Daha.net Hosting Alanında Satın Almalara Başladı
Genel

Daha.net Hosting Alanında Satın Almalara Başladı

Kanada merkezli Softcom'un Türkiye'de hizmet veren markası olan daha.net son dönemlerde gerçekleştirdiği satın almalarla dikkatimizi çekti. Tarmhost.com ve Dakikhost.com'u bir süre önce daha.net bünyesine alan şirket bu satın almaları büyüme stratejisi kapsamında sürdürüyor.

Türkiye internet pazarında daha önce stratejik web sitesi satın almaları görmüştük ancak hosting firmalarından bu yönde satın alma haberleri olduysa bile kulağımıza gelmemişti. Daha.net tarafından yapılan satın almaların devam edeceğini de duyduğumuz için konuyla ilgili olarak Softcom Türkiye Genel Müdürü Timur Çataklı ile görüştüm ve stratejileri hakkında detaylı bilgi istedim.

Daha.net'in şu anda satın almak için hedefinde olan firmalar 100 - 1000 arasında müşteriye sahip hosting şirketleriymiş ve bu firmaların aylık gelirleri bazında bir değerleme yapılarak satın almalar gerçekleştiriliyormuş.

Kaç satın alma yapmayı ya da bu satın almalar için ne kadarlık bütçe ayırdıklarını sorduğumda, şirketin ilk tur satın almalar için $100.000 bütçe ayırdığını öğrendim. Yazının başında bahsettiğim şirketler dışında hali hazırda görüşülen birkaç firma daha varmış. Ancak farklı firmalar için arayışları da sürüyormuş.

Türkiye hosting pazarını bir dönem araştırma fırsatım olmuştu ve genel olarak gördüğüm, küçük çaplı, çoğunlukla da bireysel çabalarla ayakta duran birçok firmanın olduğuydu. Bu sebeple daha.net'in satın almalarla büyüme stratejisini hem mevcut ekosistem hem de şirketin pazardaki konumlanması adına doğru görüyorum.

Satın alma yapan bir şirket olarak pazara güç katıyor olmalarının yanında, küçük/orta düzey hosting firmaları için de bir çıkış stratejisi sağlamış oluyorlar. Kaldı ki, gelişmekte olan pazarlarda çıkış stratejisi yaratmanın girişimciler için ne kadar yüksek bir motivasyon sağladığını yakından biliyoruz. Bunun yanında elbette bu satın almalarla kendileri için de hızlı büyüme açısından bir fırsat doğuyor.

Son olarak Softcom'un Türkiye pazarında daha.net'i hayata geçirirken daha.net, daha.com ve daha.org alan adlarını da premium olarak satın aldığını paylaşmış olalım. Şirket bu konuda fiyat bilgisi vermese de, bu 3 alan adı için yaklaşık $15.000 harcandığını duyduk.

Yorumlar (21)
 1. Hizmet kaliteleri çok iyi kesinlikle hostbul.nette tek bir olumsuz yorumları yok canlı destek bölümünden bi tavsiyede bulundum gördüğüm ilgi karşısında çok şaşırdım ,natro gibi böle muhteşem destek veren daha.net gibi firmaların sektörde olması çok güzel bide ülkemizdeki geniş bant fiyatları düşük olsa dahada ucuza hosting hizmeti alıcaz....

 2. Kadir Bulut Kadir Bulut

  Daha.net aşırı reklam yapıyor ve kısa sürede Türkiye piyasasında büyümeyi hedefliyor ve ben bunu başaracağınada inanıyorum..

  1. Hakan Kiliç Hakan Kiliç

   aynen katılıyorum...

 3. Savas Ates Savas Ates

  ihtiyac olan vps sunucusu kiralanmak istendigi canli destek oturumunda karsi tarafa iletilir ve karsi taraf yardimci olabilirim der. soru sormamin akabinde 15 dakika boyunca beklenilir destegin cevap vermesi icin.

  musteri hizmetleri cok ama cok hizli.

  konusma kayitlari

  ======================================

  Emin Gür yazıyor:

  hemen yardimci olabilirim

  Savas Ates yazıyor:

  yeterlimidir?

  birde herhangi bir sorun cikma ihtimalinde

  destek veriyormusunuz

  ?

  daha buradan sorulara cevap veremiyorsunuz nasil is yapacagiz cok merak ediyorum

 4. Mustafa Uysal Mustafa Uysal

  2007'de bilişim kanununun tekrar düzenlenmesi bile illegal hosting satışını önlemedi öyleki elinde reseller olan,vps olan dedicated olan herkes bu işe girişti.Sonra bir çok kişi müşteri portfoyünü geliştiremedi ve kâr'dan çok işin zahmeti üzerlerine kaldı.Böylece bir pembe rüya daha sönmüş oldu.Kısacası değinmek istediğim sağlam bir altyapısı olan şirketin satın alımlar yapması çok kolay.Demekki internet dünyası herkesin sandığı gibi değilmiş.Uyursan Ölürsün,vesselam.

