla aşılabilecektir.

Bu yoğun kullanıcı potansiyeli ve elbette bununla birlikte gelecek olan paylaşım çılgınlığı Google'ın yıllar boyu vizyonunda duran "dünyanın tüm bilgisine sahip olmak" mottosuyla da fazlasıyla örtüşüyor. Google Buzz ile bu hedefine biraz daha yaklaşan Google, sosyal medya tarafında önemli bir güce kavuşacak. Ama bu önemli güç herkese açık olacak bilgiler söz konusu olduğunda kullanıcılar tarafında sıkıntıları beraberinde getirecektir. Bu sebeple Google Buzz kapsamında sadece herkese açık paylaşımlar değil, isteğe bağlı olarak özel paylaşımlar yapmaya da olanak tanınmış. Yani, isteyen kullanıcılar paylaşımlarını dışarıya ve dolayısıyla Google aramalarına kapalı olarak gerçekleştirebilirler.

Son dönemlerde fırsatlarını sesimiz kısılırcasına bağırdığımız ama ülkemizde henüz yeterince hareketlenmiş bir girişimci kitlesi göremediğimiz mobil ve lokasyon tarafında da Google Buzz hazır ve nazır olarak modellenmiş. Çok güçlü bir lokasyon altyapısına sahip servis, Google'ın artık sadece ne yaptığınızla değil, nerede yaptığınızla da ilgilendiğinin çok açık bir kanıtı olarak değerlendirilebilir. Tüm ürünlerinde entegrasyonu ön planda tutan Google, zaten özellikle mobil cihazlar için artık arama bile yaparken lokasyon bilginize talip olduğunu gösteriyordu. Google Buzz ile bu talep çok daha belirgin bir hal almış ve geleceğin, mobil ve lokasyonun vazgeçilmez olduğu bir internet dünyası getireceğinin ipuçları verilmiş.

Şu an için sadece Android tabanlı cihazlar ve iPhone için geliştirilen bir web uygulaması da bulunan Google Buzz, istediğiniz yerden güncelleme yapmanızı sağlarken, yer bilginizle etiketlenmiş içerikler paylaşmanıza da olanak tanıyor. Arayüzlerin klasik Google iPhone arayüzü mükemmelliğinde olduğunu da söylemeden geçmiş olmayayım.

Eğer Google Buzz'ı Andorid ya da iPhone mobil cihazınızda denemek isterseniz, tek yapmanız gereken buzz.google.com adresine gitmeniz. Oradan uygulamayı cihazınıza bir kısayol ile yükleyebilirsiniz.

Google Buzz ile ilgili aslında yazılabilecek daha birçok detay var. Ancak ana hatlarıyla önemli olduğunu düşündüğüm ve benim dikkatimi çeken noktalar bunlar oldu. Eğer servisi kendiniz denemek ve burada paylaşmadığım detayları da tecrübe etmek isterseniz www.google.com/buzz adresini ziyaret etmenizi öneririm. Ayrıca aşağıdaki video da Google Buzz ile ilgili merak ettiğiniz herşeyin cevabını veriyor olacak.

Son olarak Google Buzz'ı nasıl kullanmaya başlayabileceğinizi de söyleyeyim. Servisin linkini Gmail arayüzünde "Gelen Kutusu" (Inbox) sekmesinin hemen altında görebilirsiniz. Eğer henüz göremiyorsanız panik yapmayın çünkü Google sırayla tüm kullanıcılar için bu hafta içinde Buzz'ı aktif hale getiriyor olacak. Kısacası, bugün göremiyorsanız sıra henüz size gelmemiş demektir.

Yorumlar (12)
 1. google ın en büyük avantajı da bu zaten her yeni ürününde kullanabileceği tüm servislerini birbirine entegre etmesi

 2. Yazıyok Blog Yazıyok Blog

  Bu tür rekabetlerin nereye doğru gittiğini izlemek çok farklı bir duygu...

  Bu arada Google hizmeti tamamı ile sunmak için bir süre daha beklenilmesi gerektiğini söylüyor.

 3. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Ben oldukça kullanışlı bir servis olduğunu düşünüyorum. Daha detaylı incelemeler yapmak için henüz erken ama ben görece başarısız Wave hamlesinden sonra buna "olmuş" diyorum. Gerçi "sosyal medya" çerçevesinde iki servis kesişse de, farklı servisler olduklarını da söyleyebiliriz rahatlıkla. Bu süreçte Wave'i nasıl konumlandıracaklarını da merak etmiyor değilim.

