2010'da Türk Blog Camiasını Bekleyenler
Blog

2010'da Türk Blog Camiasını Bekleyenler

2009'u geride bırakırken Türkiye'nin en değerli blog kümesi Webrazzi adına oldukça güzel bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Webrazzi çatısı altına eklenen Teknorazzi ve Webrazzi Global'in yanında Blograzzi'nin de yeniden doğuşunu yaşadık. Blograzzi ile profesyonel blogların altyapısına katkıda bulunurken Türk blog camiası için bir 2010 muhasebesi yapmanın da doğru olacağını düşündüm.

İşte 2010'a dair Türk blog camiası hakkında düşündüklerim;

1) Blog Servisleri: Wordpress'in 2010 yılında 3 yeni versiyonu(v3.0, v3.1, v3.2) ile tanışacağız. Son versiyon(v2.9 Carmen) ile resim düzenleyici gibi yeni özellikler sunan Worpress artık çok daha kollektif bir altyapı sunacak. Ancak yine de eklentilere ihtiyaç duyacağız. Bu kapsamda eklentiler de profesyonelleşerek daha önce paylaştığımız WpPlugins gibi çeşitli pazarlarda alıcı bulabilecek. Ülkemizde ise Wordpress arayüzü tasarımcıları artacak, profesyonel Wordpress tasarımları kabul görecek.

Diğer servislerden Blogger ise daha kişiselleştirilebilir bir arayüz kazanabilir ancak Wordpress'in gerisinde kalmaya devam edecek. Drupal, Joomla gibi CMS yazılımlarının yükselişleri yine kendi kullanıcı kitlesi ile sınırlı kalacak. Tumblr hızlı çıkışı ile dikkat çekecek.

2) Profesyonel Bloglar: Profesyonel blogculuk daha iyi anlaşılacak ve gelişmeye başlayacak. Dikkat çekecek Türk  internet girişim ve yatırımlarına paralel olarak bloglar ve blogculuk da önem kazanacak. Tematik bloglar artacak, Webrazzi global açılımını bir üst seviyeye taşıyacak ve Türkiye'de ilkleri yapacak. :)

3) Pazarlama: Blogların profesyonelleşmesi ve trafik oranlarının artmasıyla bu konu üzerine pazarlama çalışmaları giderek artacak ve markalarla blogcular birbirleriyle daha sıcak bir ilişkiye girecek. Dijital ve geleneksel medya tartışmaları alevlenecek, geleneksel medya bitmeyecek ama işin dijitale kaydığını kabul ederek yeniliklere ayak uyduracak. Blog yarışmaları bu sene daha fazla ses getirecek ve daha çok katılım alacak.

4) Microblogging ve Sosyal Medya: Bloglar bilgi ve başvuru kaynağı olarak yerini koruyacak ama tartışmalar ve fikir alışverişleri bu tarz servislerde kalacak. Bu servisler gerçek zamanlı arama teknolojileriyle ön plana çıkacak ve kullanıcıların bloglara ulaşmasında bir ara basamak olacak. Sosyal medyanın CRM tarafı gelişecek ve bunlar bloglarla desteklenecek.

5) Kurumsal Etki: Kurumsal blogların sayısı ve canlılığı artacak. Kurumlar blog konusunda profesyonel destek alacak ve kendi blog pazarlamasına başlayacak. Kurumsal bloglar kendi aralarında yarışacak.

6) İçerik ve Dizinler: Bloglarda kopyacılık devam etse de kaliteli içerikler artacak. Arama motoru optimizasyonu içerikli bloglar artacak ve bu alanda gelir elde edilecek. Blogların niteliği önemsenecek ve yeni blog dizinleri piyasaya çıkacak. Eski site dizinleri değer kaybedecek.Bu genel tabloyu çizmek zor olmasa da aklımızda olması açısından paylaşmak istedim. Siz de fikirlerinizi ve blogunuzun 2010 planlarını bizimle paylaşabilirsiniz.Umarım bloglarını ihmal edenler artık daha kaliteli ve sürekli bir çizgi yakalar. Yeni yılda herkese iyi bloglamalar. :)

Yorumlar (25)
 1. Mustafa Ulu Mustafa Ulu

  Blogküre'nin http://blogkure.net/) de 2010'da camiaya faydalı olacağına inanıyorum.

 2. Sezercan Sezercan

  Öncelikle çok iyi analiz etmişsin arda abi tebrik ederim.Bu sene hepsinin diyemesekte kurumsal blogların çoğaldığını gördüm bloggerın hızlı ilerlemesini bekliyorum ben wordpress ile kalite farkı çok büyük yakalaması zor yani.Yeni blog dizini derken anlıyamadım onu açarmısın biraz abi?