  1. Birge Elif Basik Birge Elif Basik

   Merhaba Mustafa Bey,

   İllegal satışlar aslında en çok büyük şirketlerin başını ağrıtıyor. Vergi, lisans gibi harcamalar yapmayan "korsan" şirketler, çok düşük fiyatlarla müşterinin aklını çeliyor fakat deneyimsizlikleri ve yetersiz altyapıları ile müşteriye çok çektiriyor. Tam bir "ucuz etin yahnisi" durumu.

   daha.net satın almalarını gayet seçici davranarak yapıyor. 100-1000 kullanıcılı ve mutlaka "faaliyet belgesi" olan şirketleri alıyoruz.

   Softcom Aş ve daha.net adına

   Saygılarımla,

   Birge Elif BASIK

   Community Manager

 5. Birge Elif Basik Birge Elif Basik

  Merhaba,

  Şenol Bey ve Kadir Bey'e yorumları için çok teşekkür ederiz. Yakın zamanda alan adlarıyla ilgili bir sürprizimiz de olabilir. Bunu da ilk defa webrazzi'de dile getiriyoruz.

  Savaş Bey,

  Müşterilerimize geri dönüş zamanlarımız ve teknik ekibimizle her zaman övünmüşüzdür, fakat biz de zaman zaman Türkiye'deki internetin kurbanı oluyoruz. Emin Bey sizinle görüşürken internette bir kesilme olmuş ve size geri dönememiş. Bunun için gerçekten çok özür dileriz. Eğer bizimle tekrar kontak kurarsanız, size yardımcı olmak isteriz. Bu teknik aksaklık için tekrar çok özür dileriz.

  Softcom Aş ve daha.net adına

  Saygılarımla,

  Birge Elif BASIK

  Community Manager

 6. daha.net 'in hosting pazarında bir canlılık kazandırdığı aşikar fakat satın aldığı sitelerdeki hakkımızda bölümlerini güncellerlerse daha iyi olacak..

  1. Birge Elif Basik Birge Elif Basik

   Cello,

   Öneriniz için çok teşekkür ederiz. En yakın zamanda ilgilenilecektir.

   Birge Elif BASIK

 7. Seo Ritma Seo Ritma

  1-2 ay öncesine kadar ismini kimsenin bilmediği firma gerçekten pazarda iyi bir yer edinecek ve uzun yıllar hosting alanında hizmet verecek gibi görünüyor.

  Hosting alanında yaşanan sıkıntı ve eksikler iyi tespit edilmiş ve webmaster'ları teşvik için satış başı ücret şeklinde bir ppa programı da sisteme dahil edilmiş.Pazarda yer almayı hak eden bir firma , yollar açık olsun diyorum.

  1. /dev/mach /dev/mach

   Daha.net'in Softcom olduğunu hesaba katarsak, aslen firmanın çok uzun zamandır piyasada olduğunu (1997), 1-2 aylık firma olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

   Pazara girmeleri iyi olmuş, hizmet kalitesinin yükselmesini sağlayacaktır.

 8. Mehemmet Mehemmet

  Yaftalamak gibi olmasın ama Türkiye bu altyapıya sahipken hiçbir yabancı hosting firması aradığını bulamaz. Bunlar da yakın zamanda taviz vermeye başlarlar. Hani ilk izlenim mevzusu. Bence hosting cpu oranları %15'i geçmiyordur hatta geçemez. Bu konuda hosting cpu oranı iyi hiçbir hosting bulamadım türkiye lokasyonlu. Hostgator var bildiğim ve gerçekten harika bulduğum. Onun da teknik desteği ingilizce olduğu için ne yaparım sıkışırsam diyordum bir de baktım ki adamların türk çalışanları bile var. 2 dakikada şipşak işlem tamamdır. Yine de başarılar dileyelim.

  1. Ufukart Ufukart

   mehemmet kardeşim sen hostgator deyince girdim inceledim. harika özellikler mevcut. sınırsızlık süper. Fiyatlar süper. Ta ki sadece linux olduğunu öğreninceye kadar. Vallahi üzüldüm.

