Nexus One İlk Haftada Çakıldı!
Teknoloji

Nexus One İlk Haftada Çakıldı!

google-phone-nexus-oneiPhone'un bugüne kadar karşısına çıkan en büyük rakibi Nexus One, ilk hafta satışları konusunda iPhone'un çok gerisinde kaldı. Resmi çıkışı öncesi Google çalışanları tarafından resimleri de sızdırılan Nexus One iPhone'un yanısıra diğer Android'li telefonların da ilk hafta satışlarının altında bitirdi.İlk haftada 1.6milyon satış rakamına ulaşan iPhone'un yanında oldukça geride kalan Nexus One, Droid'in 250.000'lik ilk hafta çıkışına da çok uzaktan bakıyor.

google nexus one  apple iphone 3gs

Motorola Droid'in iyi bir çıkış yapması bunda etkili midir bilemiyoruz, ancak Google'ın anasayfada reklam yapmış olması da pek etkili olmamış gibi.  iPhone 3G'nin 3 günde 1 milyon satışa ulaşmasını düşünürsek Google'ın belkide pazarlamaya daha fazla yatırım yapması gerekebilir.Android'in ilk çıkışından itibaren HTC ile iyi bir ortaklık içine giren Google, Android'i ilk olarak kendi markasıyla çıkarsaydı belki iPhone'la kıyaslanabilirdi. Ancak piyasadaki Android çeşitliliğinden midir bilinmez Google bu kez masaya yumruğunu vuramadı. Yine de ilerleyen zaman Google'ın pazardaki gerçek payını ortaya çıkartacaktır. Ülkemizde de satışına başlanan HTC Hero ile Türkiye pazarına güçlü bir adım atan Android'in, Nexus One'da geldiğinde pazarda nasıl bir pay sahibi olacağı ise merak konusu.

Yorumlar (1)
  1. Bence kıyaslama olarak yalnışdır. Çünki iPhone da Motorola hardvvare pazarındakı ilk ürünlerini satışa sunmamışdılar. Onların önceden belli bir müşteri kitleleri, belli bir hayranları vardı. iPhone 3Gs`dən önce de iPhone vardı, Motorola Droid`den de önce Motorola telefonları vardı. Ama Nexus One`dan önce Google`un bırakın telefon, her hangi bir hardvvare ürünü bile yokdu. Bundandır ki, ilk zamanlarda satış az ola bilir. Bazı insanlar diğer telefonları belli bir kampanyalarla almışlardır, belki de telefonların taxsitleri bile bitmemişdir. En azından kendi markalarından olan bir ürünle değişdirmeleri daha kolaydır, diğer markaya oranla.

    Diğer bir taraf ise iPhone 3Gs ilk andan 8 ülkede satışa çıkmışdı, Nexus One ise bildiyim 2 ülke ( yalnış aklımda kalmışsa özür dilerim, düzeltdin ). Hatta Azerbaycandan bile Amerikadakı tanıdıklara sipariş edenler oldu.

    Diğer tarafdan bir de benim gibi düşünenler vardırki, ilk üründe aksaklıklar daha fazla olacakdır, bunlar bertaraf etmesi için zaman gerekli. Belli bir zaman geçsin, aksaklıklar giderilsin ondan sonra Nexus One`a geçerim.

    Yani bence Google`un hayal kırıklığına uğrayıp uğramadığı 2010 sonunda belli olacakdır.