Wordpress MU ve BuddyPress Türkçe Dil Dosyaları
Blog

Wordpress MU ve BuddyPress Türkçe Dil Dosyaları

Wordpress çok değişik şekillerde kullanılabilen bir blog yazılımı ayrıca bu yazılımın farklı amaçlar için düzenlenmiş versiyonları da bulunmakta.Wordpress MU çok kullanıcılı bir blog servisi kurmanıza yarayan Wordpress'in başka bir versiyonu. Kullanıcıların siteye girip üye olduktan sonra bloglarını yaratıp yönetebildikler bir sistem. Yani, şöyle diyebiliriz Wordpress MU kullanarak Wordpress.com veya Blogger da olduğu gibi blog dağıtabilirsiniz.BuddyPress ise Wordpress MU üzerine kurulan bir sosyal ağ eklentisidir. Wordpress MU kurulumunu tamamladıktan sonra eklenti klasörüne yüklenen BuddyPress, blog servisine arkadaş ekleme,iç mesajlaşma, durum güncellemeleri, grup yaratma gibi sosyal özelliklerini ekliyor. Geliştirilmesine sürekli devam edilen ve her yeni sürümde pek çok yeni özellikle güçlendirilen BuddyPress, kolayca bir sosyal ağ yaratmanızı  sağlıyor.Blograzzi olarak biz de bu yazılımların geliştirilmesine katkı sağlamak istedik ve iki scriptin de Türkçe'ye çevirilmesi için sponsor olduk. Wordpress Türkiye'nin Eski (Emekli) Yöneticilerinden Hasan Karaboğa tarafından yapılan Türkçeleştirme çalışmasını, son kontrollerin ardından bugün duyurmaya karar verdik. Çeviri işlemi Wordpress MU için şu anda son sürüm olan 2.8.6 2.9.1,BuddyPress için de şu andaki en yeni sürümü olan 1.1.3 için yapılmıştır.Ekleme: Wordpress MU'nun son sürümü olan 2.9.1 versiyonunun Türkçe çevirisi yine Hasan Karaboğa tarafından yapılarak .mo ve .po dosyalarıyla birlikte bu yazının devamına eklenmiştir. Güle güle kullanın :) Türkçe dosyaları kullanmak için Wordpress MU ve BuddyPress kurulumlarını tamamladıktansın sonra tr_TR.mo dosyasını wp-content/languages klasörünün altına buddypress-tr_TR.mo dosyasını da wp-content/plugins/buddypress/bp-languages klasörünün altına kopyalanması gerekiyor.İki dil dosyasını birden buradan indirebilirsiniz. Wordpress MU Türkçe dil dosyasını buradan. BuddyPress Türkçe dil dosyasını indirmek içinde burayı tıklayın.Türkçe Dil Dosyaları:WordPress MU ve BuddyPress Dil Dosyaları (Wordpress MU 2.9.1 ve Buddypress 1.1.3)Wordpress MU 2.9.1 Türkçe Dil Dosyası (.mo ve .po dosyaları)BuddyPress Türkçe Dil DosyasıGüncelleme: Bu yazıda konusu geçen Wordpress MU artık Wordpress'in standart sürümü içerisinde sunulmaktadır. Buddypress'in ise üzerine pek çok güncelleme gelmiştir ve son haliyle çok daha gelişmiştir. Yapılan geliştirmeler yüzünden bizim o dönem hazırladığımız Türkçe dosyası artık kullanılamaz haldir. Bu sebeplerden dosyalar yayından kaldırılmıştır.

Yorumlar (20)
 1. Teşekkürler. Uzun süredir aradığım dosyalar. Piyasada vardı ama Türkçeleştirmeler eksikti. Umarım bu tamdır. İyi çalışmalar.

 2. Koray Gülpınar Koray Gülpınar

  Artık, wordpress ile herşey yapılır oldu. Blog yazılımının ötesine geçti.

 3. Ilkin Durak Ilkin Durak

  wordpress MU ile yapılmış örnekler var mı acaba

 4. Mert Adali Mert Adali

  yeni açılan http://andlog.com örnek olabilir ama orada ekstra bir eklenti de kullanmış sanırım.

 5. wp-content/languages diye bir dosya bende yok.. yarattığımda da bir şey değişmedi.

  1. evet öyle bir klasör ilk olarak yoktur. ilk önce klasörü yaratmanız gerekiyor. .mo dosyasını languages klasörüne attıktan sonra. alan adınızın ana dizininde bulunan "wp-config.php" dosyasını bilgisayarınızda açarak.

   define('WPLANG', 'tr_TR');

   kodunu eklemelisiniz.

 6. Serhat Ergün Serhat Ergün

  elleriniz dert görmesin... tam ihtiyaç duyduğum ana denk geldi. iyi çalışmalar...

 7. Şerafettin Yarar Şerafettin Yarar

  Merhaba. Düzenlenebilir .po dosyasına nasıl ulaşabilirim. 2.9.1 versiyonuna güncelleyip tekrar size yollarım isterseniz? :)

  Teşekkürler şimdiden.

 8. Alican Karayelli Alican Karayelli

  Merhaba. yayınladığınız dil dosyaları için teşekkürler...Wordpress'te yeni olmakta beraber linkteki resimde görüleceği gibi profilde gösterilen yaş kısmını türkçeleştiremedim bir türlü...bu kısmı nasıl türkçeleştirebilirim acaba?

  http://img192.imageshack.us/img192/4451/profils.j...

  teşekkürler...

 9. Gökhan Gökhan

  Teşekküler, mu için denedim işe yaradı. Üstelikte iyi bir çeviri olmuş görünüyor, emeğinize teşekkürler,

 10. Kalemkurusu Kalemkurusu

  Merhaba,

  Çeviri için teşekkür ederim lakin ben indiremedim, Wordpress MU 2.9.1 Türkçe Dil Dosyası'nı...

  Bir sorunmu var yoksa benim dns problemim mi (: yardımcı olursanız sevinirim...

  1. Şu anda bir problem görünmüyor. Heralde anlık bir hata oluştu.

 11. ömer ömer

  buddypress için po dosyası mevcut mu acaba?

 12. Ksceyhun Ksceyhun

  buddypress 1.2 çıktı. umarım kısa zamanda güncellenir. veya po dosyası yayınlanırsa eksik yerleri kendimiz çeviririz en azından...

 13. Öncelikle çeviri için teşekkürler.

  Ben de bp 1.2 için dürtmek istedim. Eğer çeviremeyecek durumdaysanız po dosyasını yayınlamanız da yeterli olur.

 14. Eylem Eylem

  bu po dosyasının sürekli sorunuyla karşılaşıyorum napmam gerekli, tskrler...

 15. wordpress kendini asti blogtan cok daha ote. umarim kurmasini becerebilirim

 16. Ramazan Ramazan

  budypress wordpress MU olmadan çalışmıyor mu ? veya wordpress MU olmadan kullanılabilecek sosyal ağ eklentisi var mı??

 17. Linklerde sorun car indiremiyorum kolay gelsin

  1. Evet linkler kırık.