YouTube Yasağı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde!

YouTube Yasağı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde!

Yaklaşık olarak 1,5 yıldır Türkiye'den erişimi engelli olan dünyanın en popüler video paylaşım servisi YouTube için önemli bir somut adım İnternet Teknolojileri Derneği (INETD) tarafından atıldı. Dernek Türkiye'deki erişim engelleme kararına karşı denediği tüm yolların bitmesinden dolayı konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdı.

NTVMSNBC'nin haberine göre INETD Başkanı Mustafa Akgül yaptıkları başvuru ile ilgili şunları söyledi:

"Ülkemizde itiraz edebileceğimiz başka makam kalmadığı için geçen hafta AİHM'ne başvurmak zorunda kaldık. AİHM'e başvurumuzun ana noktası, yasaklamanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesi olan ifade özgürlüğünü ihlal etmesidir. Yasaklanmak istenilen videolara nesne temelli filtreleme uygulama mümkün iken bu uygulanmayarak, tüm yurttaşlarımızın bu uluslararası paylaşım ortamından yararlanmaları, bu ortamda kendilerini ifade etme özgürlüklerine orantısız bir şekilde kısıtlanmaktadır.

Yasaklama, sözleşmenin 6. maddesine aykırı olarak sakıncalı videolarla hiçbir bağlantısı olmayan kişilere kısıtlama getirilmekte, hiçbir yargılama yapılmadan bir tedbir kararı kesin bir karar gibi uygulanmakta, bundan zarar gören kişilerin hakkını arama hakkına sınırlama getirmektedir. Verilen tedbir kararı kısa bir süre için geçerli olması gerekirken, tedbir kararı yinelenmeden geçen yılın mayıs ayından beri uygulanmaktadır. Tedbir kararı öncesinde de ne bir savunma alma çabası olmuş, ne de bilirkişiye başvurulmuştur. Bir başka deyişle, bu yasaklama kararının bir hukuk faciası olduğu kanısındayız."

Bugün dünyada video paylaşımı denildiğinde akla ilk gelen servis olan YouTube, sadece kişisel kullanım değil, akademik paylaşımlar için de yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu konuyu da göz önüne aldığımızda YouTube'a erişimin engelli olması hem bilgiye erişim hem de dünya standartlarında sunulan bu teknolojik imkankandan faydalanamamak anlamına gelmektedir. Bu konuyla ilgili olarak da Mustafa Akgül şunları söylüyor:

"Youtube gibi milyonlarca kişinin kullandığı, milyonlarca nesnenin bulunduğu internet sitelerini tümden kapatmak yerine, sakıncalı bulunan nesnelere erişimi engellemek mümkündür. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bunu yapacak idari, mali ve teknik beceriye sahiptir. Kamuoyunun yeterli baskı yapmaması nedeniyle gündeme alınmamaktadır."

YouTube'un Türkiye'den erişiminin engelli olmasını basit bir video sitesi yasağı olarak değerlendirmek herkesi yanlış yönlendirebilir. Çünkü YouTube bugün dünya çapında video içeriği konusunda hem en önemli kaynak hem de özellikle web geliştiriciler, şirketler ve online yayınlar için en önemli servistir. Kendi adımıza konuşmam gerekirse, YouTube'u Webrazzi için bir video servisi olarak kullanamıyor olmanın dönem dönem olumsuz etkilerini görüyoruz diyebilirim.

Elbette bugün Türkiye'de önemli bir çoğunluk hali hazırda YouTube'a erişebiliyor ancak bu bir çözüm olarak kabul edilmemeli ve durum bu şekilde kabullenilmemelidir.

AİHM'ye yapılan başvuru nasıl ve ne zaman sonuçlanır bilemiyorum, ancak YouTube engellemesinin ülkemizde çözüme ulaşması adına bu başvuruyu ciddi bir adım olarak görüyorum. Umarım hem ülkemiz resmi makamları hem de YouTube şirket yetkilileri tarafından konu kısa süre içinde tekrar gözden geçirilmeye başlanır.

Bu konudaki tüm yazılarımda belirttiğim gibi, YouTube engellemesinin sadece imaj olarak değil, bütününde ülke ekonomisine de ölçülebilecek ekonomik zararları olmaktadır. Sanırım bu konuda bir araştırma yapmanın ve konuyu sayılarla ortaya dökmenin de zamanı geliyor...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.