  1. Sercan Sercan

   Dikkatini çekerim.

   Fırat Demirel tarafından 30 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır.

   1. Sezercan Sezercan

    çok özür:D

 3. Yusuf Yusuf

  Biri wordpress geliştiricilerine çok yazarlı şekilde wordpressi kullanan çok blogun olduğunu söylemeli.Bir yazarın yazısını gönderip denetim beklemesini ancak yazı düzenleme panelinde görebiliyoruz.Taslaklar başlangıçda görünmesine rağmen taslaktan daha önemli bir yazının görünmemesi absürd.

  Pazarlama maddesine pek katıldığımı söyleyemeyeceğim.Geçen senelerde de blogların öneminin artacağını ve ağırlığını hissettireceği konuşuluyordu ama fos çıktı.Umarım olur ama pek sanmıyorum.Bu arada blograzzi'nin blog halini görmek sevindirdi beni.Arda Bey'in bloxoo ile bir alakası var mı yok mu bilmiyorum ama blograzzi'yi arattı.Bundan sonra buraları daha fazla kolaçan edeceğim demek ki...

 4. ömer ömer

  Bunlar olmasını temenni ettiğin şeyler gibi görünüyor ve aslında olması gerekenler fakat şu içerik kopyalama olayı çok can sıkıcı birde kopyalayanların googleda daha ön sıralarda çıktığını görmek gerçekten bu işten bir anlıkta olsa soğutuyor. Umarım herşey anlattığın gibi olur :)

 5. Sercan Sercan

  Çok doğru tespitler. Şu anda www.plusturk.com adresinde blog tutmaktayım. Burada bloglamaya bir gün önce başladım. Bloglama işinde kendimi geliştirdikçe Webrazzi gibi büyük portallarda yazar olmayı da düşünüyorum. Yaşım daha küçük ama kendimi sürekli geliştiriyorum.

  Bu arada Webrazzi.com'a yazar olmak isteyenlerde ne gibi özellikler arıyorsunuz?

 6. Turgay Turgay

  2010 yılında blogculuk nefes kesecek. Ben özellikle de Wordpress sisteminin yeni sürümlerini oldukça merak ediyorum.

 7. Hakan Engin Hakan Engin

  Profesyonel ve kaliteli blogların aratacağına inanıyorum. Tabi kopyacılıkta artacaktır ancak bu bir yere kadar. Hırsız bir süre sonra yaptığı işin saçmalığını görüyor ve birşeyle rüretme çabasıan giriyor.

  1. Sercan Sercan

   Aslında web siteleri için özgün yazılarını yayınlamadan önce online olarak tescil ettirebilecekleri bir sistem olsa çok iyi olurdu. Örneğin yazıyı yayınlamadan önce o sistemde online olarak tescil yada kayıt ettirirdik ve bir adli süreçte burayı delil olarak yada kaynak olarak göstererek hakkımızı arayabilirdik. Böylece çalıntı yapan kişilere karşı yasal haklarımızı rahatça arayabilirdik. Ancak böyle bir proje ya resmi bir kurum tarafından yapılmalı yada resmi bir kurum tarafından desteklenmeli. Mesela webrazzi'de bu işi tescilrazzi.com adı altına yapabilir :P

 8. Cemil Günel Cemil Günel

  Bloglar çoğalırken sırf bu blog yazma işini bir iki tanıtıma giderim bir iki bedava bişey götürürüm diye yazan blocular çoğalacak gibime geliyor. İçerik kalitesi ve özgünlüğü artmak zorunda kalacak yoksa silinip gidecek bir çok blogcu çünkü çok fazla aynı konu hakkında aynı yorumu aynı üslüpla okumak zorunda kalıyoruz özellikle futbol ve teknoloji blogları sanki birbirine benzemeye başladı.

  Saygılar.

 9. Tempoky Tempoky

  merhaba,

  wp ile kurmaya başladığım ve hala devam etmekte olan içerik genişlemelerim devam etmekte.

  sitede şu an kullanıcı kaydı kabul edilmemekte,

  çünkü kullanıcıları gruplandıramamaktayım.

  bunun için "kod" desteği alacağım.

  wp ile ilgili kötü yorumlar duydum.

  çok kullanıcılı olduğunda yönetim sıkıntılı olur dediler.

  sizce ne kadar doğru?

  1. Bunun için yakında Open Source bir sistem daha yayınlaşmaya başlayacak. Şuan test aşamasında olmasına rağmen kullananlar var. Üyelik sistemi, grup oluşturma gibi özellikleri ile üzerinde çalıştığım bir sistem. Yakında sizde duyacaksınız.

