YouTube Yasağı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde!
Genel

YouTube Yasağı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde!

Yaklaşık olarak 1,5 yıldır Türkiye'den erişimi engelli olan dünyanın en popüler video paylaşım servisi YouTube için önemli bir somut adım İnternet Teknolojileri Derneği (INETD) tarafından atıldı. Dernek Türkiye'deki erişim engelleme kararına karşı denediği tüm yolların bitmesinden dolayı konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdı.

NTVMSNBC'nin haberine göre INETD Başkanı Mustafa Akgül yaptıkları başvuru ile ilgili şunları söyledi:

"Ülkemizde itiraz edebileceğimiz başka makam kalmadığı için geçen hafta AİHM'ne başvurmak zorunda kaldık. AİHM'e başvurumuzun ana noktası, yasaklamanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesi olan ifade özgürlüğünü ihlal etmesidir. Yasaklanmak istenilen videolara nesne temelli filtreleme uygulama mümkün iken bu uygulanmayarak, tüm yurttaşlarımızın bu uluslararası paylaşım ortamından yararlanmaları, bu ortamda kendilerini ifade etme özgürlüklerine orantısız bir şekilde kısıtlanmaktadır.

Yasaklama, sözleşmenin 6. maddesine aykırı olarak sakıncalı videolarla hiçbir bağlantısı olmayan kişilere kısıtlama getirilmekte, hiçbir yargılama yapılmadan bir tedbir kararı kesin bir karar gibi uygulanmakta, bundan zarar gören kişilerin hakkını arama hakkına sınırlama getirmektedir. Verilen tedbir kararı kısa bir süre için geçerli olması gerekirken, tedbir kararı yinelenmeden geçen yılın mayıs ayından beri uygulanmaktadır. Tedbir kararı öncesinde de ne bir savunma alma çabası olmuş, ne de bilirkişiye başvurulmuştur. Bir başka deyişle, bu yasaklama kararının bir hukuk faciası olduğu kanısındayız."

Bugün dünyada video paylaşımı denildiğinde akla ilk gelen servis olan YouTube, sadece kişisel kullanım değil, akademik paylaşımlar için de yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu konuyu da göz önüne aldığımızda YouTube'a erişimin engelli olması hem bilgiye erişim hem de dünya standartlarında sunulan bu teknolojik imkankandan faydalanamamak anlamına gelmektedir. Bu konuyla ilgili olarak da Mustafa Akgül şunları söylüyor:

"Youtube gibi milyonlarca kişinin kullandığı, milyonlarca nesnenin bulunduğu internet sitelerini tümden kapatmak yerine, sakıncalı bulunan nesnelere erişimi engellemek mümkündür. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bunu yapacak idari, mali ve teknik beceriye sahiptir. Kamuoyunun yeterli baskı yapmaması nedeniyle gündeme alınmamaktadır."

YouTube'un Türkiye'den erişiminin engelli olmasını basit bir video sitesi yasağı olarak değerlendirmek herkesi yanlış yönlendirebilir. Çünkü YouTube bugün dünya çapında video içeriği konusunda hem en önemli kaynak hem de özellikle web geliştiriciler, şirketler ve online yayınlar için en önemli servistir. Kendi adımıza konuşmam gerekirse, YouTube'u Webrazzi için bir video servisi olarak kullanamıyor olmanın dönem dönem olumsuz etkilerini görüyoruz diyebilirim.

Elbette bugün Türkiye'de önemli bir çoğunluk hali hazırda YouTube'a erişebiliyor ancak bu bir çözüm olarak kabul edilmemeli ve durum bu şekilde kabullenilmemelidir.

AİHM'ye yapılan başvuru nasıl ve ne zaman sonuçlanır bilemiyorum, ancak YouTube engellemesinin ülkemizde çözüme ulaşması adına bu başvuruyu ciddi bir adım olarak görüyorum. Umarım hem ülkemiz resmi makamları hem de YouTube şirket yetkilileri tarafından konu kısa süre içinde tekrar gözden geçirilmeye başlanır.

Bu konudaki tüm yazılarımda belirttiğim gibi, YouTube engellemesinin sadece imaj olarak değil, bütününde ülke ekonomisine de ölçülebilecek ekonomik zararları olmaktadır. Sanırım bu konuda bir araştırma yapmanın ve konuyu sayılarla ortaya dökmenin de zamanı geliyor...

