Google, Rupert Murdoch'ı Yem Ederek Kampanya Yürütüyor

Google, Rupert Murdoch'ı Yem Ederek Kampanya Yürütüyor

News Corporation'ın CEO'su Rupert Murdoch'ın Google indeksinden çekileceklerini açıklamasından sonra yazdığımız yazıda Google'ın stratejisinde ne gibi değişikliklere gideceğini sorgulamıştık.

"Google önümüzdeki dönemde daha fazla bu tarzda kaliteli içerik üreticisini karşısına alırsa stratejisinde neler değiştirecek ve en önceliklisi, eleştiri odağı olan Google News için neler yapacak hep birlikte göreceğiz."

Bir hafta önce Google bu konuyu doğrudan ilgilendiren köklü değişiklikler yaptığını açıkladı ve yayıncılar için Google News servisinde "İlk 5 tık ücretsiz" programını anons etti. Bu özellik sayesinde yayıncılara hem yeni bir yolun kapısını açtı hem de News Corp.'un eleştirilerine bir yanıt vermiş oldu. Bu planın çok önceden alınan bir karar olduğunu ve News Corp.un tavrı ile ilgisi olmadığını da eklemeyi unutmadılar.

Şimdi başka bir açıdan yaklaşmak istiyorum bu olaya. Bugünlerde bu konuyla ilgili bir şeyler oluyor.

Öncelikle Twitter'da önce Google CEO'su Eric Schmidt olduğunu iddia eden bir hesap açıldı (

). Bu haber bloglarda yankı buldu. Gün içinde o mu değil mi tartışmaları sürdü. Saatler geçmeden gerçek Eric Schmidt (

) hesabı Twitter tarafından onaylandı. Şimdi de bu süreç bloglarda yazılmaya devam ediyor.

Bu iki konunun ilişkisi ise Eric Schmidt'in Twitter'daki son tweet'i:

"WSJ op-ed on newpapers and online news; thanks to the WSJ for publishing ! http://bit.ly/895j8L"

Bu tweet'te Wall Street Journal'ın Google'ın anons ettiği "İlk 5 tık ücretsiz" programına dahil olduğunu anons ettiği ve geleneksel medyanın 2015 yılında Google'la nerede olacağını önizlediği bir makale var. (Okunmasını tavsiye ettiğimiz bir yazı, yeni nesil reklamcılıkla ilgili vizyonla ayrıca bir yazı yazmak gerekir.)

Sürecin yönetimi etkileyici. Google Rupert Murdoch sayesinde inanılmaz bir kampanya yürütüyor. Tüm geleneksel medya cephesinde de yankı uyandırarak. Yani doğrudan potansiyel müşterileriyle...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.