 10. Patron Patron

  1 yıldır blog yazıyorum fakat son 3 aydır aktif olarak ilgileniyorum blogla. Aslında saçma seo gibi şeylerle uğraşmak yerine özgün ve doyurucu içeriklerle blog yazıyorum ve aylık 800 dolar gibi bir gelirim var. Bence bir blog için iyi bir gelir.

  Blog yazarları az kazansa da kazanmaya devam edecek. (Google politikalarında değişiklik olursa)

 11. Can Ender Gök&c Can Ender Gök&c

  Dost acı söyler, o yüzden kızmaca, darılmaca yok, baştan söyleyeyim.

  2010'da da blog dünyası ne yazık ki şöyle bir yer olmaya devam edecek:

  - Blogunuzdan para kazanamamaya devam edeceksiniz, ama siz yine de internetten para kazanma yollarını anlatan yazıları heyecanla okumaya devam edeceksiniz.

  - Sitenizin trafiği bir türlü artmayacak, amatör bir blogcu olarak fotokopi basarak ulaşabileceğiniz sayıda insana, bu sefer internet üzerinden ulaşmaya devam edeceksiniz. Elbette, blog trafiğini tavana vurduracak ve takipçi sayısını katlayacak taktikleri anlatan yazıları büyük bir iştahla yalayıp yutacaksınız.

  - Orijinal birşey yazanlara imrenecek, nasıl olup da o sıklıkla o kadar ilgin şeyleri yazdıklarına akıl sır erdiremeyeceksiniz.

  - Blogunuzla ünlü olmayacaksınız, herhangi bir yayın organında isminiz geçmeyecek.

  - Sonuçta blogunuz sizin gerçekten hobinizse, yazmaktan zevk alıyorsanız ve yukarıdaki hedeflere takmış değilseniz, blogunuz ve siz mutlu bir şekilde yaşayığ gideceksiniz.

 12. Azizerkut Azizerkut

  Blog yazmak bence para kazanmaktan çok okur bulma ve okurlarla paylaşıma gidebilme açısından önemli bir deneyim.

  Yeni şeyler paylaşabilenler açısından blog her zaman rahatlama noktası olacaktır.

  Birde "patron" 800 dolar getirili bloğunuzu merak ettim ne içeriyor adres verirseniz memmun olurum.

  1. İlter İlter

   Ayda 800 Dolar kazandığı için, internette yaptığı yorumlarda kendi blogunu desteklemek için link vermeye bile ihtiyacı olmuyor demek ki :)

 13. Deniz Gülsoy Deniz Gülsoy

  Kaliteli blogların değeri zaman içinde anlaşılacak ve sürekli ziyaretçi alacaktır. Bazen bloglamanın asıl mantığını kaçırıyoruz, "Sürekli ve devamlı bilgi güncellemek" buna değer veren bloglar zamanla öne çıkacaktır.

 14. Bora Akson Bora Akson

  Çok fazla sayıda blog mevcut ve bunların bir çoğu çok uzun süredir update edilmiyor. Bu çöplüğün içinden çıkıp sıyrılabilmek kolay değil. Umarım ben bunu kendi siremde başarabilirim.

  Bugünden itibaren http://www.boraakson.com'da bloglamaya başlıyorum.

 15. Çok fazla çöplüğü andıran blog sitesi var bence en mantıklısı İngilizce içerikli bir blog yazmak tabi ki amaç bunu başarabilmek. Hem yabancı dil zorluğu hem de kulvardaki rekabet biraz daha uygulanamaz yapıyor.

  http://www.blogbloginger.com isimli bir makale sitesi ile blog hayatıma devam etmekteyim.

  Saygılar

 16. Serdar Günd&uum Serdar Günd&uum

  Bence blog hizmeti veren blogspot, wordpress ve blogcu gibi web servisleri üzerinden blog yayını artacak. Artık kimse hostin alıp cpanel, wordpress vb. CMS lerle boğuşmak istemiyor. Hazır web servislerini tercih ediyor.

  1. Burak Diri Burak Diri

   Tahmin ve beklentilerinizin gerçekleşecegi düşüncesindeyim. gittikçe profesyonelleşen bloglar cazibeli gösterlişliliğini sürdürdükçe hazır web servisleri revaçta olacaktır.

 17. Tuucem Tuucem

  cok güzel seyler olcak gercekten

 18. Yeniilan.net Yeniilan.net

  Bugün tarihlerde 2010 ve tamda sizin tahmin ettiğiniz gibi yeni bir dizin ortaya çıktı. Adı ise yeni ilan.net blog geliştirme dizini. bloğunu tanıtmak ve geliştirmek isteyen herkes bence bu blog dizinine kayıt olmalı. Saygılarımla.

 19. Blogçuluk bitiyor ve yerini microblogging alıyor. Artık facebook, frienfeed ve twitter gözde..