Yorumlar (18)
 1. Bu yazılanlar iyi güzelde, bildiğim kadarı ile türkiye youtube için masaya oturmuş ama karşı taraftan geri dönüş olmamıştı.

  Türkiyenin istediği şuan INETD Başkanının söyledikleri zaten. Eğer birisi sizin kanunlarınıza bildirimlerinize uymuyorsa, sizin ülkenizi kötü imaj çizen propagandalar yapıyorsa bunu ya zor kullanarak yada üzerinden sağladığı faydayı kısarak yola getirmeye çalışırsınız. Biz demokratik yolu seçmişiz sanırım sorun burada.

  Bildiğim kadarı ile türkiyenin istedikleri 3 maddeden ibaret.

  1) Bu zaman kadar yer alan atatürk karşıtı ve terörizm propaganda vs. içerikler silinecek.

  2) Türkiyeden girişleri com.tr uzantılı hale getirilecek. Ve içeriği yönetebilinmesi sağlanacak.

  3) Türkiyede youtube bir ofis açılacak. Gerektiğinde hemen başvurulabilecek bir muhatap bulunacak.

  Şuan size soruyorum bu 3 maddeden hangisi size yanlış geliyor. Biriniz söylesin.

  Youtube bu zamana kadar bu konularda ne yapmışki biz savunacağız şimdi.

  Youtube niye AİHM'e gitmemiş de bir dernek gitmiş acaba. Bunu düşünememiş mi kendisi?

  Youtube hiçbir çözüme yanaşmıyorsa, nede olsa biri bizi savunur (kazansakta, kazanmasakta) bizde kahraman oluruz mantığındaysa, kendi vatandaşlarımız bizi insan haklarına şikayet ediyorsa, tüm dünyaya bizim hakkımızda kötü bir imaj çiziyorsa suç bizim mi yoksa bir dernek kurup başkan diye koltuğa oturan bu kişilerde mi?

  Ben olayın yasaklanma tarafını değil, neden açılmıyor tarafını gayet iyi özetledim sanırım. Kapanması bile ayrı propaganda....

  Otursunlar masayada bizde diyelim ki sorun bizde onlarda değil.

  İşte gerçek 1: http://www.tumgazeteler.com/?a=2666854

  İşte gerçek 2: http://www.tumgazeteler.com/?a=5339352

 2. Arda Çetin Arda Çetin

  Şimdi neden bazı kesimlerin SansüreSansür ya da Eylem 2.0 gibi "sanal eylemleri" yeteri kadar ciddiye alınmadığı anlaşılmıştır.

  İlk günden beri yapılması gereken adım buydu. Bu ülkede ne zaman imza toplayarak birşeyler başarıldı ki, sanal imzalar toplanarak ne yapılacak?

  (Sakın ola ki bu söylediklerimden bu eylemlerin "gereksiz" olduğu anlamı çıkartılmasın.)

  Başta Akgül Hocama ve özgür yazılım konularındaki gönüllü avukatımız Nihat Karslı'ya bu büyük adım için çok teşekkürler.

 3. Kazaniyoruz.net Kazaniyoruz.net

  Melih güzel izah etmiş. Hırsızın hiç mi suçu yok diye sormak lazım. Google, Çin'in sözünden çıkmazken (Google.com.tr'ye Çin+Google diye yazıp arayın) Türkiye'nin taleplerini kaale bile almıyor.

  Mesele sadece sansür meselesi değildir.

 4. Melih;

  1. Türkiye Atatürk karşıtı ve PKK yanlısı videoların silinmesini isteyecek. İspanya ETA'yı öven videoları, Almanlar Nazi videolarını. Sırada yüzlerce ülke var, her birinin sakıncalı videolarını takip edip silmek nasıl bir sonuç yaratır? Hadi bunun gibi terör ile ilgili talepleri anladık, sen Atatürk'ü kötüleyen videoları sildirirken Çin, Küba ve İran kendilerini (veya liderlerini) eleştiren videoları sildirmeyecekler mi? Sonunda müslüman ülkeler bastırıp "erotik" (gerçi şu anda yok) videolar silinsin demiyecek mi? Bunun sonu nerede?

  Eğer Atatürk'ü kötüleyen bir video varsa, sen de daha iyisini yapıp ona karşı koyacaksın. Onu yasakla bunu yasakla nereye kadar?

  2. Youtube türkiye için .com.tr girişi yaptı mı diğer tüm ülkeler bunu talep etmeye başlamayacak mı? Herbirinin farklı talepleri olan yüzlerce portal mi yönetecek adamlar?

  3. Yine önceki maddeler ile alakalı: onlarca ülkede ofis kurup bunu işletmenin maliyetine niye katlansın adamlar?

  Ben bunu anlamıyorum: herkes kendine göre sakıncalı olanı silmek üzere programlanmış. Böyle birşey yok arkadaşlar, artık bu dünyanın değiştiğini anlayın. Bundan sonra öyle bas tuşa sil dosyayı olayı bitti. Artık tembel tembel silmek yerine adam gibi çalışıp karşıt görüşleri destekleyen içerik üretip bunu dünyaya tanıtacaksınız.

  Yasakla masakla ancak kendi kafanızı kuma gömersiniz. Propaganda yapmak isteyen 150 milyon mecrada bunu yapabilir. Sen istediğin kadar bugün youtube, yarın facebook sonunda google yasakla. Sansür artık imkansız, alışacağız buna.

  1. Son_Silahsor Son_Silahsor

   1. Almanya, İspanya, Küba vb. ülkelerin kendi sorunlarıdır. Ki onlar da bu konuda bir şeyler yapıyorlar. Ayrıca erotizmle bahsettiklerin aynı şey değil... Daha iyi bir örnek bulmalısınız...

   2. Google, zaten bir çok ülke için özelleştirme yapıyor YouTube konusunda. Ayrıca ne kadar maliyetten bahsediyoruz...

   3. O ülkeden para kazanıyorsan, o ülkede varlığını sürdürmek istiyorsan o ülkenin yasalarına uyacaksın. Kaldı ki bir bir ofis açmak çok zor değil Google için...

   Ben de bunu anlamıyorum. İnsanlar internete bu kadar bağımlı olmuşlar, değerlerini unutmuşlar... Beğenmeyebilirsin; ama saygı göstermek zorundasın.

   Hakaret, iftira vb. nasıl normal hayatta suçsa internette de suçtur. Çoğu ülkede bu kural geçerlidir internet konusunda...

   Evet, dünya değişiyor; ama bahsedilen şekilde değil. Giderek saygısızlaşan, hoşgörüye yer vermeyen biçimde tersine doğru değişiyor...

   Sidik yarışı mı ki bu, karşıt görüşlere video hazırlamaya uğraşsın millet?

   YouTube, sansür sorunundan ötedir. Google, adeta Çin'in köpeği olmuşken neden Türkiye'nin değerlerine saygı göstermiyor?

   Kısacası sorun (ki vergi cezasında da bunu gördük) Google'nin kendini devletlerden üstün sanmasıdır, bir otorite savaşıdır.

   Sorun, Google yavşaklığıdır, kraldan çok kralcı olmaktır...

  2. Biz demiyormuyduk devlet internete önem vermiyor diye. Bende yeri geldim boykot ettim. Ama benim milletim, ırkımı aşağılamaya kadar olay gelmişse, orada dur derim.

   Biri dağa çıkmış, bizde onların dağına çıkalım demek mantıksız ve saçma sapan bir yaklaşım. Zaten propagandanın amacıda odur. Birileri birilerini sebepsiz yere düşman etmesidir. bu kadar basit oyunlara düşecek kadar saf değiliz.

   Sorun internet değil, sorun çok daha gerçekci sebeplere dayanmaktadır. bunu düşünebilen herkes bilir.

   Şuan bizi, seni aşağılayan içerikler silinecek.

   Ertesi gün devlet vergi kaçırmalarını engelleyecek.

   Yerli arama motoru projesini devlet hayata geçirecek, çalışmalar yapılıyor. (Üniversiteler teknopark, işadamları işbirliği içerisinde) Çin Baidu örneğini verebilirim.

   İlk önce kendine, devletine sahip çıkacaksın, sonra başkalarına.

   Kalıplaşmış ezberci zihniyetle neyi savunduğunuzu unutmuşsunuz, çarpıtmışsınız.

   Bende sansüre karşıyım, ama bana yapılan aşığılanmayada karşıyım. Sansür istenmiyorsa bunları kaldırmanın yolunu bulun. Devleti ve oteritesini değil.

 5. Bu arada INETD'i kutluyorum, Arda'nın dediği gibi birilerinin sanal imza toplamanın ötesinde birşey yapma vakti gelmişti.

 6. Emre Sokullu Emre Sokullu

  @Arda @Tunc eylem 2.0'i ilgilendiren elestirilerinizle ilgili; hakli dusunuyorsunuz ancak eylem 2.0'in da gundeminde ilk etohum toplantimizdan beri gercek dunya eylemleri yapmak soz konusu. Mustafa Hoca'yi (ki o da bir eylem 2.0 destekcisi) attigi adimdan dolayi tebrik ediyoruz; yapacaklarimizla ilgili fikir almak icin de web sitemize daha derinden bir goz atmanizi (plan, gunce vs...) oneriyoruz. Hareket cok yakinda.

 7. Barış Şeker Barış Şeker

  Açıkçası youtube'un açılıp açılmaması youtube'un umrunda değil. Youtube para kaybeden bir servis ve reklam geliri düşük, içeriği (film, dizi vs) çok fazla olan bir ülkeden ziyaretçilerin gelmeye başlaması zararını arttıracaktır. Youtube sessiz kalarak durumdan rahatsız olmadığını da gösteriyor.

  Tabii Türkiye adına bu komedinin çözümlenmesi gerekiyor. Bilmem ne ilçesinin bilirkişi olmadan alınan mahkeme kararı ile milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bir sitenin kapatılması bence de hukuka aykırı.

 8. Devlet propagandalara göz yumuyorsa suçlu devlettir.

  Devlet propagandaları engellemeye çalışıyorsa suçlu devlettir.

  Devlet oteritesini korumaya çalışıyorsa suçlu devlettir.

  Devlet oteritesini korumasa bir şirkete madara olsa suçlu devlettir.

  Devlet internete duyarsız kalmıyorsa suçlu devlettir.

  Devlet internete duyarsız kalsa yine suçlu devlettir.

  Devlet youtube'u (video sitesi) kapasa suçlu devlettir.

  Devlet kapamasa yine suçlu devlettir.

  Devlet tüm siteyi kapasa suçlu devlettir.

  Devlet sadece o sayfayı kapama için resmiyetinden, oteritesinden vaz geçip yt temsilcileri ile muhatap oluyorsa ve kapamıyorlarsa yine suçlu devlettir.

  YT Temsilcileri o zaman sizde yapın diyorsa suçlu devlettir.

  Birileri bizi AIHM'e şikayet ediyorsa suçlu devlettir.

  Birileri terör propagandası yapıyorsa o suçsuzdur.

  Birileri devletini, oteriteni tanımıyorsa o suçsuzdur.

  Birileri türkleri milletini aşağılıyorsa o suçsuzdur.

  Birileri üzerinden sağladığı gelirin vergisini ödemiyorsa, vergi kaçırıyorsa o suçsuzdur.

  Birileri muhatap alıncak kadar bizi görmüyorsa o suçsuzdur.

  Bu kafayla daha çok internetçilik oynarsınız.

  Google kimdir her şeyimizi ona göre hazırlıyoruz, internetin tekeli olmuş, millet halen diyor yakında google tekel olacak. Uyumayın.

  Youtube hollywood filmleri upload edilince telif diyerek siliyorda, terörizm deyincemi olmaz silmem diyor. Biri bana bunu açıklasın bizde tamam siz haklısınız diyelim.

  Bir açılımda internete gerek.

  Devlet şuan internete kayıtsız değil, 90lı yılları geçtik artık. Bırakın eski kafa olmayı biz bilmiyormuyuz globallik nedir, evrensellik nedir.

  Eğer özgürlük terör propagandası ise, Atatürk'ü aşağılamak ise bir hata var. Nerede o cumhuriyet meydanını dolduran insanlar, atatürkçüyüz diyenler, şimdi youtubecu mu oldular.

  İnternet kullanımına göre fayda sağlar.

  Çocuklara yetişkin içerik filtresi koyan bizler şimdi devleti, seni, beni aşağılayan bir mecraya filtre yanlış mı diyoruz. Ozaman herkes bir örgüt sitesi açsın ve adınada özgürlük diyelim.

  Bir Video sitesi propaganda yapamazzzzz... Terörizimi destekleyemezzzz. Bir milleti aşağılayamazzzz. Devletin oteritesine kayıtsız kalamazzzz. Yapmazzz ve Yaptıramazzzz.

  Altı üstü video sitesi. Ne globalliğinden bahsediliyor, ne hak hukukundan bahsediliyor.

