Alexa der ki; Online Ekonomi Gelişiyor, Türkiye Twitter'a İyice Bağlanıyor!

Alexa der ki; Online Ekonomi Gelişiyor, Türkiye Twitter'a İyice Bağlanıyor!

Gönül ister ki, Türkiye'de Alexa dışında da başvurabileceğimiz kaynaklar olsun ancak malesef şu aşamada düzenli bilgi almak için bu tür kaynaklarımız bulunmuyor. Çoğu zaman eleştirsek de, Alexa sadece bizim değil sektörün birçoğunun başvuru kaynağı durumunda ve bir şekilde ülkemizdeki internet kullanımının genel durumunu yansıtabiliyor.

Son günlerde Alexa 100'ün Türkiye listesinde bazı değişimler olduğuna dair bilgiler alıyorduk. Özellikle Sahibinden.com'un Türkiye'nin ilk 10 sitesi arasına girmiş olması bizim önem verdiğimiz gelişmelerden birisiydi. Durum böyle olunca son dönemlerin de bir yansımasını almak için Alexa 100 Türkiye listesini biraz incelemek istedim. Türkiye'deki online ekonominin gelişimi ve sosyal medyanın gücünün artışı gibi çeşitli noktalar dikkatimi çekti. Hatta, acaba yakında Twitter Türkiye'de de SMS servisini devreye alır mı diye düşünmeye bile başladım.

Konuyu dağıtmadan sırayla ilerleyelim...

Öncelikle Sahibinden.com belirttiğim gibi Alexa'da Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 10. sitesi konumuna gelmiş. Google, Facebook, Windows Live, YouTube, Hurriyet.com.tr, Milliyet.com.tr, Blogger.com ve MyNet'ten sonra listedeki yerini alan Sahibinden.com'un Yönetim Kurulu Üyesi Mert Aksoy ile daha önce Webrazzi.TV için yaptığımız röportajımızda sitenin trafik istatistikleri dile getirilmişti.

Alexa'daki durumdan sonra kendilerinden aldığım bilgiye göre şu anda Sahibinden.com ayda 1.1 milyardan fazla sayfa gösterimi yapıyor ve 11.5 milyon farklı kişi tarafından ziyaret ediliyormuş.

1157866_86004329Sahibinden.com'un Rapidshare ve benzeri birçok sitenin üzerinde bir pozisyonda yer alması Türkiye internet pazarı için birşeylerin olumlu yönde gelişimini sürdürdüğünü gösteriyor diyebilirim. Alexa 100'de Türkiye internet pazarının ekonomik gelişimi açısından değerli bulduğum GittiGidiyor, Hepsiburada, Araba.com gibi girişimler de dikkat çekiyor ve bu olumlu tabloyu destekliyor.

Sanal POS kullanımı, yani gerçek anlamda online alışverişin döndüğü girişimler, açısından da incelediğimizde Türkiye e-ticaret pazar hacminin çok büyük bir parçasını paylaşan GittiGidiyor ve Hepsiburada'nın Alexa verilerine göre yükselen istatistikleri önümüzdeki yıllar için ülkemizdeki online ekonominin tahminlerimiz seviyesine geleceğini gösteriyor.

Alexa'nın derinlerine bu kadar inmişken Twitter ve FriendFeed'in durumları da gözden kaçmadı tabi ki. 31. sıradaki Twitter ve 48. sıradaki FriendFeed pazarımızın popüler global girişimlere ne kadar hızlı adapte olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu. Dünya ile yaklaşık olarak aynı dönemlerde ülkemizde de trendi yükselen girişimlere zaten artık alıştık. YouTube ve Facebook'un büyük bir aşkla sahiplenildiği gibi Twitter da Türk internet kullanıcılarının bağrına bastığı girişimler arasındaki yerini alıyor.

Konudan konuya atlıyor gibi olmak istemiyorum ama, yeri gelmişken Twitter'ın son dönemlerde yaklaşık bir yıl önce birçok ülke için devre dışı bıraktığı SMS ile bilgilendirme servisini tekrar bazı ülkeler için devreye almaya başladığını da söylemiş olayım. Şirketin SMS entegrasyonunda farklı ülkeler için de planları bulunuyormuş. Türkiye'deki Twitter kullanımının artışı ile yakın zamanda SMS ile tweet almak ya da göndermek mümkün olursa, yeni bir Facebook vakası yaşayacağımızı hatırlatmak isterim. Bu durumda özelllikle pazarlama çalışanları için FriendFeed'i rafa kaldırıp Facebook ve Twitter ikilisine yaklaşmak yerinde olacaktır. Nasıl olsa FriendFeed de Facebook değil mi zaten? ;)

Twitter'ın İngiltere ve Yeni Zelanda'da Vodafone'la çalışıyor olması Türkiye pazarında da bu şirketle anlaşma ihtimalini artırır mı bilemiyorum ama bu gelişmeyi yakından takip ediyor olacağız diyebilirim.

Uzun lafın kısası, sabahın erken saatlerinde Alexa'yı incelerken ülkemizin online ekonomi ve sosyal medya popülaritesi açısından 2008 yılındaki tahminlerimiz doğrultusunda yoluna devam ettiğini gördüm ve memnun oldum. Dünya internet pazarları arasında hali hazırda gözde bir pozisyonda olan Türkiye'nin, gelecekte bu pozisyonu çok daha iyi noktalara getireceğine inanıyor ve 2010 yılı için bu seneden daha ümitli olduğumu söylemek istiyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.