Daha Hızlı İnternet İçin Google'dan DNS Hizmeti Geldi
Genel

Daha Hızlı İnternet İçin Google'dan DNS Hizmeti Geldi

Google internet kullanıcıları için hızın ne kadar önemli olduğunu farkettikten sonra, tabi biraz da şirket vizyonlarında yer alan "dünyanın tüm bilgisine sahip olma" hedefiyle, bugün herkese açık olan DNS hizmetini devreye aldı. Bildiğiniz üzere şirket bir süredir daha hızlı internet için kolları sıvamıştı.

Şirket tarafından yapılan duyuruyla tüm dünyayla paylaşılan "Google Public DNS" daha hızlı internet tecrübesi sağlarken, güvenlik anlamında da kullanıcıları korumayı hedefliyor.

Ülkemizde de yakından tanınan OpenDNS'in bir açıdan ekmeğine taş koyan Google Public DNS çok yakında kolay IP adresleri ile YouTube gibi engelli sitelere girmek isteyenlerin yeni tercihi olabilir.

8.8.8.8 ve 8.8.4.4 IP adreslerini kullanan servisi kullanmak için sadece bilgisayarınızın DNS ayarlarına klasik düzenlemeleri yapmanız yeterli. Webrazzi okuyucularına bunu herhalde detaylı anlatmamıza gerek yoktur. :)

google-dns

Bu haberi duyan herkes "geçmiş olsun OpenDNS'e" gibi düşünebilir ancak bu düşünceye tamamen katıldığımı söyleyemeyeceğim.

Evet, OpenDNS özellikle ulaşılamayan sayfalarda açtığı kendi arama sayfaları üzerinden ciddi reklam gelirleri elde ediyordu ve bireysel kullanıcıların Google DNS'lerine geçmesiyle buradaki gösterim ve günlük sorgu sayıları kesinlikle düşecektir. Ancak şirketin ciddi anlamda da kurumsal, hatta ücretli kullanıcısı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

OpenDNS'in sağladığı arayüzler ile şirketler site engellemelerini kolaylıkla yapabildikleri gibi, şirket içinden erişilen siteler ile ilgili detaylı raporları da alabiliyorlar. Yani, eğer şirketinizde Facebook'a ulaşılmasını engellemek isterseniz OpenDNS ile bunu birkaç tıkla yapmak mümkün.

Google şu an için bu tür bir hizmet sunmuyor ama tabi bu ileride sunmayacakları anlamına gelmiyor. Bugünkü lansmanda söylenen sadece performans ve güvenliğin ön planda olduğu bir DNS hizmeti sunulduğu.

Şahsen şimdilik OpenDNS'ten ayrılmak zor gelse de, önümüzdeki günlerde Google DNS'lerine bir geçiş yapacağımı düşünüyorum.

Yorumlar (16)
 1. DNS ayarlarını değiştirerek yasaklı sitelere girmek suç değil mi?

  1. Cem Özkaynak Cem Özkaynak

   Başbakan Erdoğan bile youtube'a giriyorsa http://bit.ly/4SoWNe) vatandaş neden girmesin? :)

   1. Bunu bende düşünüyorum.Ancak erişimi engellenmiş sadece youtube yok.Diğer siteleri düşünmek gerekiyor.Bu durumda ne olacak.Bahis, müstehcen, intihar teşebbüslü siteler...

 2. internet = google ?? :)

  1. Ali Tutar Ali Tutar

   Şimdi sormak lazım aslında: İnternet mi Google mı? https://webrazzi.com/2009/11/27/internet-mi-google-mi/

   Youtube'u açmayanlara da tokat gibi cevap oldu.

 3. Google, youtube sorununa kendi çözümünü buldu.

 4. Sağlık3 Sağlık3

  Google her geçen gün internet kullanıcılarına kolaylıklar sağlamakla beraber kendini yenileyerek devliğini ispatlamaktadır. Teşekkürler.

 5. Girebiliyordum her zaman ne de olsa başnbakandan kaptık birşeyler. Ama bu hizmet yine de iyi oldu

 6. hiç olmazsa OpenDNS üzerindeki yük biraz olsun Google Public DNS'e kayar ve böylece OpenDNS kullanıcıları daha rahatlar.

 7. Atamert Ölçgen Atamert Ölçgen

  Google böylece kimin, ne zaman, hangi siteye girdiğini öğrenebilecek kabiliyete sahip oldu.

  Daha önce ancak arama sonuçlarındaki ve reklamlardaki tıklamaları takip ederek bir fikir sahibi olabiliyordu fakat DNS çözümlemeleriyle daha sağlıklı veriye ulaşabilirler. (ve bunu giriş yapılmış google hesabıyla ilişkilendirebilirler)

 8. Özgür Özgür

  Yazı içinde "ekmeğine yağ sürmek" ile "yoluna taş koymak" karışmış, "ekmeğine taş koymak" olmuş. ;)

 9. Youtube kullanmak için güvenilir bir çözüm olmuş :)

 10. Ali Demirtaş Ali Demirtaş

  Google tabi ki de

 11. Google yaptığı açıklamada, kullanıcıların DNS kaıtlarını 24-48 saat ararlığında bir sileceklerini söylüyor. Demedi demeyin Google Alexa'ya rakip bir ürün çıkartacak.

 12. opendns ye elveda ozaman :)...

 13. Bizimkilerde suç. Sen gidip youtube gibi bir siteyi kapatırsan kullancılar başka dns adreslerini kullanır elbette. Açıkçası dns hizmetinin arkasında Google gibi marka olunca en azından denemekte fada var diye düşünüyorum.