Quancast 2009 Mobil İnternet Raporunu Açıkladı!

Quancast 2009 Mobil İnternet Raporunu Açıkladı!

Genel anlamda yüksek bir mobilleşme gördüğümüz 2009 yılının mobil trendleri Quancast tarafından bir rapor ile paylaşıldı. Rapora göre mobil internet kullanımının Kuzey Amerika'da  %110 (Aralık09 - Aralık08), global düzeyde ise %148 artışı gerçekten dikkat çekici. Ülkemiz için özel bir sonuç göremesek de akıllı telefon pazarı ve Ağustos'ta başlayan 3G mobil deneyimimizin bizde de yüksek oranlarda mobilleşme sağladığını biliyoruz. Avrupa'daki internet kullanım oranlarımızın zamanla mobile yansıyacağını düşünerek de bu fikri destekleyebiliriz.

mobil internet grafik 1

Mobil internet kullanımını körükleyen iPhone'un yanında Kuzey Amerika'da Android'in Blacberry'yi yakaladığı da raporda paylaşılmış. Motorola Droid ise iPhone'dan bu yana en büyük çıkış yapan akıllı telefon olarak not edilmiş, ki artık Android'in mobil pazara yeni bir kırılma noktası ekleyeceği ve zirvede çok sıkı bir rekabetin olacağı çeşitli kaynaklardan (I-II) görülebiliyor.

vendors quancast

Mobil internet erişimin cihazlar ve kıtasal anlamda değişimi de genel sektör beklentileriyle uyuşuyor. Amerika kıtasında rakipsiz olan Apple, sadece Afrika'da Nokia'nın pazar payını kıramamış gözüküyor. Mobil cihaz pazarının en eski ve güçlü oyuncularından Nokia, akıllı telefon pazarına attığı adımları daha istikrarlı bir hale getirmeye çalışsa da Apple'ın yanında Blackberry, Motorola, HTC ve Samsung'un ataklarıyla da başetmek zorunda kalacağı çok açık.

mobil işletim sistemi quancast

Mobilleşmeye tadını veren mobil işletim sistemleri üzerinde de iPhone OS zirveye hakim. Symbian ve Java'nın halen belirgin değerler paylaştığı grafikte, Kuzey Amerika'da bir Android dalgasının yükseldiğine şahit oluyoruz. Bunun da nedeninin Motorola Droid olduğuna hiç şüphe yok. Blackberry, RIM OS ile kendine bir yer açmış olsa da, Google'ın Nexus One ile yapacağı çıkışa karşı pazar payını korumak konusunda sıkıntı yaşayabilir.

Raporun diğer paylaşımlarından mobil tarayıcı rekabetinde ise Safari, Opera, Nokia ve Blackberry'nin aldığı paylar dikkat çekiyor. Quancast'ın genel analizlerinin yanında hazırladığı özel bölümler de var. Apple tarafında iPod ve iPhone'un mobil internet yansımaları benzer olsa da iPhone'un bir adım öne çıktığını görmek mümkün. Android'in HTC ile uyumunu aşan tek marka ise tahmin edeceğiniz gibi Motorola. Google'ın bu çıkışı gecip geçemeyeceğini ise birlikte göreceğiz.

Diğer markalarda Droid'in Motorola'ya can verdiğini, RIM OS ve Palm'ın Android'e karşı kan kaybettiğini, HTC'nin Kuzey Amerika çıkışını ve Symbian'ın geçirdiği zor zamanları görmek mümkün.

Yeni yıl hediyelerine dair mobil eğilimelere de değinen raporda ABD ve İngiltere için ilk sırayı Apple iPod almış.  iPhone ve Nintendo Dsi ise 2. ve 3. sırayı paylaşıyor. Merak edenler tüm rapora şuradan ulaşabilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.