 4. Peki, dışarıdan gelen maillerin paylaşımı söz konusu olacak mı?

  Arda bey bir yerde şöyle demiş;

  "Ama bu önemli güç herkese açık olacak bilgiler söz konusu olduğunda kullanıcılar tarafında sıkıntıları beraberinde getirecektir. Bu sebeple Google Buzz kapsamında sadece herkese açık paylaşımlar değil, isteğe bağlı olarak özel paylaşımlar yapmaya da olanak tanınmış. Yani, isteyen kullanıcılar paylaşımlarını dışarıya ve dolayısıyla Google aramalarına kapalı olarak gerçekleştirebilirler."

  Arkadaşlarımdan gelen herhangi bir mailin farklı kullanıcılar tarafından görülmesi mi söz konusu? Arda bey biraz açıklama yaparsa sevinirim.

 5. Nexus One'lar hedeflenerek düşünülmüş bir servis gibi duruyor. Gmail entegre olduğu için zaten ff'den dolayı kullanmadığım twitter'a elveda diyeceğim galiba.

 6. Dmoz_Zede Dmoz_Zede

  Açıkcası pek beğenmedim.

 7. Üretmeyen ülkeyiz. Üretemiyoruz, üretemeyince de genelde paylaşılanlar sıradan veya seri oluyor. Aynı şeyler pişiril pişirilip sunuluyor. Gavurlar öyle mi yapıyorlar üretiyorlar.

 8. Whatever Whatever

  "Google’ın yıllar boyu vizyonunda duran “dünyanın tüm bilgisine sahip olmak” mottosuyla da fazlasıyla örtüşüyor"

  Arda kibarca belirtmişsin sen de işte ! Bu küçük rahatsızlığı hepimiz hissediyoruz bence. Yengeç suyu gibi yavaştan kaynatıyorlar suyu.

  Nedir bu dayatma social network çılgınlığı ? yok live yok msn yok buzz resmen zorla dayatılıyor, herkes kendi fanusunda çılgın bir monolog bağırtısıyla durmadan sesini duyurmaya çalışıyor ancak herkes aynı anda konuşuyor gibi kendini broadcast ediyor, birbirini duymadan dinlemeden. Sektör içinde bir insan olarak durup baktığımda tamam ekmek yiyoruz kenarından ama bu çılgınlığın insanlığa uzun vadede yaramayacağına emin oldum.

  internet girişimciliği yavaş yavaş bir hayal olmaya doğru ilerliyor gibi geliyor bana.

  first time mover avantajıymış, yeni fikirlermiş herkes kobi olacak. bakkal olacak. çünkü google bütün interneti ve yapılabilecek işleri zaten yapıp ele geçirdi.

  Onun bunun ne naneler yediğinden ne düşündüğüyle hiç ilgilenmiyorum benimki de kimseyi ilgilendirmez. Otomatik olarak takip ediyor muşum da ! takip falan etmiyorum kardeşim

  nexus1, gmail, Bu arada chrome da daha adres çubuğuna bişey yazarken yolluyor datayı merkeze, zaten e-maillere göre reklam gösteriyorlar ve benzeri uygulamalar. etc.

  privacy falan zaten yalandı şimdi büyük yalan oldu, big brotherı geçti olay. Bu yaklaşımımla hemfikir arkadaşlar vardır eminim.

  hem bu dediklerimin hepsini boşversek yok ff idi tweet idi buzz idi facebook idi derken zaten kafayı kaldırıp ne kadar verimli olabilir ki insan.

  Google Buzz mı ? sevmedim, istemiyorum ..

  Şu singularity hikayesi oluyosa hep beraber upload olalım bi sunucuya bitsin bu iş.

 9. Orkun Camgöz Orkun Camgöz

  Buzz gibi taklit :)

  İşte yıllar önce Yahoo tarafından başlatılan hizmetin adresi: http://buzz.yahoo.com

  Google biraz esinlenmiş sanırım!

  Hiç yakıştıramadım...

 10. Erdemir Erdemir

  Blogger için olanını en yakın zamanda bekliyoruz :))

 11. Bir ekleme yapmak istedim. Gmail sayfanızın en altında Google copyright yazılarının arasında Turn On/Off Buzz linki bulunmaktadır.

  Bu şekilde Buzz'u kullanmak istemiyor veya Gelen Kutunuzun altında Buzz linkinin olmasını istemiyorsanız burada kolayca kapatabiliyorsunuz.

  Eğer sayfalarında Buzz aktif olmamış olan varsa, yukarıda söylediğim bölüme bir göz atabilirler :)

 12. webrazzi'nin de resmi bir buzz profili olması gerektiğini düşünüyorum -her ne kadar buzz daha yeni bir servis olsa da. techcrunch, mashable vb. gibi oluşumlar hemen entegre oldu mesela.