Google Chrome Eklentileri Kapıda
Teknoloji

Google Chrome Eklentileri Kapıda

Google'ın tarayıcı dünyasına hediyesi Chrome, yaptığı yeniliklerle tarayıcı piyasasında şimdiden payını büyütmeye başladı. Öyle ki yakınımdaki temel kullanıcıların bilgisayarlarında dahi Chrome internet tarayıcısını gördüğümü söyleyebilirim.

Bir kaç hafta önce açılan Chrome Eklentileri sayfasında geliştiricilerden eklentileri kabul eden Google, TechCrunch'ın iddia ettiğine göre önümüzdeki hafta Chrome Eklentilerini kullanıcıların kullanımına açacak.

Alınan duyumların yanında hafta içi açılışının yapılmasını doğrulayacak bir başka konuda 11 Aralık'ta düzenlenecek olan Add-on-Con etkinliği. İnternet tarayıcıları üzerine geliştirilen eklentilerin konu edildiği konferansta Google altın sponsorlar arasında yer alıyor ve böyle bir etkinliğe eli boş gitmeyeceği düşünenlerin sayısı hayli fazla. Mozilla ve Internet Explorer 8'in Platin sponsorluğunda gerçekleşecek etkinlikte Google'ın oldukça sade olan tarayıcısının ne gibi eklentilerle kendini güçlendireceğini görmeyi bekliyoruz.

Halen Chrome Eklentileri bağlantısında geliştirilen bazı resmi olmayan eklentiler bulunuyor. Google eklentilerin tarayıcının beynini fazla meşgul etmeyeceğini vaad ediyor ve eklenti ekleme-kaldırma işlemlerinin ardından tarayıcıyı yeniden başlatmanın gerekli olmayacağını söylüyor.

Basit kullanıcılar için tarayıcı ihtiyacını karşılasa da henüz uzman kullanıcıların ihtiyaçlarını gideremeyen Chrome'un asıl çıkışını eklentiler ile beraber göstereceğine inanıyorum. Shareaholic gibi uygulamalar Chrome eklentilerini şimdiden yazmış durumda ve tarayıcı tabanlı bir internet dünyasında eklentilerin giderek önemli olacağının altını çizmeye isterim.

Yorumlar (2)
  1. http://www.chromeextensions.org/ adresinden eklentileri görebilir ayrıca developer sürümüne sahipseniz hemen ekleyip kullanabilirsiniz. G-mail, rss, radyo ve wave eklentilerini kurdum ve kullanıyorum. Açıkçası çok başarılı buldum. Herhangi bir mail, rss geldiğinde hemen görebiliyorsunuz. İkonlara tıkladığınızda ise yeni bir sekmede servislere ulaşıyorsunuz.

  2. çok iyi olur google chrome google servisinin güzel özellikleri eklenirse çok daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilebilir.