Mayalara Göre 2012’de İnternet Sektörü!

Mayalara Göre 2012’de İnternet Sektörü!

Açıklama: Nurettin Özdoğan, kariyerGENÇ'in kurucu ortağı olup, bu yazısı konuk yazar olarak Webrazzi'de yayınlamıştır.

2012-webrazzi

Bu aralar çok konuşulan 2012 filmi’nde Mayalar’ın hesabına göre 21 Aralık 2012 tarihinde insanlık çağının sona ereceği inancı işleniyor. Bunun büyük felaketlerle birlikte geleceğine inanılıyor.

Filmin de etkisiyle 2012 yılı bir anlamda merak edilen geleceğin sembolü haline geldi. İnanılmaz bir hızla gelişen internet sektöründe “Hangi alanlar gelecekte parlayacak?” sorusu biz internet girişimcilerinin kafasını sürekli kurcalayan bir konu. Zira biz internet girişimcilerinin doğasında “Seri girişimcilik” yatmakta.

İşte ben de bu yüzden internet sektörünün 2012 yılında parlayacak olan alanlarına doğru kısa bir yolculuk yapmak istiyorum sizlerle.

1) Augmented Reality: Türkçe’deki karşılığı “Arttırılmış gerçeklik” olan bu teknoloji gerçek dünyada fiziksel objelerin ve canlıların görüntüleri ile bu görüntülerin bilgisayar ortamında yorumlanması işlevine yaramakta. Now Juniper Research’e göre 5 yıl içinde bu pazar $732 milyon’a kadar çıkması bekleniliyor. Şu anda iPhone ve Android telefonlara yönelik augmented reality uygulamaları geliştiren Layar, Junaio ve Wikitude gibi şirketler dikkatleri üzerlerine oldukça çekmiş durumda.

augmented-reality-hud

2) Social Gaming: Facebook’taki Farmville çılgınlığından sonra dikkatler Social Gaming alanında en büyük oyunculardan biri olan Zynga'ya çevrilmişti. Geçtiğimiz haftalarda Seri B olarak $15.2 milyon yatırım alması bile bunun en büyük göstergesi. Yine en büyük oyunculardan biri olan Playfish’in Electronic Arts tarafından  $400 milyona satın alması bu pazarın geleceğinin ne kadar parlak olduğunu bizlere bağırıyor. Sosyal ağlarının gelişmesi ve bu konuda "virtual goods" gibi yeni gelir modellerinin bulunması Social Gaming’i oldukça çekici hale getiriyor.

farmville

3) Online Travel: İnternet analistleri gelişmiş ekonomilerde oldukça iyi ancak Türkiye’de bakir olan online seyahat pazarının gelecek yıllarda daha da rekabetin kızışacağına işaret ediyor. Online seyahat sektörü Expedia, Opodo, booking.com, Priceline gibi online rezervasyon sitelerinin başarısından sonra evrim geçiriyor. Şimdi tatil severler tripadvisor, tripit, dopplr gibi tatil planlama sitelerini kullanarak nereye gideceklerine karar verip en uygun fiyata yönlendiriliyorlar. Bu sitelerin mobil uygulamalarla desteklenmesi bu işin geleceğine dair bize bir hayli işaret veriyor. Dünyanın en büyük online seyahat pazar araştırma şirketlerinden PhoCusWright bu pazarın teknolojiyle birlikte kızışacağını öngörüyor.

4) Mobil uygulamalar: Bir şirkette iş geliştirme yöneticisi olan ev arkadaşımın akşam laptopunu açmaması sadece cep telefonundan saatlerce internette sörf yapması son zamanlarda en ilginç gözlemlediğim olaylardan biri. Silikon Vadisi’ndeki arkadaşlarımın “Nurettin burada millet internet startupları yapmayı bırakıyor, çoğunluk mobil uygulamalar sunan startuplar peşinde” sözleri rüyalarıma giriyor. iPhone ve Android platformlarına uygulamalar yazan binlerce startup bir anda türedi dünyada. Bugün Y Combinator, Techcrunch 50 ve Seedcamp gibi platformların seçtiği startupları incelediğinizde mobil uygulama sayısının ne kadar çoğaldığını görmeniz zor olmayacaktır.

mobile-application

Neden bahsediyorduk, 2012 filminin afişindeki slogan gibi: “Bizi uyarmışlardı.”...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.