Bir süre için Twitter'dan SMS beklemeyin
Genel

Bir süre için Twitter'dan SMS beklemeyin

Twitter dün yaptığı açıklama ile İngiltere numarası üzerinden SMS alan ülkelere, artık güncellemeleri göndermeyeceğini bildirdi. Yani Türkiye'den Twitter'dan takip ettikleri kişilerin durum mesajlarını alan kullanıcılar SMS beklemesinler. Ancak kullanıcının kendi durumunu güncellemesi için hali hazırda kullandığımız İngiltere numarası kullanılmaya devam edilebiliyor. Yani, sadece SMS gelmiyor ama SMS atabiliyoruz.

Bu kararın arkasında Twitter'ın Amerika, Kanada ve Hindistan dışındaki ülkelere yaptığı SMS gönderimlerinin şirkete kullanıcı başına yıllık $1000 gibi bir maliyeti olması yatıyor.

Bilindiği üzere Twitter'ın haftalık 250 mesaj limiti hali hazırda bulunuyordu. Buna rağmen söz konusu kullanıcı başına düşen maliyet oldukça yüksek durumdaymış.

Ancak Twitter uluslararası kullanıcılarını düşünerek önümüzdeki hafta ve aylarda Avrupa'daki ülkelere lokal operatörlerle yapacağı anlaşmalar ile SMS ile güncelleme hizmetini lokal numaralar üzerinden sunacağını da yaptığı açıklamada belirtti.

Söz konusu Avrupa ülkeleri arasında Türkiye var mıdır bilmiyorum ancak olduğunu tahmin ediyorum.

Twitter'ın hali hazırda oldukça fazla Türk kullanıcısı olduğunu biliyoruz. Alexa istatistiklerine göre Twitter'a en çok trafik sağlayan Avrupa ülkelerinin sıralamasına bakacak olursak durum en çoktan en aza doğru şöyle: Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya, Hollanda, Türkiye, Avusturya, Fransa, İrlanda, İsviçre, İsveç.

Bu sıralamaya göre Türkiye Twitter'ı en çok kullanan 6. Avrupa ülkesi konumunda.

Avrupa'daki ülkelere özel lokal SMS numaraları sağlayacağını belirten Twitter'ın bu kapsamda Türkiye'yi göz önüne alacağını tahmin ediyorum. Eğer bu olur ve Türkiye'ye özel SMS numarası sağlanırsa Twitter'ın ülkemizdeki kullanımının nasıl bir ivme kazacağını da tahmin edebiliyorum. Yeni kullanıcı anlamında artış çok fazla olur mu sanmıyorum ama güncellemeler anlamında olacağı şüphesiz.

Eğer Twitter'ın Türkiye'deki GSM operatörleri ya da çözüm ortakları ile görüşmesi olup olmadığını bilen arkadaşlar varsa bilgi verebilirlerse çok değerli olur.

Bu arada TechCrunch'daki dostumuz Mike Butcher, Twitter'ın bu kararı ile ilgili bir fırsatı işaret ederek "As Twitter withdraws SMS, startups rush to fill the void" isimli bir yazı yazmış. Tavsiye ederim.

Yorumlar (6)
 1. Twitter'ın bu kadar hızlı büyümesinin sebebi aslında mobile servis olmasıdır. 2008 mobility world'de en iyi mobile servis seçilmişti.

 2. Sunipeyk Sunipeyk

  Alexa'ya göre Turkiye Twitter kullanan 14. ülke görünüyor şuan.

  :)

  Ayrıca sıradan çok % deye bakmak gerekiyor sanırım. Twitter kullanıcılarının, daha doğrusu twitter.com sitesine girenlerin 1.2% si Türkiyeden. Bu bile oldukça iyi rakamlara denk geliyordur sanırım.

 3. Onder Eren Onder Eren

  Hazıra dağ dayanmaz. Bu hizmetin maliyetlerine bir çözüm düşünülmemiş olması çok garip bence. Bu şekilde geri adım atmaları bir eksi puan daha olacak twitter için. Bir an önce reklama mı başlarlar ne yaparlar bilmiyorum ama artık vakti geldi bence.

 4. Enes Acar Enes Acar

  hala neden reklam yayınlamıyorlar anlamıyorum. sanki işe başlarken yemin etmişler gibi. her gün sunucularda sorun çıkıyor. hizmetler kısıtlanıyor. gülünecek bir durum. :)

 5. Arda Ö. Arda Ö.

  7/24 online olduğum için Twitter'ın sms özelliğini hiç kullanmadım fakat; Sms işindeki maliyetleri de çok iyi biliyorum.Twitter Türkiye'de bu smsleri reklam alarak ücretsiz gönderebilir.Turkcell bir süre önce "hava durumu raporu" smslerini ücretsiz göndermeye başladı, bu smslerin altındaki kısa reklamlardan aklımda kalanlar "Buz gibi bir 7up iç","Bugün rexona deodorant kullandın mı?" Twitter'ın Türkiye'de ve bir çok Avrupa ülkesinde kullanabileceği en güzel mesaj modeli MMS'tir. Karakter sınırlaması olmadan bir çok kullanıcıya ait aktiviteler tek bir mesajla gönderebilir.

 6. Oğuzhan Oğuzhan

  Bu sms ile ilgili kendi çapımızda bir çalışma yaptık.

  http://www.twitteramesaj.com