Bir süre için Twitter'dan SMS beklemeyin

Bir süre için Twitter'dan SMS beklemeyin

Twitter dün yaptığı açıklama ile İngiltere numarası üzerinden SMS alan ülkelere, artık güncellemeleri göndermeyeceğini bildirdi. Yani Türkiye'den Twitter'dan takip ettikleri kişilerin durum mesajlarını alan kullanıcılar SMS beklemesinler. Ancak kullanıcının kendi durumunu güncellemesi için hali hazırda kullandığımız İngiltere numarası kullanılmaya devam edilebiliyor. Yani, sadece SMS gelmiyor ama SMS atabiliyoruz.

Bu kararın arkasında Twitter'ın Amerika, Kanada ve Hindistan dışındaki ülkelere yaptığı SMS gönderimlerinin şirkete kullanıcı başına yıllık $1000 gibi bir maliyeti olması yatıyor.

Bilindiği üzere Twitter'ın haftalık 250 mesaj limiti hali hazırda bulunuyordu. Buna rağmen söz konusu kullanıcı başına düşen maliyet oldukça yüksek durumdaymış.

Ancak Twitter uluslararası kullanıcılarını düşünerek önümüzdeki hafta ve aylarda Avrupa'daki ülkelere lokal operatörlerle yapacağı anlaşmalar ile SMS ile güncelleme hizmetini lokal numaralar üzerinden sunacağını da yaptığı açıklamada belirtti.

Söz konusu Avrupa ülkeleri arasında Türkiye var mıdır bilmiyorum ancak olduğunu tahmin ediyorum.

Twitter'ın hali hazırda oldukça fazla Türk kullanıcısı olduğunu biliyoruz. Alexa istatistiklerine göre Twitter'a en çok trafik sağlayan Avrupa ülkelerinin sıralamasına bakacak olursak durum en çoktan en aza doğru şöyle: Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya, Hollanda, Türkiye, Avusturya, Fransa, İrlanda, İsviçre, İsveç.

Bu sıralamaya göre Türkiye Twitter'ı en çok kullanan 6. Avrupa ülkesi konumunda.

Avrupa'daki ülkelere özel lokal SMS numaraları sağlayacağını belirten Twitter'ın bu kapsamda Türkiye'yi göz önüne alacağını tahmin ediyorum. Eğer bu olur ve Türkiye'ye özel SMS numarası sağlanırsa Twitter'ın ülkemizdeki kullanımının nasıl bir ivme kazacağını da tahmin edebiliyorum. Yeni kullanıcı anlamında artış çok fazla olur mu sanmıyorum ama güncellemeler anlamında olacağı şüphesiz.

Eğer Twitter'ın Türkiye'deki GSM operatörleri ya da çözüm ortakları ile görüşmesi olup olmadığını bilen arkadaşlar varsa bilgi verebilirlerse çok değerli olur.

Bu arada TechCrunch'daki dostumuz Mike Butcher, Twitter'ın bu kararı ile ilgili bir fırsatı işaret ederek "As Twitter withdraws SMS, startups rush to fill the void" isimli bir yazı yazmış. Tavsiye ederim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.