Google'ın tarayıcı dünyasına hediyesi Chrome, yaptığı yeniliklerle tarayıcı piyasasında şimdiden payını büyütmeye başladı. Öyle ki yakınımdaki temel kullanıcıların bilgisayarlarında dahi Chrome internet tarayıcısını gördüğümü söyleyebilirim.

Bir kaç hafta önce açılan Chrome Eklentileri sayfasında geliştiricilerden eklentileri kabul eden Google, TechCrunch'ın iddia ettiğine göre önümüzdeki hafta Chrome Eklentilerini kullanıcıların kullanımına açacak.

Alınan duyumların yanında hafta içi açılışının yapılmasını doğrulayacak bir başka konuda 11 Aralık'ta düzenlenecek olan Add-on-Con etkinliği. İnternet tarayıcıları üzerine geliştirilen eklentilerin konu edildiği konferansta Google altın sponsorlar arasında yer alıyor ve böyle bir etkinliğe eli boş gitmeyeceği düşünenlerin sayısı hayli fazla. Mozilla ve Internet Explorer 8'in Platin sponsorluğunda gerçekleşecek etkinlikte Google'ın oldukça sade olan tarayıcısının ne gibi eklentilerle kendini güçlendireceğini görmeyi bekliyoruz.

Halen Chrome Eklentileri bağlantısında geliştirilen bazı resmi olmayan eklentiler bulunuyor. Google eklentilerin tarayıcının beynini fazla meşgul etmeyeceğini vaad ediyor ve eklenti ekleme-kaldırma işlemlerinin ardından tarayıcıyı yeniden başlatmanın gerekli olmayacağını söylüyor.

Basit kullanıcılar için tarayıcı ihtiyacını karşılasa da henüz uzman kullanıcıların ihtiyaçlarını gideremeyen Chrome'un asıl çıkışını eklentiler ile beraber göstereceğine inanıyorum. Shareaholic gibi uygulamalar Chrome eklentilerini şimdiden yazmış durumda ve tarayıcı tabanlı bir internet dünyasında eklentilerin giderek önemli olacağının altını çizmeye isterim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.