  Bu hukukcular niye hiç demiyor yahu bu site propaganda yapıyor diye. Bir tutturmuşlar globallik, özgürlük. özgürlük nedir desem internetmidir diyeceksiniz. Özgürlük devletin, sizin hak ve hukukunuzu korumasıyla olur. Sizin aşağılanmanıza göz yummaz, yumamaz.

 9. Bu yazıda anlatılmaya çalışılan bence Youtube'nin menfaati değil bence bizim kısıtlanan haklarımız bu sadece youtube'la da sınırlı değil daha binlerce site var hangi sebepten kapandıkları bile belli olmuyan ...

  kıçı kırık bir manken kendi hakkındaki videoları çok rahatlıkla kaldırabiliyorken devletin Atatürk'ün hakkındaki hakaret içeren videolarıda kaldıramamısıda bana anlamsız geliyor.

  Birde bu videoları Youtube kim yükledi acaba bunlar araştırıldımı hiç bu Youtube'un kapanmasından kim menfaat sağlıyor.

  1. Bu yazıda anlatılan youtube'un menfaati değilse, ekşisözlükte kapatılmadımı? onu AIHM'e mahkemeye versinler. Türk bir dernek niye yabancı bir siteyi AIHM'e götürüyor. Onların dernekleri yokmu? Sebebi ne dalkavukluk mu yoksa rant sağlamak için yapılan reklam mı yoksa üzerinden prim sağlamak mı? Verilecek mahkeme kararı tüm siteleri kapsamıyormu?

   Verin ekşisözlüğü mahkemeye diyelim tamam bizi savunan birileri var.

   Ayrıca bu derneğin site sahiplerinin sorunlarını çözmesinin haricinde, doğuracak diğer sorunlar için çözümü var mı? Önerileri var mı? Yoksa Tek taraflı bir menfaat mi?

   Devletin belirttiği çözümlerden başka alternatifi var mı?

   http://www.tumgazeteler.com/?a=5339352

   açıklama bekliyorum açıkcası.

   Eğer yoksa prim sağlamak için uğraşmasınlar.

   1. Youtube_Ve_Ben Youtube_Ve_Ben

    melih boş konuşuyorsun, dernekler toplum menfaati için çalışırlar. türkiye de milyonlarca insan youtube.com internet sitesine giremedikleri için madur olmaktadır. ilgili dernek bu maduriyetten dolayı aihm e bir başvuru yapmıştır. olay bu kadar basit. vatan millet sakarya edebiyatı yapmaya avaz avaz bağırıp paralanmaya gerek yok. demek istediğinizi anladık ama özgürlük ise herkes için özgürlük. senni sevdiğin bir şeyi başkası sevmek zorunda değil. nokta.

 10. @Melih'in yazdıklarının altına imzamı atarak katılıyorum.

  Ona buna eylem yapa yapa neye eylem yapacağımızı şaşırmışız.

 11. Eğitişim Kariyer Enstitüsü Eğitişim Kariyer Enstitüsü

  Umarım artık bir çözüme kavuşur bu problem.

 12. Emre; Yok, Eylem 2.0'a karşı değilim. Eylem 2.0'ın sanal imzanın ötesine gitme amacı olduğunu biliyorum. Benim eleştirdiğim, imza toplamanın ötesinde bir amacı ve vizyonu olmayan kısır girişimler. Yoksa Eylem 2.0'ı gönülden destekliyorum.

  Bu arada şu "devlet arama motoru" olayına da değinmeden edemeyeceğim...

  Hadi diyelim bir mucize oldu ve devletin elinin değdiği bir grup insan oturup düzgün bir arama motorunu hayata geçirdiler. Olaya biraz daha hayal katalım da bunun bir de 1 yıl sonra hala çalıştığını düşünelim. Mesela Ankara'da bakanlıkların oralarda güzel bir daireleri olsa, kapılarda "sıralama algoritması bölüm şef yardımcısı" filan yazsa, çaycılar sistem odasına kahve servisi filan yapsalar (güzel skeç çıkar bundan!).

  Neyse, ciddiyeti bozmadan devam edersek bu noktada vatandaş o arama motorunu kullandığında, burada yaptığı aramaların kendisine karşı nasıl ve ne zaman kullanılacağını merak etmeyecek mi? Telefonda bile tedirgin olduğumuz şu günlerde, yarın ülkem insanının "liberal, faşist, ateist, iyi müslüman" diye fişlenmeyeceğini kim garantileyecek?

  Peki daha da kötüsü, 10 yıl sonraki islami devletimiz "bu google ve bing de çok müstehcen canım, yallah devletin şefkatli motoruna" dediğinde ne olacak?

  Canım devletim internet'e el atmışken bir de kendi e-posta sistemini yaparsa (ki ona da bence "höt mail" güzel isim olur) işte o zaman göreceğiz anyayı konyayı.

  Bu mu istediğimiz Türkiye? Çin veya İran gibi bir duvar örüp kendi steril intranetimizde misket mi yuvarlayalım? Bugün PKK filan derken yarın islamcıların Atatürk'ü veya başka bir hükümetin islami siteleri yasaklamayacağını nereden biliyoruz?

  Yasak bizim işimize geldiği sürece iyidir. Peki ya silah bize dönünce ne olacak?

  Hayır arkadaş, ben porno siteyi de açarım, esrarla ilgili makaleyi de okurum, ateist siteleri de gezerim, youtube'da da ne istersem seyrederim. Buna devlet olarak sen karışamazsın, kimse karışamaz.

  Ben aklımı kullanarak neyi görüp göremeyeceğime kendim karar veririm.

  Özgürlük budur.

 13. Şöyle bişe fazedelim Youtube'un kapanmasını haklı gören arkadaşlar daha Google'un (G)si ortada yokken hatta yahoo ve benzerleri de bir arama motoru yapmışlar şuanki Googleden daha iyi yanında da Youtebe diye bir video portalı

  Şimdi size bir soru bu arkadaşların bulduğu bu arama motoru ve video portalı bu yasakçı zihniyetle ilk bulanların kendileri olmasına rağmen dünya sıralamasında kaçıncı olurdu.

  Bir soru daha farzedelimki birisi bu video portalına Bush'a hakaret ieçeren bir video yükledi ne yaparlardı ya Bush'a ayıp olur bunuda eklemiyelimmi derlerdi.

  Bu adamlar yarın ordan bir videoyu sildikleri zaman siyasiler hakkında eleştirel bir video yüklediğiniz zaman o video çok ilgi görüyorsa hakaret içermese bile bunuda sil diyecekler.

  Arkadaşlar dünyaya dönüyor web,internet gelişmelerini takip eden bir blogtasınız bu yasaklarla Türkiye de internetin gelişmesini bekliyemezsiniz.

  1. Hakaretleri silsinlerde gerisi önemli değil.

   Şimdi en basit örneğini anlatayım size.

   Inetd başkanı sansür olmamalı diyorsa, kaldırın sansürü. Yasak olmasın her şey serbest olsun.

   Ve bende gelip bir site açayım, inetd başkanının fotoğrafını alayım, hakem çakırın fotomontajlı haline çevireyim. (Bu sadece en iyimser olabilecekler) Ve öyle bir site olsun ki tüm dünya ziyaret ediyor. Ve bu kişi burada aşağılanıyor...

   Sayın başkan o zaman bu siteye sansür uygulamaya kalkacakmı?

   Devlete gidip kusura bakmayın ama bu siteyi sanssürlermisiniz, beni aşağılıyor mu diyecek o beğenmediği sisteme sahip makama?

   Bende demiyecekmiyim, braveheart filmindeki gibi özgürlükkkkkk size ne oluyor kardeşim. :)

   Bunu kendiniz içinde düşünebilirsiniz.

   en fazla mahkemeye verir yine site kapanır ve sansür mekanizması işler. O zaman sus pus oturacakmı herkes. Bu sansüre sansür diyenler o zaman ne yapacak. Kendi çıkarlarınızı bile savunmayı düşünemiyorsunuz, bırakın hakkı hukuku devleti savunmayı.

   Sansür kalksın ilk işim kıl gittiğim herkese bu gibi hareketler olacak... başkalarınında olacaktır.

   Bu açıkları kapamanın tek yolu devlettir.

   Yasağın olmadığı yerde düzen olmaz.

   Birileri diyorya yarında başka şeyleri kısıtlarlar. Peki bugün aşağılandık, sansür kalkarsa yarında başka şeyler olmayacak mı? Bunu garantilermisiniz. Aşağlanmayı kabul edebilirmisiniz.

   Eğri oturup doğru düşünün.

   Her şey Serbest olcak dediğinizde çocuk bile güler buna.

   İlk önce vatanı size emanet eden insana karşılık borcunuzu ödeyin sildirin içerikleri sonra düşünürsünüz neti.