 9. Ayhan Aysever Ayhan Aysever

  Daha.net hızlı girdi piyasaya fakat müşterilerine bakmak lazım, memnuniyeti ölçmek lazım. Bir iki kez sıkıntı yaşadılarmı değil softcom, microsoft'a bile ait olsalar bizim kullanıcılarımız yüzüne bakmaz. Ona göre adımlarını atmaları gerekir. Her hosting firmasınıda satın alacaklarmış gibi ve alabilecek güçleri varmış gibi tekliflerle firmalara gitmesinler, kin ve nefret doğuyor sonra.

 10. İyi güzel hoş ancak spam maillerinden bıktım bu gidişle yasal haklarımı arıycam.

  Sayyac.com dan ayrı gelir başka siteden ayrı gelir.

  Ben hostgatordanda hizmet alırım bluehosttanda ama bir kere olsun spam yaptıklarını görmedim.

 11. Ufukart Ufukart

  daha.net'i inceledim. reseller almam gerekiyor. fakat iki adet paket mevcut resellerde. biri bana çok pahalı diğeri çok sınırlı. kurumsala bakayım dedim, yetersiz. kurumsalda esnek paket oluşturma mevcut fakat onda da sıkıntım, domain sınırı oldu. 5 adet domain barındırabiliyordum. bu da yetersiz geldi. Umarım daha.net paketleri, paket seçeneklerini genişletir. ve bunu yakında yapar.

 12. Kemal Kemal

  Sayın yetkili

  bu firma, firma alıyorum diye reklam yapıyor

  ama malesef alım yapmıyor..

  İyi bir reklam yöntemi...

  yeni alımları varsa burdan yazsınlar...

  Sizi de bu haberle iyi kullanıyorlar...

 13. Ufukart Ufukart

  Gezinirken yazdığım mesajları gördüm. Daha.net'in müşterisi oldum. Teknik destek konusunda üstlerine yok. İddia ediyorum. Kendilerini tebrik ederim.

 14. Şener Ay Şener Ay

  BUYURUN ARKADASLAR DAHA.NET DAHA.NET DEDINIZ , HİTİM YUKSELDI TRAFIKTEN SİTEMI KAPATTILAR , GİTTİM 33 YTL VERDIM BİR UST ALANA GECTİM , SİMDİDE HİTİMİN YUKSEK OLMASİ NEDENİYLE , DAHA NETİN CEVABİ ALİN YEDEKLERİNİZİ GİDİN BASKA YERE DİKKATLİCE OKUYUNUZ , DAHA 10 GUN ONCE 33 YTL ALDİLAR SİMDİ İSE GONDERIYORLAR BUYURUN İŞTE BOYLE BIR SACMALİK OLMAZ , UNUTMAYİN Kİ DAHA NETLE CALISAN HERKEZIN BASINA BIR GUN GELICEK BU YAZIKLAR OLSUN VE ŞİMDİ MAHKEMEYE VERİCEM...

  Şener Ay

  Müşteri 31/12/2010 16:27

  Kolay Gelsin , Neden Suspend e Alindi Alan Adi Bilgilendırımısınız

  ----------------------------

  IP Address: 78.176.160.186

  Faruk Aydın

  Yetkili 31/12/2010 16:30

  Bir diğer bildirimi okuyabilirmisiniz rica etsem? aşağıya ekliyorum tekrardan

  Merhabalar,

  Siteniz tekrar sunucumuzu çalışmaz konuma getirmiştir. Açılmamak üzre kapatılmıştır. Yedekleriniz için lütfen iletişime geçiniz.

  ilginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Faruk Aydın

  E: [email protected]

  T: +90 212 259 5500 begin_of_the_skype_highlighting +90 212 259 5500 end_of_the_skype_highlighting

  System Administrator

  http://www.daha.net

  Türkiye'de Internet artık daha.net

  Şener Ay

  Müşteri 31/12/2010 16:33

  Peki Sorun Nedir Hicbir Sey Anlayamıyorum

  Faruk Aydın

  Yetkili 31/12/2010 16:37

  Siteniz saldırı alıyor olabilir, siteniz çok fazla hit alıyor olabilir, yahut kodlamasında sorun olabilir. Ancak buşekidle daha fazla malesef barındaramamaktayız. Yedekleriniz için bir ftp adresi verirseniz tam bir Cpanel yedeğini teslim edebiliriz.

  ilginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Faruk Aydın

  Şener Ay

  Müşteri 31/12/2010 16:41

  Evet Sitem Cok Hit Aliyor Hitin Alma Sebesi ise Bugunden Sonra Biticek , Neden Hit aldigini Biliyorum , 2011 Yili Mesajlari Tebrikleri Resımleri Vs Vs Bu yuzden Aliyor Bugunden Sonra Hitim Dusucek Bunu Biliyorum Daha Trafigim Yukseliyor Diye 33 ytl Fark Odeyip Alani buyuttum Nasıl Simdi Yedeklerinizi Alin Dersiniz Boyle Bir Sacmalik Varmi Bey efendi , Hit Aliyor Diye Alin Gidin Diyorsunuz Musteri Memnuniyeti Bumudur Bu Nasıl Bir iş

  Faruk Aydın

  Yetkili 31/12/2010 16:44

  Malesef bu konuda adil kullanım şartlarını aşamıyorsunuz. Paylaşımlı bir sunucuda barınmaktasınız. Hosting hesabınızı farklı bir domainde kullanmanıza izin verebiliriz ancak malesef defalarca bu konuda bildirim yapmamıza rağmen malesef artık konuyla ilgili yardımcı olamıyoruz, çok üzgünüm.

  ilginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Faruk Aydın

  Şener Ay

  Müşteri 31/12/2010 16:49

  10 Gun Once 33 Ytl Para Odedim Bu Trafik Yuzunden Odeyin Kardesim Geri O Zaman Siz Yardimci Olmaz iseniz Bende Maghkemeye Veririn Bu yuzden Bunu Bildireyim

  Faruk Aydın

  Yetkili 31/12/2010 16:52

  Merhabalar,

  Dediğim gibi satın almış oldunuguz hizmetlerin tamamını farklı bir domainde kullanabilirsiniz.

  ilginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Faruk Aydın

  Şener Ay

  Müşteri 31/12/2010 16:55

  Simdi Napicam Biliyormusunuz Benim Host alicak Paramda Yok , Şimdi Butun Forum Sitelerine Daha.net tin Rezilligi Diye Ticket Cevaplari , Sorun Paylasimlari Hepsini Palasıcam , Hic Merak etmeyin Sorun Deil , Elbet Host Bulunucak , Ama Sunu Bilin Yazmadıgım Yer Kalmıcak Daha Netten Rezillik Ayrica Mahkemeye Vericem Kolay Gelsin

  Faruk Aydın

  Yetkili 31/12/2010 16:56

  Merhabalar,

  Bu konuda sizleri hayal kırıklığına uğrattığımız için üzgünüz. Ancak taktir edersinizki sitenizin yoğun CPU kullanımı diğer müşterilerimizin sitelerinin açılmasını engellediğinde hesabınızı durdurmak zorundayız.

  Şener Ay

  Müşteri 31/12/2010 17:04

  Ben Size Son Kez Yazıyorum , Ya Hemen Ucretimi Geri Yoluyorsunuz Yada Aktif Ediyorsunuz Sitemi Ben Hic Bir Sey almadan Butun Forum Adreslerine Tickette Gecen Konusmalari Hepsini Yayınlıyorum Yayinlicam , Son Bir Olumlu Ya Cevap Yazın Yada Mahkeme zorunla Alicam Paramı Herkez Aiplicak Daha Neti Bunu Unutmayin Ben Her Yerde Daha Neti Ovduysem Eger Kotulemesınıde Siz Kendınız Yapmıs olucaksınız

  Faruk Aydın

  Yetkili 31/12/2010 17:12

  Merhabalar,

  Para iadesi hakkında ancak pazartesi günü muhasebe derpartmanımız bilgi verebilir. Eğer isterseniz talebinizi iletebilirim.

  Şener Ay

  Müşteri 31/12/2010 17:13

  Aktif Ediyormusunuz Etmıyormusunuz Siteyi , Pazartesi Onada Sira Gelicek

  Faruk Aydın

  Yetkili 31/12/2010 17:15

  Malesef şuanda edemiyoruz Şener bey. Üzgünüm.

 15. Daha.net biraz daha prestij peşinde, olması gerekeni yapıyor ama tek sorun şu, bir arada forumlarda DAHA.NET görevlisi diye insanlar geziyordu, denilenleri harfiyen yapıp gold üyelikler alıp gerçekten DAHA.NET olduklarını ispatlıyorlardı, şimdi ise büyüyünce sanırım marka gereğinden dolayı biz hiç oralardan başlamadık diyorlar, geçmişi unutmamak gerek bence. :)

 16. Erdem Pehlivan Erdem Pehlivan

  Hazır kurulumların hiçbirisi çalışmıyor. Daima sorun sorun sorun basit bir dosya gönderimini bile yapamadım. Site geceleri daima kapalı hep yani standart oldu. Yazık o kadar reklam ama iş 0 (sıfır)